Zamknięte – przepraszamy

Z początkiem roku zostały zamknięte dwa sklepy specjalistyczne z winem. La Wina przy Asnyka 7 była sklepem firmowym importera Vini e Affini, od stycznia pozostaje nam liczyć na aktywność przedstawiciela regionalnego czyli Grzegorza  Króla. Sklep Winnacji przy Kazimierza Wielkiego 51 jest nieczynny od lutego, na szczęści mamy do dyspozycji drugi sklep tego dystrybutora przy Lipowej 6E. Sklep przy Kazimierza Wielkiego pod różnymi szyldami istniał od kilkunastu lat, poprzednio jako Szafa Win, i dobrze zapisał się w świadomości mieszkańców. Trzeba też odnotować, że po kilku miesiącach dzialalności, zanim zdążył rozbłysnąć przed szerszą publicznością, został zamknięty wine-bar WINOwajca przy Szpitalnej 5.

SONY DSC

Zjawisko likwidacji sklepów specjalistycznych jest niepokojące, przyczyn pewnie trzeba szukać w ekspansji dyskontów i supermarketów, które skutecznie eliminują lokalną konkurencją. Może też w niedostatku osób potrafiących nie tylko wyrecytować nazwy szczepów, apelacji i producentów, lecz również swoją wiedzą, pomysłami i osobowością przyciągnąć klientów. A może są  inne powody, których nie znamy. Tak czy inaczej szkoda tych miejsc.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Advertisements

6 thoughts on “Zamknięte – przepraszamy

 1. Uważam, że to kwestia tego, że przez ostatnie lata powstało w Krakowie trochę nowych sklepów, ofensywa dyskontów również nie pomogła. W Winnacji na Kazimierza nigdy nie byłem, za to La Wina bardzo lubiłem, chociaż wpadałem tam tylko gdy dowiedziałem się o jakiejś promocji, albo po premii w pracy – wina bardzo dobre, ale ceny dosyć dotkliwe dla portfela.
  W Krakowie nie ma po prostu takiego zbytu na jakościowe wino, żeby istniało tyle sklepów co w 2014 r. Pamiętam pewne popołudnie w piękną, czerwcową sobotę, na ulicach w centrum masa ludzi, ogródki piwne pękały w szwach, a gdy zaszedłem na pół godzinki do Stoccaggio na Krupniczej to nie widziałem ani jednego klienta. Sprzedaż wina w Polsce (nie w Warszawie) to po prostu ciężka sprawa, więc likwidacje sklepów to normalka.

  • Nie zgadzam się z twierdzeniem, że sklepów z winem jest za dużo. Rynek wina w Polsce ma spory potencjał wzrostu. Są sklepy które radzą sobie dobrze, są i takie które upadają. Można (trzeba) łączyć sprzedaż wina z innymi aktywnościami, wzbogacającymi ofertę A przede wszystkim budować relacje i dawać klientom to czego poszukują – są na to dobre przykłady.

   • Nie napisałem, że jest ich za dużo, uważam, że odpowiadają obecnemu popytowi na wino inne niż półsłodkie z supermarketu, więc nie ma się co spodziewać, że będzie powstawać sporo nowych. Za kilka lat zobaczymy kto miał rację, ja obstawiam, że za ~5 lat będą w Krakowie może ze 2-3 sklepy z winem więcej niż jest teraz.

 2. Na Kazimierza Wielkiego był sklep z winem od dawna, długo przez Winnacją, a okolica jest uboga gastronomicznie. 500 m dalej jest sklep Winnica, który calkiem dobrze prosperuje. Nie każdy chce i może jechać na drugi koniec miasta.
  VeA kieruje ofertę głównie do segmentu HORECA, stąd zamknięcie sklepu nie dziwi.
  W Winowajcy było kilka degustacji, prawdą jest że się słabo promował i bez pomysłu. Oferta była całkiem ciekawa lecz lokal zupelnie nieatrakcyjny i niezachęcający do przyjścia. Może w innym miejscu byłoby lepiej.
  tak czy inaczej szkoda, że lokale się zamykają – cenię sobie lokalność i różnorodność

 3. Jakoś ani jedno ani drugie mnie nie dziwi. W wypadku Winacji cała para poszła w Lipową i winomaniacy nie mieli powodu odwiedzić Kazimierza Wielkiego.
  Co zaś do LA Winy to ten sklep był martwy, od sklep, dziś to już nie wystarcza, Kraków nie warszawa wina za 150 zł sprzedaje się kiepsko.
  Wreszcie Winopijca, miejsce bez pomysłu na siebie, słyszałeś o jakiejś degustacji, koncercie albo innej aktywności w tym miejscu?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s