Winnica Kresy

Winnica Kresy była ostatnim przystankiem na tegorocznym Małopolskim Szlaku Winnym. W trakcie sezonu spotkań było osiem, cieszyły się dużym powodzeniem, łącznie udział wzięło kilkaset osób. Wszyscy opuszczali winnice zadowoleni, zwykle z zakupionymi butelkami w ręku. Część winnic odwiedziliśmy (Krokoszówka Górska, Gaj, Koniusza, Rodziny Steców, Kresy) relacjonując sptkania na FB. Do pozostałych mamy nadzieję dotrzeć w przyszłym roku.

Przysiółek Kresy położony jest kilka kilometrów od Skały, na południowym krańcu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Winnica jest prawdziwie jurajska, rozciąga się na wapiennym płaskowyżu, na wysokości ponad 400 m npm. Dla Kresów rok 2015 był szczegolnie ważny: dokonano nowych nasadzeń (1,3 ha), powstał budynek mieszczący przetwórnię i salę degustacyjną, dokonano rejestracji do oficjalnej sprzedaży. Winnica jest gotowa do przyjmowania gości, którzy zapewne będą chętni przyjeżdżać, bo jest do czego. Próbowaliśmy dobrych, wytrawnych win z mocno zaakcentowaną kwasowością i wapiennym posmakiem: szczupłego, surowego w wyrazie Jura!Sic 2014, nieco pełniejszego Solaris Oksford 2014, rześkiego i świeżego Jura!Róż! 2014. Prawdzwą bombą jest Transfigurato 2013, kupaż rondo i regenta z dodatkim cabernet cortis – bardzo intensywny, mocnej budowy, świetnej kwasowości, trochę przeszkadzają surowe, szorstkie taniny w końcowce. Transfigurato nie jest jeszcze dostępny, dojrzewa w butelkach, ale za rok, dwa będzie pewniakiem do medali konkursowych. Robert Zięba już szykuje kolejną niespodziankę, musujący seyval blanc.

Projekt Małopolski Szlak Winny jest realizowany przez Gorczańską Organizację Turystyczną, przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Advertisements

2 thoughts on “Winnica Kresy

  1. Muszę bliżej zapoznać się z tą winnicą i koniecznie ją odwiedzieć. Do lata jeszcze dalek, więc czasu mam sporo, ale na pewno się wybiorę.

  2. Pingback: Winnica Amonit | Wino w Krakowie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s