Wino Świętomarcińskie 2014

Kilkuletnia promocja gęsiny na Święto Niepodległości odniosła niebywały sukces. Gęsina jest obecna w mediach, w restauracjach, także w sklepach i na stołach. Podobną drogą zdaje się podążać wino świętomarcińskie. Zaledwie rok temu Winnica Srebrna Góra wyprodukowała po raz pierwszy młode wino, a nasza relacja była zatytułowana Pijmy polskie wino świętomarcińskie!. W tym roku proponuje je co najmniej kilka winnic, cały zapas zostaje wyczerpany w ciągu kilku dni. I coraz częściej jest równie dobre lub lepsze od swoich francuskich czy włoskich odpowiedników. Gdyby nie ograniczone możliwości sprzedaży polskie młode wino szybko podbiłoby rynek.

wino Świętomarcińskie Winnica Srebrna Góra fot. wina.pl

wino Świętomarcińskie Winnica Srebrna Góra fot. wina.pl

Mieliśmy przyjemność świętować premierę wina świętomarcińskiego z Winnicy Srebrna Góra. Impreza o charakterze wspólnej biesiady odbyła się w Starej Zajezdni na Kazimierzu. Pierwsze tegoroczne butelki uroczyście otworzyli Mirek Jaxa Kwiatkowski i Mikołaj Tyc. Tłum przybyły by spróbować potraw z gęsiny i młodego wina przerósł wszelkie oczekiwania, już około 18 skończył się zapas białego wina (bardzo aromatyczne, ze zbalansowaną kwasowością, bardzo pijalne). Pozostało raczyć się czerwonym (owocowe, delikatnie gazujące). Rocznik 2014 na Srebrnej Górze zapowiada się dobrze.

Win-Ko wino Świętomarcińskie z winnicy Petratur

Win-Ko wino Świętomarcińskie z winnicy Petratur

Drugie, bardziej kameralne spotkanie, odbyło się w niedawno otwartej winiarni na piętrze w Nowej Prowincji. Robert Makłowicz zaprezentował wina świętomarcińskie (białe i czerwone) z Tomáša Petratura (Vinařství Petratur w Blatnice pod Svatým Antonínkem na Morawach, import Win-ko). Nieobowiązujący nastrój, krótkie anegdoty oraz barwne opowieści sprawiły, że poniedziałkowy wieczór upłyną w relaksacyjnym nastroju. Tutaj także bardziej smakowało nam wino białe (w typie lekkiego vinho verde, kwasowe z wybijającymi się cytrusami) szczególnie w połączeniu z gęsim smalcem.

Podoba nam się tworząca się właśnie tradycja obchodzenia Święta Niepodległości przy stole, w dobrym towarzystwie, na wesoło.

W degustacjach uczestniczyłam na koszt własny

Advertisements

One thought on “Wino Świętomarcińskie 2014

  1. Rzeczywiście rodzi się bardzo ładna tradycja. Dobrze, że polskie wina świętomarcińskie niesłychanie szybko szybują z jakością – to kolejny rodzimy sukces. Ciekawe kiedy polskie wino świętomarcińskie zyska rozgłos poza granicami kraju? Mam nadzieję, że doczekamy się kolejnego miłego zaskoczenia!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s