Małopolskie winnice na Najedzeni Fest!

Działo się, jak zwykle na Najedzeni Fest!, dużo: około 90 wystawców, setki potraw przyciągających wzrok, zapraszające gesty sprzedawców. Bardzo zmysłowa impreza, mieszają się smaki, kolory i zapachy. Pomysł ściągnięcia na festiwal kulinarny małopolskich winiarzy rzuciłem już rok temu, przy pierwszym spotkaniu z ekipą Najedzonych. Wszystko ma swój czas, tak było i w  tym przypadku, na tegoroczną edycje winiarską przygotowaliśmy wiele atrakcji. Powodzeniem cieszyły się winiarskie wycieczki: pierwsza kameralna do slowfoodowej restauracji w Dworze Sieraków oraz druga huczna i obfita do Gospodarstwa Agroturystycznego Koziarnia i Winnicy Smykań.  Było pysznie: sery świeże i dojrzewające, salceson, pasztetowa i kabanos z mangalicy, pasztet z gęsi, świeżo pieczony podpłomyk. Do tego cydry i wino, pokaz cydrowania, wino musujące, wizyta na winnicy i prezentacja nowej hali do produkcji cydrów Slow Flow Group, urzekające krajobrazy Beskidu Wyspowego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na festiwalowej scenie pojawiła się mocna reprezentacja małopolskich winnic. z Jury Krakowsko-Częstochowskiej (Krokoszówka Górska, Kresy, Amonit, Comte), południowych okolic Krakowa (Smykań, Hybridium, Gaj), z doliny Dunajca (Zadora, Dąbrówka) oraz z Pogórza (Rodziny Steców, Demeter, Kuźnia, Sucha Góra). Uwadze czytelników poddajemy, że do małopolskich winnic można dojechać z Krakowa w czasie nie dłuższym niż godzina, zobacz wpis Jakich pięknych czasów się doczekaliśmy.

DSC_9331

Dużą popularnością (ok. 50 uczestników) cieszyły się nasze degustacje, zgrabnie poprowadzone przez Wojciecha Bosaka. Łącznie spróbowaliśmy 16 win, bardzo zróżnicowanych stylistycznie, właściwie nieporównywalnych ze sobą. Właściwie wszystkie podobały się, a kilka zrobiło mocne wrażenie. Niefiltrowany musujący Gajus (Gaj), wino naturalne o niebywałej sile wyrazu. Kapitalny, dojrzały Dornfelder 2009 (Comte). Bianca 2013 (Winnica Rodziny Steców) o mocnej strukturze, zdolnej unieść wyrazistą kwasowość czy drugie wino z tej samej winnicy Leon Millot 2013. Podobnie jak Leon Millot 2013 z Winnicy Krokoszówka Górska.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prezentacja winnic małopolskich została przyjęta pozytywnie, dotarło do nas sporo ciepłych komentarzy. Jednocześnie festiwal pokazał, jak niełatwo jest dotrzeć do publiczności “niewiniarskiej”, jak wiele wysiłku wymaga przyciągnięcie uwagi osób traktujących wino w sposób użytkowy. Widzimy też potrzebę zmian w organizacji wydarzenia: zapewnienie możliwości degustacji i sprzedaży wina, większa otwartość – lepiej eksponowane wspólne stoisko i zapraszające wyjście do klienta, przygotowanie konkretnej oferty dla turystyki winiarskiej, powiązanej z propozycjami kulinarnymi i noclegowymi.

Najedzeni Fest: WINO

Degustacja win z okolic Tarnowa: Winnica Dąbrówka Johanniter 2013, Winnica Rodziny Steców Bianca 2013, Sucha Góra Ramblas 2013, Demeter Rose 2013 (półsłodkie), Kuźnia Monarch 2013, Zadora Rondino 2012, Winnica Dąbrówka Regent 2013, Winnica Rodziny Steców Leon Millot 2013.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Degustacja win z okolic Krakowa: Gaj Gajus (naturalne wino musujące, niefiltrowane), Smykań Johanniter 2013, Kresy Jura!Sic! 2013 (Solaris i Seyval blanc), Amonit Solaris 2013, Smykań Cuvee 2011, beczkowe (Seyval blanc, Aurora, Bianca), Comte Dornfelder 2009, Krokoszówka Górska Leon Millot2012, Hybridium Neo Barrique 2013 (100% Regent). Na dokładkę: Smykań cydr.OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wino w Krakowie jest partnerem festiwalu najedzeni fest i organizatorem prezentacji winnic małopolskich

Oprócz zdjęć własnych wykorzystano fotografie Stanisława Romka z blogu Kuchenne Wariacje

Polecamy również film Kacpra Kałużyńskiego

Advertisements

One thought on “Małopolskie winnice na Najedzeni Fest!

  1. Pingback: Wino musujące na Sylwestra | Wino w Krakowie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s