IV festiwal “Czas Dobrego Sera”

IV edycja festiwalu “Czas Dobrego Sera” odbędzie się od 21 do 22 czerwca w Sandomierzu.

CDS-baner_586x298_01Jacek Szklarek, pomysłodawca i organizator festiwalu: w tym roku zwrócimy szczególną uwagę na sery z przerostem pleśni niebieskiej. Kiedyś mieliśmy Rokpola, teraz najbardziej znanym polskim serem niebieskim jest Lazur ze Skalmierzyc oraz Camen z Kamiennej Góry. Jak by nie było, w zeszłym roku, w kategorii serów dojrzewających zwyciężyły dwa sery z pleśnią niebieską z Ranczo Frontiera. Poza tym zaprezentujemy słynnych, światowych celebrytów, jak: brytyjski Stilton, hiszpański Cabrales, francuski Roquefort czy włoska Gorgonzola. Sery pleśniowe, to najdynamiczniej rozwijający się segment serów, choć wciąż dla większości Polaków jest mało znany. Dla wszystkich tych serów przygotujemy specjalną “Strefę Niebieską”, gdzie w jednym miejscu będzie można skosztować i nabyć produkty z tej kategorii – mamy nadzieję, że uda się nam zgromadzić wszystkie sery pleśniowe produkowane w Polsce.

Sztark - EmilgranaObok polskich producentów w festiwalu zapowiedzieli swój udział producenci m. in. oryginalnego Parmigiano Reggiano i to w wersji ekskluzywnej, tzn. wytwarzanego na bazie mleka krów “Vacche Bianche”. Po raz pierwszy w Polsce pojawią się “Fiore Sardo dei Pastori” – doskonałe owcze sery prosto z Sardynii wytwarzane przez rodzinę Salvatora Bussu (Presidium Slow Food). Za bezsprzeczną atrakcję festiwalu trzeba będzie również uznać obecność producentów legendarnego sera Bitto z włoskich Alp – jest to najdłużej dojrzewający ser na świecie. Po raz kolejny do Sandomierza przyjadą producenci Pecorino Toscano z okolic Volterry, która jest miastem partnerskim Sandomierza.Spomlek

Tradycyjnie na sandomierskim festiwalu nie zabraknie cieszących się ogromnym powodzeniem serów spod marki OLD POLAND, które z Bursztynem na czele wytwarza SM Spomlek z Radzynia Podlaskiego.

Poza tym, do udziału w imprezie zaprosiliśmy wybitnych szefów kuchni, między innymi z restauracji rekomendowanych przez Slow Food Polska: Witka Iwańskiego (Aruana – Hotel Narvil, Serock), Alexa Barona (Solec 44 – Warszawa), Krzysztofa Żurka (Trzy Rybki – Hotel Stary, Kraków) i Darka Wójcika (Dwór Dwikozy, Sandomierz). Ich pokazy oraz uroczysta kolacja inspirowana różnymi gatunkami sera  z pewnością będzie nie lada gratką dla znawców i pasjonatów dobrej kuchni.

Gieno i Adam

W Sandomierzu nie zabraknie degustacji komentowanych najlepszych serów polskich i zagranicznych pod okiem światowego autorytetu, jakim jest Giampaolo Gaiarin – światowej klasy technolog serowarski, który nadzoruje większość mleczarni i serowni we włoskich Alpach.  Polskie sery zagrodowe, jak zwykle prezentować będzie Gieno Mientkiewicz, który jak co roku zaskakiwać nas będzie odkrytymi przez siebie nowościami.

Po raz kolejny na szeroką skalę obok serowarów do Sandomierza organizatorzy zapraszają polskich winiarzy. Jest ich już ponad setka, zaś blisko 40 legalnie z banderolami sprzedaje swoje wina. Ser i wino w wyjątkowy sposób podkreślają nawzajem swoje walory smakowe.  W tej dziedzinie swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami festiwalu będą dzielić się uznani znawcy polskich win: Wojtek Bosak  (Winologia) oraz Mariusz Kapczyński (Vinisfera). Dodatkowo w tym roku nasz festiwal ma strategicznego partnera medialnego, jakim jest magazyn “Czas Wina”. Zarówno dziennikarze tego periodyku, jak również przedstawiciele cenionego importera “Dom Wina”, prezentować będą szeroką gamę win z różnych zakątków świata oraz uczestniczyć będą w naszych laboratoriach smaku.

W tym roku naszym browarem festiwalowym został Browar Cornelius z Piotrkowa Trybunalskiego, który warzy jedno z najlepszych polskich piw pszenicznych oraz szeroką paletę piw górnej i dolnej fermentacji. Zapowiedziano też nowości specjalnie uwarzone na sandomierski festiwal.

Dodatkowo w sobotę wieczorem wszyscy goście będą się bawić na Nadwiślańskich Bulwarach, obchodząc Noc Świętojańską. Jak na ten wyjątkowy czas przystało, królować będzie fantastyczna muzyka folkowa w wykonaniu zespołów “Dzikie Jabłka” oraz “Czerehat”. W niedzielę zaś na Małym Rynku, kiedy to również obchodzić będziemy “Dni Sandomierza”, wystąpi szereg różnej maści zespołów, którym przewodzić będzie znana szerszej publiczności grupa “Strachy na Lachy”.

 CDS4_plakat_01

 

Bieżące informacje na: www.czasdobregosera.pl

Informacja prasowa organizatora

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s