Ilias Rose Modrý Portugal 2012

Georgios Ilias jest jedną z wielu ciekawych postaci winiarstwa morawskiego. Początkowo hobbysta, w 2006 zrezygnował z uprawianego zawodu by wytwarzać wino komercyjnie. Samouk w winiarskiej wiosce, wśród sąsiadów produkujących wino od kilku pokoleń.  Posiada 6 ha winogradów na stoku Palavy, w siedliskach o urzekających nazwach “U třech panen”, “U božích muk” czy “Slunný vrch”. Ilias oprócz odmian charakterystycznych dla Moraw uprawia odmiany burgundzkie (chardonnay, pinot blanc, pinot gris, pinot noir) oraz merlota. Uprawa jest organiczna, podczas winifikacji ingerencja winiarza jest ograniczona.  Eksperymentuje z uprawą biodynamiczną, spontaniczną fermentacją, organiczeniem siarkowania.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Niestety podczas naszego pobytu w Pavlovie nie doszło do skutku dłuższe spotkanie połączone z degustacją. Podczas krótkiej rozmowy zostaliśmy obdarowani butelką o której słów kilka znajdziecie poniżej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ilias Rose Modrý Portugal 2012 – piękny łososiowy kolor o średniej intensywności. Zapach początkowo owocowy (truskawki, maliny, poziomki ogrodowe), rozwija się w kierunku kwiatowo-roślinnym z grejpfrutową nutą. W smaku owocowo-roślinne. Wino wytrawne, o średniej budowie, średniej długości. Ma wystarczającą intensywność i dwie cechy, których nie można nie docenić, to jest niewielką zawartość cukru (1,7 g/j) oraz szczerość i naturalność smaku. Wino, które sprawia przyjemność pite samo, dobrze wypadnie również z lekkim jedzeniem, typu wytrawna tarta lub sałatka warzywno-owocowa, na przykład z rukoli z sezonowymi owocami i serem kozim. Owoce powinny być niesłodkie, waży też jest gorzkawy akcent.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ilias Rose Modrý Portugal 2012, Morawy
w Polsce niedostępne
ocena: 4,5 (więcej niż dobre)

Źródło wina: otrzymane w prezencie 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s