Wiedza o winie, tom I podręcznika

Ukazał się długo oczekiwany i jakże potrzebny polski podręcznik wiedzy o winie. Bez błędów i niedociągnięć wynikających z tłumaczenia, napisany bardzo rzetelnie i ze swadą przez Michała Bardela, redaktora naczelnego oraz Wojciecha Gogolińskiego, redaktora-seniora magazynu Czas Wina.

Trudno o lepszych autorów – dziennikarzy, jurorów w konkursach, wykładowców, z doświadczeniem wyniesionym z licznych podróży, spotkań i degustacji. Obaj łączą wiedzę z łatwością i dużą kulturą pisania. Książka jest kompendium wiedzy o winie adresowanym do uczestników licznych obecnie studiów enologicznych, kursów specjalistycznych, itp. Jej mocne strony:
 • szeroki zakres tematyczny, wykraczający poza zagadnienia ściśle enologiczne, związane z wytwarzaniem wina, a obejmujący również historię wina, sztukę degustacji, wiedzę sommelierską;
 • rzetelność przedstawionej wiedzy;
 • przystępny, atrakcyjny dla czytelnika styl pisania, oparty na żywym, wielokrotnie przećwiczonym wykładzie; rzecz trudna do osiągnięcia a kluczowa dla percepcji książki – czytając kolejne strony mamy wrażenie jakbyśmy słuchali Michała lub Wojtka na żywo.Wiedza_o_winie_Tom1

Bardziej zaawansowani miłośnicy wina mogą odczuć lekki niedosyt, że przedstawiane opowieści kończą się w najciekawszym momencie, chciało by się pociągnąć tematy głębiej, bardziej szczegółowo. Niestety taki, dość ogólny, jest charakter wszelkich podręczników mających w tytule takie słowa jak podstawy, wstęp lub propedeutyka. Pocieszeniem może być zapowiedź kolejnych tomów, jeszcze w 2016 roku planowane jest wydanie drugiej części poświęconej ogólnej geografii wina, a następnie dalszych tomów odnoszących się do poszczególnych regionów winiarskiego świata: Francji, Hiszpanii, Włoch, a także Nowego Świata.

Słabszą stroną książki jest redakcja, korekta i edycja. Treść oparta jest na znanych już wcześniej zeszytach Vademecum “Czasu Wina”, pewnie stąd wynikają powtórzenia i pewne niezręczności. Trudne do wytłumaczenia są liczne literówki. Szata graficzna jest uboga, czarno-białe ilustracje raczej nawiązują do akademickich podręczników z lat 80. XX wieku niż do współczesnych wydawnictw. Zapewne pozytywnie przekłada się to na cenę (46 zł), ale odstaje od innych publikacji tego typu. Pomimo niedociągnięć, jakże drobnych w porównaniu z wartością merytoryczną podręcznika, polecamy “Wiedzę o winie” wszystkim zainterowanym tematem.

 

Michał Bardel, Wojciech Gogoliński “Wiedza o winie tom I. Podstawy” Wydawnictwo Czas Wina Kraków 2015
Informacje o autorach, spis treści oraz sklep on-line znajdziesz tutaj
Advertisements

2 thoughts on “Wiedza o winie, tom I podręcznika

 1. Jest to mój drugi i zarazem ostatni post, a bardziej mejl do Wino w Krakowie.

  Drugi, bo pierwszy, bardzo krytyczny, poświęcony był “Winnym stronom” M. Kondrata i został ocenzurowany. Drugi zaś, jako ostatni, bo jestem człowiekiem wolnym i nie lubię cenzury. A ocenzurował mi Pan opinię.

  Recenzja “Wiedzy o winie” jest tym razem bardzo trafna. Zarówno w plusach, jak i minusach książki.
  Ale wymienione minusy (z których literówki i błędy redakcyjne powinny jednak zostać wyeliminowane), w zderzeniu z książką Kondrata nabierają pewnego rodzaju uroku. Mianowicie “Winne strony” to książka pięknie wydana o miałkiej treści; z kolei “Wiedza o winie” jest książką przeciętnie wydaną, za to bardzo dobrze zredagowaną merytorycznie. To książka, która szybko nie przeminie.

  • Rzeczywiści, umknął mi komentarz do poprzedniego postu. Obecnie jest dostępny, chociaż zgadzam się z sugestią, że powinien zostać usunięty ze względu na niemerytoryczny charakter.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s