Hugh Johnson w Polsce

Wizyta Hugh Johnsona w Krakowie była jednym z najważniejszych winiarskich wydarzeń minionego roku. Jeden z najbardziej poważanych krytyków winiarskich na świecie przyjął zaproszenie magazynu Czas Wina, który uhonorował go tytułem Człowiek Roku.

DSC_5615

Pobyt Hugh Johnsona był krótki i bardzo intensywny. Wydarzeniem była degustacja win polskich, był to pierwszy kontakt HJ z winami polskimi. Spotkanie miało kameralny charakter, pojawili się winiarze, kilku przedstawicieli prasy, winiarscy blogerzy, nieliczni zaproszeni goście. Degustowano wina z najlepszych polskich winnic: Stara Winna Góra, Winnice Wzgórz Trzebnickich, Kresy, Winnica Płochockich, Srebrna Góra, Winnica na Jarem, Witanowice, Pałac Mierzęcin i Golesz. Ocena była stonowana,  HJ przyznał, że w krótkim czasie została osiągnięta niezła jakość, ale też podkreślił, że wciąż jest nad czym pracować. Polscy winiarze powinni skupić się na produkcji win białych i musujących.

DSC_5575DSC_5538

Gala podczas której przyznano Hugh Johnsonowi tytułu Człowieka Roku magazynu Czas Wina miała uroczysty, a zarazem sympatyczny charakter. Laudację wygłosił Michał Bardel, swój występ mieli śpiewacy operowi – między innymi został wykonany hymn specjalnie napisany na cześć HJ. Wieczór upłynął w miłej atmosferze, na zakończenie dostojny gość pokroił  szablą wielki tort czekoladowy.

DSC_5764DSC_5749

Nie obyło się także bez chwili dla wiernych czytelników, HJ podpisywał książki, pozował do zdjęć.

DSC_5881

DSC_5582

SAMSUNG

Jakkolwiek wizyta miała charakter kurtuazyjny, to pozwoliła spojrzeć na nasz winiarski światek z innej perspektywy. Nasuwają się dwie, pewnie mało odkrywcze refleksje. Pierwsza –  Polska jako konsument wina, z uwagi na wielkość i potencjał rozwojowy, jest atrakcyjnym rynkiem. Druga – Polska jako producent wina, w skali rynku światowego czy choćby europejskiego, jest niezauważalna, nawet w kategorii “ciekawostki”. Wiele pracy potrzeba by w przyszłości nasze wina zaistniały na salonach winiarskich.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s