Terra Madre dla winolubnych #2

Podczas Terra Madre Slow Food Festival do Krakowa przyjedzie kilkunastu producentów z Europy Środkowej z wyjątkowymi i arcyciekawymi winami. Wydarzeń jest tak dużo, że nie da się uczestniczyć we wszystkich. W poprzednim wpisie przedstawilem swoje osobiste wybory, teraz pora na równie ciekawe rekomendacje alternatywne.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jacek Szklarek zaprosił dwóch producentów z Toskanii by pokazać różnice pomiędzy starym (tradycyjnym) a nowym (międzynarodowym, a właściwie francuskim) stylem win toskańskich. Winnica Selvapiana z Chianti Rufina stanie naprzeciw Fornacelle z Bolgheri, legendarnej apelacji w której powstały supertoskany. Z pewnością będzie ostro -degustacja Klasyka Sangiovese czy też nowoczesny styl Bolgheri (sobota 12 grudnia godz. 12.00-13.30).

Nowe (i dobre!) wina z Bułgarii i Rumunia przedstawi Paweł Woźniak (Lipowa 6F/Krakó Slow Wines) Degustacja Nowa fala w winiarstwie bułgarskim i rumuńskim  (niedziela 13 grudnia godz. 11.00-12.30). Jeszcze ciekawiej zapowiada się druga degustacja z udziałem Pawła Woźniaka Dzikie wina z kwewri (sobota 12 grudnia godz. 15.00-16.30). Wina nie tyle dzikie co unikalne i specyficzne, z lokalnych odmian winorośli Gruzji i Armenii, wytwarzane metodą tradycyjną w w dużych glinianych amforach (kwewri) zakopanych w ziemi.

I – last but not least – kolejni krakowscy importerzy, czyli Robert Makłowicz i Wojciech Lutomski (Win-Ko). Degustacja Winne Morawy (sobota 12 grudnia godz. 14.00-15.30) przybliży zmiany jakie w ostatnich latach zachodzą u naszych południowych sąsiadów, w bardzo niedocenionych turystycznie i winiarsko Morawach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Oprócz degustacji polecamy dwa wydarzenia których nie można przegapić.

Solą życia publicznego jest debata. Wino mojego życia to debata, w której uczestnicy mogą przedstawić po jednym winie, wyjątkowym, odmieniającym los, zapadającym w pamięci. W pierwszej odsłonie (niedziela 13 grudnia godz. 14.00-15.00) wystąpią Leszek Likus (Likus Hotele i Restauracje), Janusz Jarosz (Clico), Krzysztof Gaczorek (Hotele Plus). W odsłonie drugiej zaprezentują się utytułowani sommelierzy: Tomasz Kolecki-Majewicz, Andrzej Strzelczyk, Michał Jancik oraz dziennikarz winiarski, importer i pasjonat wina Paweł Gąsiorek (Dom Wina) oraz redaktor naczelny portalu Vinisfera.pl – Mariusz Kapczyński (niedziela 13 grudnia godz. 16.00-17.00).

Konkurs Młodych Win Terra Madre 2015 zorganizowany przez Wojciecha Bosaka, w którym silna międzynarodowa reprezentacja młodych win ze Słowenii, Węgier i Moraw które zmierzy się z mocną drużyną zlożoną z tegorocznych win polskich.

Więcej informacji, bilety i pełen program na stronie www.terramadre.pl

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s