ENOEXPO 2014, podsumowanie

Międzynarodowe Targi Wina w Krakowie mają się dobrze, edycja 2014 potwierdziła mocną pozycję imprezy na rynku krajowym. Pisząc o targach nie sposób nie wspomnieć o nowym obiekcie wystawienniczo-kongresowym przy ul. Galicyjskiej. Inwestorzy (Targi w Krakowie) postawili na pragmatyzm. Nie ma fajerwerków architektonicznych ani przysłowiowych żyrandoli i marmurów. Nowy obiekt jest funkcjonalny, z przestronną częścią recepcyjną (lobby wejściowym), powierzchnią wystawienniczą liczącą 9000 m2, kilkoma salami konferencyjnymi, dużym parkingiem. Niedosyt pozostawiają rozwiązania komunikacyjne, dojazd komunikacją miejską wymaga pewnej determinacji (10-minutowy spacer do autobusu lub 15-minutowy do tramwaju), wyjazd autem w godzinach popołudniowego szczytu to powolne przesuwanie się od zatoru przy bramkach parkingowych, poprzez zatłoczoną ulicę Centralną aż po korek na Nowohuckiej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mocną strona krakowskich targów są duże prezentacje narodowe: po raz pierwszy Rumunii i Armenii, po raz kolejny Gruzji i Portugalii. Widoczne były stoiska z winami węgierskim, chorwackimi, słoweńskimi i innych krajów naszego regionu. Mniej liczni wystawcy z tradycyjnych potęg winiarskich (Francja, Włochy, Hiszpania) rozlokowani zostali gdzieś w tylnych rzędach, honor Nowego Światu ratowały firmy krakowskie: The Fine Food Company oraz Dom Wina. Można powiedzieć, że ENOEXPO 2014 zostało zdominowane przez wystawców z Europy Środkowo-Wschodniej.

Kapitalny Tokaj Szamorodni z Pendits (Węgry), import Krako Slow Wines

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przypadła nam do gustu Crama Girboiu (Rumunia), import Salon Win Karpackich

Świetny Plavac i Dingac, import “Wina Chorwackie” key2BIZ sp. z o.o.

Eksponowane i okazałe stoisko, śmiałość z jaką polscy winiarze prezentowali swoje wina potwierdza rosnącą siłę naszych producentów. Stoisko polskie cieszyło się dużym zainteresowaniem zwiedzających, skok jakościowy wykonany w ostatnich 2-3 latach wina budzi uznanie. Dobrym pomysłem jest dołączenie produktów lokalnych: serów zagrodowych (od ubiegłego roku) oraz cydrów rzemieślniczych.

Bożena Schabikowska przywiozła świetnego musiaka

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rodzina Płochockich, jak zwykle z medalami

Wbrew pozorom to wino polskie, nowy pomysł Krzysztofa Fedorowicza (Winnica Miłosz)

ENOEXPO to również bogaty program wydarzeń towarzyszących, głównie za sprawą Vinisfery (konkurs międzynarodowy, konkurs polskich win i cydrów) oraz magazynu Czas Wina (wyróżnienie dla Człowieka Roku, konkurs na najlepszy blog), a także liczne degustacje i prezentacje.

Marcin Pierożyński (Hybridium) z medalem ENOEXPO

Victor Schoenfeld (Golan Gihghs Winery, Izrael) nagrodzony tytułem Człowiek Roku przez magazyn Czas Wina

Irek Wis (Blurppp, zapiski z pustyni) nagrodzony (ex aequo z Kubą Małeckim) jako Winiarski Blog Roku magazynu ,,Czas Wina”

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Robert Beściak (Winnica Dąbrówka) podczas prezentacji Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy

Obserwując nieco z boku przebieg targów nasuwają się dwie refleksje. Pierwsza – zagranicznym wystawcom trudno zainteresować swoją ofertą zwiedzających bez polskiego współpracownika lub promotora. Druga – koneserzy szukają na targach nowości i win wyróżniających się jakością lub oryginalnością a handlowcy (sklepy, HORECA) stawiają na wina sprzedawalne, często próbując sprostać stereotypowym oczekiwaniom klientów, preferując mocarne wina z mocnym piętnem beczki lub nijakie, które nie zrobią podniebieniu krzywdy kwasowością, wyrazistą taniną czy mniej  typowymi aromatami. Trochę niepokoi ta rozbieżność.

Salon Win Karpackich, ciekawa koncepcja i dobra selekcja

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Stoisko Avinicis, ciekawa propozycja z Rumunii

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Feudo Antico (Abruzja) dobre wina w przystępnej cenie, import Sklep z winem Winnica

Próbą połączenia uczestników rynku winiarskiego (sprzedawców i miłośników wina) jest aplikacja Wine Solutions, której debiut miał miejsce podczas ENOEXPO. Aplikacja została przygotowana przez stowarzyszenie Kobiety i Wino przy współpracy z portalami Nasze Winnice, Wino w Krakowie oraz Szkołą Sommelierów i firmą Encom Systems. Daje dostęp do pożytecznych funkcji, między innymi: relacje ze spotkań stowarzyszenia KiW, kalendarz wydarzeń winiarskich oraz szeroka prezentacja polskich winnic. Niestety, mamy nadzieję że przejściowo, aplikacja jest dostępna wyłącznie dla systemu Windows Phone i Windows 8. Aplikacja Wine Solutions została nagrodzona przez magazyn Czas Wina wyróżnieniem specjalnym za “Innowacyjne działania na rzecz promocji wiedzy o winie”OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Byłbym zapomniał o dwóch producentach, których wina zwróciły uwagę:

Domaine de Touraine, świetne wina znad Loary

Domaine de Touraine, świetne wina znad Loary

Wina ze słonecznej strony Alp. Igor Černe i Joannes Protner, import Slowina

Wino w Krakowie współpracuje z Międzynarodowymi Targami Wina ENOEXPO 2014, jesteśmy również patronem medialnym wydarzeń towarzyszących organizowanych przez magazyn Czas Wina

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s