Nowy adres “Nowa 0” – Frank Cornelissen u Naturalistów

Dzieje się! Mamy w Krakowie kolejny sklep z winem. Budynek na rogu ulic Józefa i Nowej, wejście od Nowej. Ponieważ ta część budynku nie ma urzędowo nadanej numeracji właściciele samowolnie i swawolnie ustalili adres jako Nowa 0. Wnętrze skromne, mocno osadzone w klimacie kazimierskim, lecz nie pozbawione dizajnerskich smaczków. Na półkach wyłącznie wina naturalne, wyselekcjonowane według prostego a jednocześnie radykalnego kryterium “stworzone z gron – nic nie dodano, nic nie ujęto”. Etykiety od takich winiarzy jak: Frank Cornelissen, Camillo Donati, Carussin, Cappella Sant’andrea, Meinklang, Jean-Pierre Robinot, Sébastien Riffault, Patrick Desplats, Gilles Azzoni, François Plouzeau.

untitled-129

Oficjalne otwarcie sklepu połączone było z wizytą i prezentacją win Franka Cornelissena, legendarnego winiarza – naturalisty spod Etny. Niełatwo zmierzyć się z legendą, Frank ma zdecydowane poglądy – wyklucza wszelką interwencję, dobre jest to, co natura przyniosła. Takie bezkompromisowe są jego wina. Susucaru Rose 2013 – różowe z rdzennych odmian Nerello Mascalese, Malvasia, Moscadella oraz Cataratto. Czysty smak przefermentowanego soku z winogron, dokładnie czegoś takiego oczekiwałem. Sconsacrato 2012 – czerwony blend powstały po połączeniu pozostałych na dnie tanków końcówek win bazowych z produkcji Contadino, MunJebel i MunJebel Cru. W wyjątkowo suchym roczniku 2012 Sconsacrato jest jak uderzenie w szczękę, wprost nokautuje koncentracją i niemal 17% alkoholu. MunJebel 9 Rosso 2012 – czerwone, ekspresja nieco złagodzono w stosunku do Sconsacrato, mniej rustykalne, bardziej ułożone. MunJebel 9 Bianco 2012 – wino pomarańczowe długo macerowane na skórkach, z przewagą mineralnych, słonych nut smakowych. untitled-124

Zakupy u Naturalistów to przygoda, niewiele osób w Polsce ma taką wiedzę o winach naturalnych jak Joseph Di Blasi i Tomasz Kurzeja. Warto wymienić kilka zdań, wysłuchać opinii. Dać się zaskoczyć szeroką gamą doznań, jakie na nas czekają po otwarciu butelki – intensywnością smaku wina naturalnego, jego szczerością, mocnym owocem. W przypadku etykiet polecanych przez Naturalistówzwykle będzie to przyjemne zaskoczenie.

untitled-118

Sklep Naturaliści ul.Nowa 0, Kraków – godziny otwarcia środa – sobota13:00 – 19:30


Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s