Thomas Ludwig w Vintage

Na zaproszenie Basia Lejkowska Wine Selection do Krakowa przybyli Thomas i Meike Ludwig, winiarze z niewielkiej miejscowości Thörnich nad Mozelą.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Historia uprawy winorośli w rodzinie Ludwigów sięga roku 1628. Thomas i Meike przejęli winnicę w 2005 roku, zachowując nazwę Weingut Gebr. Ludwig na pamiątkę braci Johanna i Nikolusa, właścicieli z lat 1947-1956. Winom Thomasa nadają charakter dwa zespoły czynników. Pierwszy to łupkowe gleby  i specyficzny mikroklimat stromych stoków Mozeli. Drugi to współczesna interpretacja tradycji: organiczna uprawa, przedłużone dojrzewanie jagód na krzewach (zbiory w 2. połowie października i na początki listopada), spontaniczna fermentacja, kilkumiesięczne dojrzewanie na osadzie po zakończonej fermentacji.Wina są podobne do ich twórcy: nieco powściągliwe, oparte na mocnych podstawach, staranne i rzetelne. Thomas Ludwig zaprezentował 5 win, w tym cztery różne style rieslinga i sauvignon blanc.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

2012 Riesling trocken (1 litrowa butelka) – wino podstawowe, o owocowym charakterze, lekko złamane cukrem resztkowym (6 g/l ), z dobrą strukturą. Niezbyt wymagające, daje dużą przyjemność w piciu. Dobrze wypada jako aperitif, będzie też miłym uzupełnieniem posiłku. Hit gastronomiczny. 2012 Sauvignon blanc – to nie tylko ciekawostka z krainy rieslinga, ale dobre SB o chłodnym, północnym charakterze.  Nie ma tu fajerwerku aromatów, ale jest solidna struktura, dobra równowaga – bardzo mi się podobało. 2012 Riesling Kabinett – styl typowy dla Mozeli: wino lekkie (9,5% alk.), owocowe w charakterze, z wyraźną słodyczą (47 g/l cukru resztkowego) dobrze zrównoważoną kwasowością i mineralnością. 2012 Riesling Ritsch – styl wytrawny, bardziej mineralne niż owocowe, bogate w smaku. Dobrej klasy riesling z pojedynczej parceli. 2011 Riesling Spätlese jeszcze lżejsze niż Kabinett (tylko 7,5% alk,), jeszcze bardziej słodkie (85 g/l cukru resztkowego), pozostaje owocowe, z dobrą  kwasowością i mineralnym podbiciem. Podkreślić trzeba równy, wysoki poziom wszystkich pięciu etykiet. Wina z podstawowej linii nie odstają od tych wyżej klasyfikowanych. Wszystkie dają dużo przyjemności. Sprowadzane przez Vintage od kilku lat nieprzypadkowo zdobyły uznanie klientów a nawet mają spore grono zagorzałych entuzjastów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Spotkanie odbyło się w Restauracji i Winiarni Vintage, jak zwykle w Vintage dodatkową atrakcją są połączenia wina z potrawami. Mieliśmy przyjemność poznać kilka zestawień trafnie dobranych przez Basię Lejkowską. Sauvignon blanc z grzanką z kozią bryndzą oraz bukietem sałat z ziołami i oliwą. Mniej słodki Riesling Kabinett z wątróbką z gęsi na cebulce z jabłkiem. Wytrawny Riesling Ritsch z cielęciną duszoną w winie z grzybami. Słodki Riesling Spätlese świetnie wypadł z gorgonzolą,  nieco gorzej z tartą cytrynową (dla mnie zbyt słodką, co zanadto podkreśliło kwasowość wina).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Importerem win Thomasa Ludwiga do Polski jest Basia Lejkowska Wine Selection, wina są do kupienia m.in. w Sklepie z Winem Vintage, Rynek Główny 45

W spotkaniu uczestniczyłem na zaproszenie oganizatora

Advertisements

One thought on “Thomas Ludwig w Vintage

  1. Pingback: Summer od Riesling | Wino w Krakowie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s