Milan Nestarec w ofercie Krakó Slow Wines

W ofercie Krakó Slow Wines pojawiły się wina morawskiego autentysty Milana Nestareca.

untitled-260

Południowe Morawy są w Polsce zdecydowanie niedoceniane, zarówno winiarsko jak i turystycznie. Łagodny klimat, urzekające pałace i zamki, jeziora (sztuczne), niekończące się trasy rowerowe, przyjazna kuchnia – Morawy mają mnóstwo atutów u nas zwykle niedostrzeganych. To również region o bogatej tradycji winiarskiej, zaniechanej w okresie komunizmu a potem skutecznie wypieranej przez coraz bardziej zaawansowane technologicznie metody produkcji. Do tradycji odwołuje się grupa morawskich winiarzy – stowarzyszenie Autentystów. Autentyści hołdują dwóm zasadom: utrzymanie regionalnego i tradycyjnego charakteru win oraz stosowanie naturalnych metod uprawy i winifikacji – produkcja bez zbędnych interwencji technologicznych oraz substancji dodawanych: selekcjonowanych drożdży, enzymów, garbników, środków klarujących itp.

untitled-140

Morawskim autentystą jest Milan Nestarec z Velké Bílovice. Milan wytwarza trzy serie win, o różnym charakterze. Seria Muzika to cuvee w trzech kolorach: białe Bel 2013 (Grüner Veltliner, Müller Thurgau i Riesling), różowe  Ruz 2013 (Pinot noir, Zweigeltrebe, Frankovka) oraz czerwone Nach 2011 (Pinot Noir i Zweigelt). Wina z serii Muzika określane są jako podstawowe, co nie oddaje ich urody: świetnie pijalne, wręcz wciągające, zdecydowanie przewyższające jakością przeciętne wina z tej półki.

untitled-138

Seria Klasika to wina jednoszczepowe, dłużej dojrzewające i bardziej złożone. Wśród etykiet mamy Müller Thurgau, Neuburské, Rulandske Sede (Pinot Gris), Veltlínské zelené (Grüner Veltliner), PiNo, Frankovka rosé, Pinot Noir, Zweigeltrebe. Wszystkie etykiety z rocznika 2013, oprócz dwóch ostatnich z rocznika 2011.

Seria Antika to wina sztandarowe, wypieszczone przez winiarza. Wytwarzane z wyselekcjonowanych gron, dojrzałe, pełniejsze i bardziej złożone od poprzednich. Z tej serii próbowałem Frankovki  2011 – jest świetna, to Blaufränkisch rzadkiej urody. Jest też Veltlínské zelené 2013 (Grüner Veltliner) oraz Podfuck 2011.

Tyle pierwszych wrażeń, z pewnością będzie okazja przyjrzeć się tym winom bliżej, do czego zachęcam.untitled-259

untitled-142

Wina degustowałem na stoisku importera podczas festiwalu kulinarnego Najedzenie Fest!

One thought on “Milan Nestarec w ofercie Krakó Slow Wines

  1. Pingback: Summer od Riesling | Wino w Krakowie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s