Ogrody Wina 2015

O tym, że Ogrody Wina to najładniejsze wydarzenia winiarskie w regionie pisalem już z okazji pierwszej edycji wydarzenia w 2013. Od tego czasu zmieniło się tylko na lepsze. Ale Ogrody Wina to przede wszystkim impreza winiarska, salon degustacyjny importera Dom Wina. W Dworze Sieraków zaprezentowanych zostanie 35 producentów, 120 win, alkohole mocne. Crème de la crème wydarzenia winiarskiego to degustacje komentowane, przygotowano ich aż siedem. Lista tematów master classes, osób prowadzących  oraz prezentowanych win robi wrażenie.
Porto stare, starsze i najmłodsze – wśród wielkich win Starego Świata nie może zabraknąć porto. Dom Wina jest dystrybutorem  jednego z najlepszych producentów win wzmacnianych Fonseca Guimaraens. W czasie degustacji będzie można spróbować ośmiu różnych porto, w tym czterech w klasie vintage, a więc z najlepszych roczników. Prowadzenie Robert Bower.
Rocznik, różnorodność i wiek – Nowy Świat będzie reprezentowany przez Golan Heights Winery. To absolutny lider jeśli chodzi o wina z Izraela. Degustację poprowadzi Victor Schoenfeld – główny winemaker tej winiarni, Człowiek Roku magazynu Czas Wina 2014. To dzięki niemu wina Yarden sygnowane znakiem lampy oliwnej, rok rocznie zdobywają medale w największych konkursach na całym świecie.
Abadía Retuerta – esencja tempranillo – pionowa degustacja trzech roczników win z najwyższych linii Selección Especial oraz Pago Negralada,  można będzie prześledzić jaki wpływ na tempranillo ma czas i pogoda w kolejnych rocznikach. Prowadzenie Kristell Monot.
Crémant i wina musujące znad Loary – Dolina Loary to najbardziej różnobarwny region kulinarny we Francji, coraz większe uznanie zyskuje wino musujące Crémant de Loire. Spróbujemy go na degustacji w trzech odsłonach: Saumur, Crémant de Loire, Vouvray. Prowadzenie Jean-Luc Baus.
Od fino do pedro ximenez – najsłynniejsze typy sherry – jednym z hiszpańskich specjałów jest sherry od Gonzales Byass, Hugh Johsnon stale podkreśla ponadczasową wielkość win słodkich i wzmacnianych. Flagowym produktem który spróbujemy będzie kultowe sherry Tio Pepe. Prowadzenie Fernando Cardesa.
Od win odmianowych do filozofii terroir – tradycja uprawy winorośli i produkcji wina w Domaine Rieflé sięga sześciu pokoleń wstecz. Nową wizję win z Alzacji przedstawi gość honorowy Jean-Claude Rieflé. Degustacja win premier i grand cru z Domaine Rieflé.
Legendy winiarskiego świata – degustacja komentowana przez prezesa Domu Wina Pawła Gąsiorka, który w czasie swoich licznych podróży nieustannie odkrywa nowe wina. To  m.in. dzięki niemu dzisiaj w Polsce możliwe jest nabycie burgundów od  Romanée-Conti.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronach Czasu Wina, szczegółowy program poniżej.

program-Sieraków

 

 

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s