Golan Heights Winery

Położone na granicy Izraela, Syrii i Libanu Wzgórza Golan mogłyby opowiedzieć wiele historii. Motywem dominującym w ostatnim półwieczu jest konflikt izraelsko-arabski. Strategicznie położone Wzgórza zostały zajęte przez Izrael podczas wojny sześciodniowej(1967). W następnych latach region zasiedlili izraelscy osadnicy zorganizowani we wspólnoty kibucowe, których zadaniem było zagospodarowanie pustynnych wzgórz. Produkcja wina wydała się osadnikom rozsądną alternatywą dla sadów i innych upraw. Za winoroślą przemawiał panujący na dużych wysokościach chłodny klimat (jak na tą szerokość geograficzną 33o), bazaltowa powulkaniczna gleba, właściwe ukształtowanie terenu. Jednak decydujący wpływ miało 5 krotnie mniejsze zużycie wody do nawadniania winnic w porównaniu do sadów jabłoniowych. Osiem kibuców postanowiło założyć winiarnię. Pierwsze nasadzenia miały miejsce w 1976, pierwsze zbiory w 1983, a pierwsze wino (Yarden Sauvignon Blanc) wyprodukowano w 1984. Od razu zyskało wysokie oceny, to był przełom, pierwsze na terenie Izraela wina wysokiej jakości w epoce nowożytnej.untitled-85

Golan Heights Winery to duży producent (ponad 5 mln butelek rocznie), produkujący kilkadziesiąt etykiet, w kilku liniach, z których w Polsce dostępne są trzy. Mont Hermon to cuvee udanie łączące wysoką jakość z przystępnością, zarówno pod względem smaku jak i ceny. Gamla to wina jednoszczepowe, lżejsze i bardzie owocowe niż oferuje topowa marka czyli Yarden.  Do Polski nie są sprowadzane najdroższe wina z serii Yarden Katzrin, ani najtańsze, supermarketowe etykiety.  Charakter wszystkich win determinuje klimat, suchy i gorący. Są bogate w owoc, ale też w alkohol (najlżejsze mają 13,5% alk.), nie ma dużych różnic pomiędzy rocznikami.

untitled-82

Dom Wina, polski importer winiarni Golan Heights, zorganizował serię degustacji w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej, z udziałem jednej z najważniejszych postaci na arenie izraelskiego winiarstwa Shaloma Blayera, byłego dyrektora Golan Heights, oraz szefowej działu eksportu Yael Gai.

untitled-84

Degustowaliśmy 6 win ze Wzgórz Golan. Mount Hermon White 2013 – świeże, aromatyczne, delikatnie wytrawne, dobrze skomponowane cuvee (SB, Viognier) (56,50 zł).  Gamla White Resling 2013 – półwytrawne, owocowy, zaokrąglony cukrem (56,50 zł). Yarden Chardonnay 2012 – bogate, złożone, w smaku maślane i mineralne zarazem, bardzo dobre (74.50 zł). Mount Hermon Red 2013 – wiśniowe i pieprzno-ziołowe lekkie cuvee (CS, Merlot), miękkie z delikatną nutą słodyczy w końcówce, dobre (56,50 zł).  Nie przez przypadek jest to najpopularniejsze wino w Izraelu (1,5 mln butelek). Gamla Sangiovese 2010 – mnóstwo owocu i dobra kwasowość, 14,5% alkoholu daje odczucie ciepła i delikatną słodycz w końcówce, dobre (72 zł). Yarden Cabernet Sauvignon 2010 – eleganckie, zrównoważone, dojrzałe z potencjałem do starzenia, znakomite (125,50 zł).

untitled-86

Importerem jest Dom Wina, wina do kupienia w sklepie internetowym lub sklepie firmowym przy ul. Starowiślnej 66.

W spotkaniu uczestniczyłem na zaproszenie organizatora

Advertisements

One thought on “Golan Heights Winery

  1. Pingback: Victor Schoenfeld Człowiekiem Roku 2014 magazynu Czas Wina | Wino w Krakowie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s