Jedziemy na wycieczkę! Garlicki Lamus

Zapraszamy na wycieczkę rowerową do Garlickiego Lamusa. Trasa jest krótka (ok. 8 km), poprowadzona mało uczęszczanymi ulicami i drogami gruntowymi. Skala trudności nie jest wysoka, wycieczka dostępna jest dla każdego mieszczucha. Jednocześnie to dobry sposób by rozpocząć wiosenny sezon rowerowy i poznać szlaki w najbliższej okolicy Krakowa. Gmina Zielonki w ramach projektu “Od Krakowa do Ojcowa” wytyczyła trasy rowerowe po terenie Parków Krajobrazowych: Dolinki Krakowskie oraz Dłubniańskiego. Obszar jest atrakcyjny widokowo i przyrodniczo, a także posiada unikatowe obiekty fortyfikacji austriackiej: forty artyleryjskie “Zielonki” i “Łysa Góra”, forty pancerne “Pękowice”, “Bibice”, “Węgrzce” oraz baterie artyleryjskie, szańce i schrony. Wycieczkę zakończymy zwiedzaniem zespołu dworskiego w Garlicy Murowanej oraz winnicy Uniwersytetu Rolniczego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Winnica Garlicki Lamus
Winnica Uniwersytetu Rolniczego “Garlicki Lamus” mieści się w Garlicy Murowanej, na terenie Stacji Doświadczalnej Katedry Sadownictwa i Pszczelnictwa Wydziału Ogrodniczego UR. Początki winnicy sięgają roku 2007, kiedy posadzono 250 sadzonek w pięciu odmianach. Wiosną 2008 r. winnica została powiększona do 1 ha powierzchni, na której rośnie prawie 3 tys. sztuk krzewów w 15 odmianach. Większą cześć krzewów stanowią odmiany o jasnych gronach na wina białe: Muskat Odesskij, Seyval Blanc, Bianca, Aurora, Sibera, Hibernal, Johanniter oraz Solaris. W uprawie znajduje się także polska odmiana winorośli – Jutrzenka, wyhodowana w winnicy Golesz przez Romana Myśliwca. Na wina czerwone uprawiane są odmiany: Regent, Rondo, Marechal Foch, Leon Millot, Swenson Red.
Zespół dworski w Garlicy Murowanej
Klasycystyczny XIX-wieczny dwór uległ zniszczeniu, zachował się renesansowy lamus, z początku XVII w. który pierwotnie pełnił funkcję bramy wjazdowej na teren dworski. Jest to piętrowy budynek na planie kwadratu, z zachowanym skromnym detalem renesansowym w postaci rustykowanego portalu po dawnym przejeździe oraz obramień okiennych. Wewnątrz, na parterze i na piętrze, znajdują się dwa pomieszczenia. Dolne (dawna sień) posiada sklepienie kolebkowe, na piętrze strop jest płaski, drewniany. Lamus stanowi najstarszy element rozległego zespołu dworskiego, z którego zachowały się także: klasycystyczna brama wjazdowa z 1 poł. XIX w. i spichlerz z tego samego okresu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Opis trasy:
Start: Dworek Białoprądnicki, ul. Papierowa 2
czarnym szlakiem rowerowym: Górnickiego, Głogowa
niebieskim szlakiem rowerowym gminy Zielonki: Zielone Wzgórze, droga gruntowa w Dolinie Prądnika, Do Cegielni, Galicyjska, Na Ogrody. krzyżówka przy Forcie Marszowiec
czerwonym szlakiem rowerowym gminy Zielonki: Krolewska, droga asfaltowa do Garlicy Murowanej
Koniec: Stacja Doświadczalna Katedry Sadownictwa i Pszczelnictwa w Garlicy Murowanej
W drodze powrotnej możliwość zobaczenia fortów Twierdzy Kraków (nie są udostępniane do zwiedzania)
Termin i zapisy:
Wycieczka odbędzie się jako impreza towarzysząca festiwalu kulinarnego Najedzeni Fest!
19 kwietnia 2015, zbiórka z rowerami o godzinie 11 przed Dworkiem Białoprądnickim, czas przejazdu ok. 45 min. zwiedzanie winnicy, degustacja wina i cydrów ok. 1 godz.
zapisy: najedzenifest@gmail.com
Wycieczkę poprowadzą: Andrzej Łazęcki z Wino w Krakowie i Ania Hojwa z Vintage Kraków Tour

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

screenshot.12

https://goo.gl/maps/1yYKl

Advertisements

One thought on “Jedziemy na wycieczkę! Garlicki Lamus

  1. Pingback: Zbiory w winnicy Garlicki Lamus | Wino w Krakowie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s