Francuski Gąsiorek, Szlachetny Gąsiorek

Przy ulicy Grzegórzeckiej 9 (wejście od Daszyńskiego) ponownie został otwarty sklep z winem. Przed niespełna dwoma laty o mieszczącym się tutaj Francuskim Gąsiorku pisałem tak: Sklep zlokalizowany jest w dawnej przemysłowej dzielnicy Grzegórzki, gdzie wciąż jest żywa pamięć Fabryki Maszyn Zieleniewskiego, Zakładów Gumowych “Semperit”, Fabryki Czekolady czy Miejskiej Rzeźni. Dzielnica zmienia się na naszych oczach, wkoło powstają apartamentowce a życie handlowe nieubłaganie przenosi się spod Hali Targowej do Galerii Kazimierz. Zmieniły się też wina w Gąsiorku, nowym właścicielem został ceniony importer Wina Szlachetne a samo miejsce przyjęło nową nazwę – Szlachetny Gąsiorek. Pierwsza degustacja przyniosła pozytywne wrażenia, na przykładzie win znad Loary przekonaliśmy się, że selekcja jest ciekawa, spójna i konsekwentnie prowadzona. Właściciele Win Szlachetnych znani są z podejmowania osobistych poszukiwań, podróży po winnicach, poznawania win w miejscu pochodzenia. Owocem wyjazdu nad Loarę są wina autentyczne, skromne, lokalne, dobrze oddające rolniczy charakter doliny Loary.

Domaine le Briseau z północnej Turenii wytwarza wina naturalne (uprawa biodynamiczna, spontaniczna fermentacja, nic nie jest dodawane ani poprawiane, przed butelkowaniem tylko delikatna filtracja i minimalny dodatek siarki). Z dwóch roczników Kharaktêr (chenin blanc z 50-letnich krzewów) lepszy, pełniejszy, bardziej dojrzały i złożony był 2011, na 2012 przyjdzie czas później. Z dwóch Patapon (pineau d’Aunis zwane również chenin noir) wersja biała wypadła nijako, za to  czerwona dobrze – wino jest szczere, owocowe, rustykalne. Zachwyciło wiśniowo-ziołowo-kamienne Lucky! 2010 (pineau d’Aunis) – dobrze ułożone, intensywne w smaku. Słodkie Le Briseau przeniosło nas w inne rejony, chociaż nie była to podróż pełna wrażeń.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Château de Brézé  z Saumur AOC produkuje wina, które dają radość. Jak rustykalne, szerokie Saumur Chenin de Brézé 2011, smaczny Saumur Cabernet Franc  2011 dojrzały, pełen wiejskiej elegancji cabernet franc z pojedynczej parceli Clos du Tue-Loup 2010 czy słodki chenin blanc Clos Bonne Nouvelle. Dobre wina w racjonalnych cenach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kolejna winnica, czyli Domaine Saint Just, także z rejonu Saumur, i Yves Lambert Cabernet Franc 2012 w kieliszkach. Kolejny CF – trochę cierpki, herbaciano-kamienny, do jedzenia jak znalazł wino. A przed posiłkiem warto sięgnąć po Crémant de Loire Brut.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wspomnieć należy jeszcze o Domaine Tabordet Pouilly Fume 2013 – sauvignon blanc z efektownym, niemal nowoświatowym owocowym nosem, kontrastującym z surową kwasowością w ustach, na to wino przyjdzie jeszcze czas.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Próbowaliśmy w rożnych wydaniach szczepów charakterystycznych dla Doliny Loary (cabernet franc, chenin, sauvignon blanc).  Żadne z win nie odstawało in minus, co najmniej kilka zapamiętamy na dłużej, z Domaine le Briseau: Kharaktêr 2011 i Lucky! 2010, z Château de Brézé: Chenin de Brézé, Saumur Cabernet Franc 2011, Clos du Tue-Loup 2010 a z Domaine Saint Just Yves Lambert Cabernet Franc 2012. Pierwsza degustacja  dobrze wróży na przyszłość.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Więcej zdjęć (foto Piotr Rudziewicz) można zobaczyć tutaj

O degustacji pisał również Blurppp: Wina znad Loary, inauguracyjna degustacja Szlachetnego Gąsiorka

W degustacji brałem udział na zaproszenie organizatora

Advertisements

2 thoughts on “Francuski Gąsiorek, Szlachetny Gąsiorek

  1. Pingback: Clot de l’Origine L’original 2012 | Wino w Krakowie

  2. Pingback: Domaine Pommier Petit Chablis 2012 | Wino w Krakowie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s