Małopolska Jesień Enologiczna 2015

Kończy się jesień klimatyczna, kończy się również Małopolska Jesień Enologiczna. Spotkanie prasowe było okazją do podsumowania dotychczasowych wydarzeń oraz zapowiedzią konferencji “Produkcja i spożycie wina i cydrów w Polsce. Historia kulturowa i perspektywy rozwoju”.

malopolska jesien enologiczna logo gotowe-2Małopolska Jesień Enologiczna jest pomysłem na promocję polskich, a przede wszystkim małopolskich win i produktów tradycyjnych. Dotychczas odbyło się ponad 20 spotkań: na winnicach (udział w zbiorach i procesie produkcyjnym), w restauracjach (warsztaty łączenia wina z produktami tradycyjnymi), w księgarni (prezentacja cydrów i książki “Cydr z polskich jabłek” Agnieszki Wyrobek-Rousseau), w kinie (pokazy filmów o tematyce kulinarnej). Wydarzenia zgromadziły łącznie prawie 800 uczestników, z czego około 80% to osoby, które z kulturą wina w tej formie zetknęły się po raz pierwszy. Szeroką promocję medialną prowadziły m.in. Radio Kraków, Radio Pogoda, prasa codzienna (Gazeta Wyborcza), prasa branżowa (Magazyn Wino, Czas Wina, Food Service, Miasto Trunków), prasa lifestylowa (Kukbuk, What’s Up Magazine), ONET, portale branżowe (Winicjatywa, Vinisfera, Nasze Winnice, Wino w Krakowie), dzięki czemu informacja dotarła do ok. 10000 czytelników. To znaczące osiągnięcie biorąc pod uwagę szczupłe grono aktywnych milośników wina w naszym mieście.

Koniec wieńczy dzieło, Małopolską Jesień Enologiczną zakończy Konferencja “Produkcja i spożycie wina i cydrów w Polsce. Historia kulturowa i perspektywy rozwoju”. Wśród prelegentów Roman Myśliwiec (Szczepy uprawiane w Polsce i historia ich uprawy), Agnieszka Wyrobek-Rousseau (Stare odmiany jabłek i ich przydatności w produkcji cydrów), Wojciech Bosak (Ekonomia produkcji wina w Polsce), Grzegorz Turnau (Muzyka i wino), Tomasz Prange-Barczyński (Łączenie polskich win z polskimi potrawami regionalnymi. Polskie wino w kartach win i specjalistycznych i sklepach winiarskich), Radosław Froń, Grzegorz Owca, Zbigniew Krzyżak (Potyczki winiarskie prawno-celne), Paweł Polak (Kultura wina w Polsce – odzyskiwane dziedzictwo). Dużą atrakcją będzie degustacja najlepszych win polskich komentowana przez Macieja Nowickiego i Mariusza Kapczyńskiego. Afterparty w Piwnicy pod Baranami rozkręcać będzie DJ Mysterons, wieczorem dla porównania będzie okazja spróbować win europejskich z porfolio Basia Lejkowska Wine Selection, Winnice Francji, North Coast.

Pełen program:

12208506_1053506008033713_6786788012989197226_n

Monika Bielki-Vescovi (Szkoła Sommelierów, prezes Stowarzyszenia Koiety i Wino) sformułowała poradę dla chcących poznać polskie wina: “Jakość win polskich jest zróżnicowana. Winiarze dopiero uczą się swoich siedlisk, uczą się reagować na warunki pogodowe, tak by zapewnić najlepsze wykorzystanie potencjału winorośli. Na początku radzę wybierać najlepsze wina, nagradzane na konkursach, pozytywnie oceniane przez ekspertów. Pozwoli to uniknąć rozczarowań i zniechęcenia w przypadku trafienia na wina wymagające smakowo lub mniej udane“.

Małopolska Jesień Enologiczna została zrealizowana przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie, Urzędu Miasta Krakowa oraz Urzędu Miasta Tarnowa. Stowarzyszenie Kobiety i Wino planuje, że współpraca będzie kontynuowana, w 2016 r. odbędzie się kolejna edycję MJE, a być może również pojawią się nowe projekty.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s