Solovino na biało

O krakowskim importerze pisaliśmy już wcześniej – Solovino od podszewki. Dwa wina czerwone prezentowaliśmy wcześniej, teraz pora by przedstawić dwa wina białe.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tylko raz zdarzyło mi się zachwycić moscato d’Asti, było to kilka lat temu, na prezentacji win włoskich w Hotelu Pod Różą. Wino przywiezione przez producenta w walizce, zabutelkowane kilka dni wcześniej, porażało świeżością, słodyczą i szczypiącą w język kwasowością. Tego doświadczenia nigdy już nie udało się powtórzyć, moscato próbowane w Polsce zawsze brakowało świeżości, przez co wydawały się płaskie i przeładowane cukrem. Po butelkę Moscato d’Asti 2012 z winnicy La Gironda sięgnąłem bez specjalnych nadziei. Zgodnie z oczekiwaniem zachwytu jakiego doznałem kiedyś nie wzbudziło, ale też nie rozczarowało. Ma intensywne aromaty kwiatów i owoców (brzoskwinie, mandarynki). W smaku przede wszystkim dużo cukru, kwasowość też jest, ale dobrze zamaskowana. Tylko 5,5% alkoholu sprawia, że wino jest lekkie. Nie podałbym moscato jako aperitiff przed posiłkiem, sprawdzi się za to z deserami o słodyczy podobnej, ale nie większej niż w winie. Takie połączenie zmniejszy odczucie słodyczy i podkreśli pozostałe smaki. Do moscato pasować będą desery zawierające owoce, a także te z lekką kremową masą. Podawać mocno schłodzone.

La Gironda Moscato d’Asti 2012, Włochy (Piemont)
cena 45 zł, do kupienia w sklepie internetowym solovino.pl
ocena: 3,5 (całkiem niezłe)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Raggio di Luna Chardonnay 2011 z Azienda Agricola MONTI pochodzi z Abruzji, niezbyt znanego i niedocenianego serca Italii. W nosie brzoskwinie, skórka cytryny, zielone jabłko. Delikatnie zaokrąglone, w smaku cytrusowo-trawiaste,  z lekko kremową fakturą i grejpfrutową goryczką w końcówce. Złożoności dodaje mu dodatek odmian passerina i pecorino trebbiano. Przydatne w kuchni, ma żywą kwasowość, co w połączeniu z kremową fakturą sprawia, że będzie pasować do szerokiej gamy potraw.

MONTI Raggio di Luna Chardonnay 2011, Włochy (Abruzja)
cena 39 zł, do kupienia w sklepie internetowym solovino.pl
ocena: 4 (dobre)

Wina przysłane do degustacji przez importera

Advertisements

3 thoughts on “Solovino na biało

  1. Pingback: Solovino na prawym brzegu Wisły | Wino w Krakowie

  2. Pingback: Solovino przez różowe okulary | Wino w Krakowie

  3. Pingback: Nowy stacjonarny sklep w KRK | Wino w Krakowie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s