Rodzina Roncolato

W rejonie Soave (zachodnia część Veneto pomiędzy Weroną a Vicenzą) żyją od wieków, od połowy XIX wieku uprawiają winorośl, w latach 60-tych XX w. zaczęli butelkować pierwsze wina jakościowe. Obecnie czwarte pokolenie winiarzy otrzymuje prestiżowe nagrody magazynu Decanter za swoje soave i amarone. Roberta i Giacomo Roncolato zaprezentowali swoje wina w Restauracji i Winiarni VINTAGE na zaproszenie polskiego importera  – firmy Barrique.

Cantina Antonio Roncolato posiada 15 ha upraw w DOC Soave oraz kolejne 15 ha w DOC Valpolicella. Dywersyfikacja ułatwia prowadzenie firmy, przynajmniej częściowo uniezależnia od przejściowej mody, wahań klimatycznych itp. Winiarze chętnie odwołują się do tradycji, chociaż nie jest łatwo ustalić co to właściwie znaczy. Roberta przyznaje, że wina robione 50 lat temu dzisiaj byłyby nie do zaakceptowania. Opowiada o pracy w winiarni, ich podejście do produkcji wina jest dość konserwatywne. Jak zwykle wszystko zaczyna się w winnicy, staranna uprawa jest kluczem do sukcesu. Uprawa nie jest organiczna, ale starają się ograniczyć do minimum użycie środków chemicznych. Zbiór jest wyłącznie ręczny, grona nie mogą być uszkodzone. Fermentacja oparta jest na drożdżach rodzimych. W procesie technologicznym nie są dodawane sztuczne substancje. Do dojrzewania wina beczka stosowana jest raczej oszczędnie, wykorzystywane są wyłącznie używane beczki, zarówno duże jak i barrique, z francuskiego i amerykańskiego dębu, często w różnych kombinacjach wielkości i rodzaju. Starają się utrzymywać smak wina właściwy dla danego szczepu i siedliska.

Soave Classico Carcera DOC 2010 to Garganega z małym dodatkiem Trebbianella del Soave, grona pochodzą z mniej cenionych upraw nizinnych. Proste wino stołowe o delikatnym orzeźwiającym zapachu zielonych cytrusów i białych kwiatów. Dobrze się pije, ma przyjemną kwasowość, w końcówce posmak gorzkich migdałów. Soave Classico Monteleon DOC 2010 to Garganega uprawiana na stokach wzgórz z podłożem ze skały wulkanicznej. Zapach bardziej mineralny niż cytrusowy. Wino pełniejsze, w smaku mniej wyraźna kwasowość a bardziej zaznaczająca się goryczka, zdecydowanie dłuższy posmak. Dobre wino, nagrodzone brązowym medalem Decantera w 2009 r. Senior rodziny Antonio pozostawił niewielką działkę z 70-80 letnimi krzewami Garganega Augustana, odmiany już nie spotykanej – mało wydajnej, z niewielkimi owocami o grubej skórce. Odmiana ta, obok zwykłej Garganega i Trebbianella służy do wyrobu Capel del Prete. Wino nie spełnia wymagań apelacji, stąd oznaczone jest tylko jako IGT Veneto. Nazwa wina pochodzi od nazwy wzgórza na której jest winnica, przypominającego kształtem nakrycie głowy jakie naszą włoscy księża. Winobranie jest opóźnione, zbierane są dobrze dojrzałe grona mają o dużej zawartości cukru. Zapach jest intensywny, w gamie słodkich cytrusów, melona i moreli. Wino średniociężkie, zaokrąglone, intensywne, z długą i podkreśloną goryczką końcówką. Wino jest dobre i wyjątkowo rzadkie, to pozycja obowiązkowa dla każdego winomaniaka. Soave Classico Il Nicolaio DOC 2010, to beczkowa odsłona soave. Zbiory zostały opóźnione aż do przełomu października i listopada. Wino jest mniej aromatyczne niż trzy poprzednie, dłużej się otwiera, uwalniając aromaty owoców tropikalnych. Dojrzewane w dużych używanych beczkach. Niewiele w nim świeżości, jest pełniejsze, bardziej intensywne, ma długi finisz. Srebrny medal Decantera w 2011r.

Valpolicella Santa Barbara DOC, szczepy to Corvine, Corvinone, Rondinella, fermentowane ze skórkami przez 30 dni. Lekkie wino stołowe, o wysokiej pijalności, w swojej kategorii godne polecenia. San Rocco Valpolicella Ripasso DOC 2009,to  tak zwane małe amarone. Te same szczepy, grona z pojedynczej parceli Monticelli. Wino produkowane metodą ripasso – częścią moszczu (30%) zalano skórki pozostałe po fermentacji amarone, co dało wino cięższe, intensywniejsze, o wyższej zawartości alkoholu. Amarone della Valpolicella DOC 2007, podstawowe trzy szczepy uzupełnione niewielką ilością (do 5%) Oseleta. Starannie wyselekcjonowane owoce są podsuszane przez 3 miesiące w specjalnych skrzynkach, osiągając wysoką koncentrację i poziom cukru. Wino pełne, głębokie, taniczne. Brązowy medal Decantera za rocznik 2008. Amarone Carnera DOC 2006 to szczytowe osiągnięcie winiarni, złoty medal Decantera w 2010 r. W tym winie wszystkiego jest więcej niż w podstawowym amarone – dłuższa fermentacja, dłuższe starzenie i dojrzewanie dało więcej koloru, koncentracji, złożoności, a przy tym pozostaje zrównoważone i eleganckie. Dodatkiem jest kakaowy posmak, efekt starzenia części wina w beczkach z dębu amerykańskiego. Oba amarone to wina wymagające, wręcz medytacyjne, potrafiące pięknie odpłacić za poświęcony im czas i uwagę.

Na deser dla amatorów słodyczy Passito bianco IGT Veneto, kolejna ciekawostka. Passito produkowane jest z podsuszanych gron jak amarone, tylko z użyciem szczepów białych (90% Garganega i 10% Trebbiano). Starzone 8-12 miesięcy w beczkach barrique, dojrzewane przez rok w butelce. Wino deserowe, bardzo słodkie.

Advertisements

One thought on “Rodzina Roncolato

  1. Pingback: Nowe, dobre soave w Vintage | Wino w Krakowie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s