Interwin w Magazynie Wina

Dobra wiadomość dla winolubnych z Krakowa i okolic. Magazyn Wina nawiązał współpracę dystrybucyjną z cenionym importerem z Zamościa. Wina z Interwinu będą szerzej dostępne w naszym regionie, a co bardziej popularne etykiety można kupić bezpośrednio w sklepie przy ulicy Konopnickiej. Portfolio Interwinu, podczas przeglądowej degustacji, przedstawił Slawomir Hapak.

Wina białe

Odkryciem dla mnie jest sauvignon blanc od Weingut Tement z austriackiej Styrii. Kwasowe, przenikliwe, o surowej urodzie skalnych granii, a w najlepszym wydaniu zachwycające głębią i strukturą. Świetne w każdej kategorii jakościowej, od podstawowego SB 2014 (jest także Gelber Muskateller), poprzez Sausaler SB 2014, Grassnitzberg SB Erste Lage 2014 aż do Zieregg SB Grosse Lage 2013. Koniecznie należy też spróbować win z Somló od Kreinbachera. Somló to specyficzny region, kilkusethektarowe zbocza wygasłegu wulkanu podzielone są na niewielkie działki, po części rekreacyjne, po części obsadzone winoroślą. Potencjał terroir jest ogromny, lecz rozdrobnienie i tradycyjny, ekstensywny sposób produkcji uniemożliwia rozwój. Próbę scalenia działek w dużą posiadłość podjął w 2002 r. biznesmen Józef Kreinbacher. Nawet jeżeli sama idea radykalnego przekształcenia regionu nie zachwyca to wina warte są uwagi. Öreg Tőkék Bora 2012, Juhfark Selecton 2013 czy Furmint 2013 mają wiele z szomlońskiego charakteru: dobrą kwasowość, mocną budowę i przejmujący wulkaniczny (bazaltowy) posmak, a wszystko przy zachowaniu dobrej relacji cena/jakość. Na tle tak wyrazistych poprzedników nieco słabiej od oczekiwań wypadły wina z tokajskiej winiarni Patricius, co odnotowuję z pewnym żalem. Wybronił się Marcus Huber (Traisental, Austria), na czele z topowym Grüner Veltliner “Berg” Erste Lage.

Win czerwone

W tej kategporii mamy solidną propozycję ze średniej półki, bogato okraszoną prawdziwymi winiarskimi perłami. Tradycyjne już dobrze wypadła St. Andrea (Eger), ze świetnym bikaverem Hangács 2011. Zapewne przedstawiać nie trzeba Weingut Weninger, duże wrażenie robi blaufränkisch (Kirchholz 2013 Hochäcker 2013). Kolejne nazwisko do zapamiętania to Attila Gere z Villány (Kopar Cuvee 2011, Weninger&Gere Cabernet Franc Selection 2009).

Wina słodkie

Wśród win słodkich najlepiej wypadło Tement Zieregg TBA, pozostawiając z tyłu zarówno 5 puttonowe Patricius Aszu 2004, jak i eisewin od Hubera (Riesling Eisewin 2013). W lżejszej i swieższej kategorii słodyczy z powodzeniem startowała popularna Patricius Katinka 2012 oraz Leonis Late Harvest Sarga Muskotaly 2013.

Jak widać dużo dobroci znajdziemy w ofercie Interwinu. Ciekawostką był olej tloczny z pestek winogron (cabernet franc). Wina do kupienia w Magazyn Wina przy ulicy Konopnickiej 28 (w przyziemiu byłego Hotelu Forum).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s