Grüner Veltliner dla zaawansowanych

Leopold Uibel jest winiarzem o zdecydowanych poglądach, ma własną wizję co do sposobu w jaki można uzyskać najlepszą jakość i najlepiej oddać cechy winnicy i charakter rocznika. Gospodaruje na 7,5 ha w rejonie Weinviertel, wystarczająco dużo by utrzymać rodzinę, na tyle mało by zachować osobistą kontrolę nad wszystkimi elementami produkcji. Dużo eksperymentuje: ograniczając wydajność, zmieniając czas maceracji, pozwalając na spontaniczną fermentację bez kontroli temperatury, wydłużając czas kontaktu z osadem drożdżowym czy drewnem beczki, ograniczając użycie siarki. Masterclass w Restauracji Vintage pozwolił poznać dwa style i kilka roczników Grüner Veltlinera.

GV w klasyczny wydaniu, czyli Golem DAC mieści się stylistycznie w przepisach apelacyjnych, które nakazują zachować typowy dla regiony profil smakowy: wytrawny z żywą kwasowością, owocowym smakiem z wyczuwalną korzenno-pieprzną nutą; wino ma być lekkie (12-12,5% alk.), pozbawione nut drewna i szlachetnej pleśni. W roczniku 2014 (sucha zima, deszczowe lato) Golem DAC 2014, przy swojej wyrazistej świeżości, jest szeroki i wypełniający podniebienie, nuty aromatyczne to dojrzałe owoce: zielone jabłko, agrest, brzoskwinia, w tle biały pieprz i tabaka. W roczniku 2013 (gorące lato) Golem DAC 2013 mieni się aromatami żółtych owoców, pieczonego jabłka, bialego pieprzu, świeżego ananasa a nawet cynamonu (“apfelstrudel”); wino ma lepszą strukturę kwasową, jest bardziej rozwinięte i dojrzałe, z kremowo-mineralnym finiszem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

GV z parceli Hundsberg, którego mieliśmy okazję poznać cztery roczniki (2008, 2009, 2011, 2012) to zupełnie inna bajka. Przepisy apelacyjne okazaly się zbyt ciasne dla pomysłów winiarza, wino ma charakter bliższy beczkowemu chardonnay. Hundsberg 2012 ma dużo nut drewna, wita nas przyjemnym przyprawowo-kawowym nosem, w ustach soczyste, niezbyt wytrawne, bogate. W roczniku 2011 nuty drewna łagodnieją, nabrały kawowo-kremowo-biszkoptowego charakteru (“tiramisu”), w smaku dojrzale żółte owoce (renkloda) korespondują z pieprzem, zielonym groszkiem. Struktura mocna, wino bogate i złożone, w końcowce pikantno-słodkie. W 2010 na wskutek majowych przymrozków wino nie powstało. Bardzo gorący rocznik 2009 dał wino w starym stylu lat 80. XX wieku – szerokie, bogate, wręcz barokowe. W smaku gorzko-słodkie (przejrzałe owoce, gruszka w syropie, karmel), z mocną taniczną strukturą. Chłodny rocznik 2008 wciąż zachowuje świeżość smaku i dobrą kwasowo-taniczną strukturę. W miejsce owocowych pojawiają się aromaty woskowe i herbaciane. Finisz długi, wyraźnie mineralny.

Wina Leo Uibela pokazały wielką elastyczność Grüner Veltlinera oraz potencjał do tworzenia win bogatych i złożonych, daleko wykraczających poza zuniformizowany profil smakowy apelacji. Zmieniły też mój pogląd na zakres pożądanej interwencji przy tworzeniu wina. Winiarz w ciągu sezony podejmuje kilkaset (ok. 400 wg W. Bosaka) decyzji o pojęciu lub zaniechaniu działań mających wplyw na efekt końcowy. Technicznie Uibel jest bliski naturalistom, niczego do wina nie dodaje, nie stosuje wyrafinowanych technologii, ogranicza użycie siarki. Jednak jego wina są koncepcyjne, jest kreatorem a nie naśladowcą natury. Narzędzia jakimi się Leo posługuje są proste: to głównie czas, jeżeli pominąć zabiegi agrotechniczne w winnicy by uzyskać jak najlepszy, w pełni dojrzały owoc. Wydłużając lub skracając poszczególne etapy winifikacji (maceracja, fermentacja, kontakt z osadem, dojrzewanie) osiąga zamierzony efekt. Jak rzadko się zadarza, w tym przypadku wiecej znaczy lepiej. Wina są bogate, złożone, bardzo żywotne, a pomimo swej koncepcyjności świetnie uwypuklają cechy siedliska i charakter rocznika. To była najlepsza i najciekawsza degustacja ostatnich miesięcy (w jakiej uczestniczylem).

Organizatzorzy: Basia Lejkowska Wine Selection, Restauracja i sklep Vintage, stowarzyszenie Kobiety i Wino, Szkoła Sommelierów.
Wina Leopolda Uibela mozna kupić (ostatni rocznik) w Restauracji i sklepie Vintage, Rynek Główny 45 w Krakowie

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s