Salon Win Karpackich

W dniu 16 grudnia 2013 nastąpiło oficjalne otwarcie Salonu Win Karpackich, wspólnego przedsięwzięcia Fundacji ENO Carpathian oraz Dworu Kombornia Hotel & SPA****. Salon urządzony został w XVIII-wiecznej piwnicy na terenie zespołu dworskiego w Komborni i mieści reprezentatywną kolekcja win z rożnych regionów winiarskich Karpat, leżących na terenie Słowacji, Czech, Węgier, Rumunii i Polski.

IMG_0162 IMG_0172

Rozmowa z Katarzyną Hamelą, prezes Fundacji ENO Carpathian.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Czym zajmuje się Fundacja ENO Carpathian?

ENO Carpathian ustanowiona została w 2013, a jej celem jest budowanie potencjału turystycznego regionu karpackiego, obejmującego obszary przygraniczne Polski, Ukrainy, Słowacji, Czech, Rumunii i Węgier, w oparciu o kulturę wina jaka tu funkcjonuje. Działamy w ramach większego przedsięwzięcia jakim jest promocja  Marki Karpackiej.

Posługujecie się wcześniej chyba nieznanym pojęciem “wina karpackie”, jakie są wspólne cechy win pochodzących z tak odmiennych regionów, cechy które pozwalają łączyć te wina ze sobą?

Ich wspólną cechą jest to że powstały w regionach leżących w obrębie Karpat, których różnorodność pozwala robić wina we wszystkich stylach. To jak bardzo kultura wina wiąże się z Karpatami, jest oczywiste gdy uświadomimy sobie że ich część leży w zasięgu równoleżników, na których usytuowane są słynne regiony winiarskie „Starego Świata” takie jak Bordeaux, Bourgogne, Piemont czy Roja. Regiony Karpat mają więc odpowiedni potencjał, jakim jest ziemia i klimat. Współcześnie, oprócz hołdowania tradycji, winiarze z tej części Europy, korzystają z wiedzy profesjonalnych enologów i nowych technologii. Postawiliśmy sobie za cel dotrzeć do winiarzy, którzy robią wina klasy światowej, poznać ich specyfikę by następnie przybliżyć ich bogactwo oraz różnorodność mieszkańcom Podkarpacia i turystom odwiedzającym nasz region.

 

__KDSC_0057OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Salon Win Karpackich został zlokalizowany na terenie zespołu dworskiego w Komborni, czemu wybraliście to miejsce?

Odwołujemy się do bardzo długiej tradycji związanej z dworem w Komborni. Niegdyś, leżące przy trakcie węgierskim, piwnice dworskie pełne były nie tylko węgierskiego wina. Znamy historyczne przekazy świadczące o zaangażowaniu dawnych właścicieli Komborni w budowę samego traktu węgierskiego, dzięki któremu wina od naszych południowych sąsiadów trafiały na stoły polskich królów i szlachty. Nie bez znaczenia jest również zaplecze turystyczne jakie obecnie oferuje Dwór Kombornia.

Jakie wina są dostępne?

Nasza kolekcja jest w trakcie tworzenia, już teraz możemy zaoferować wina pochodzące z większości regionów winiarskich Karpat, od uznanych producentów. Mamy oczywiście wina polskie, z winnicy Nad Dworskim Potokiem (Małopolska) oraz z 44 Winnice Dziedzic (Podkarpacie). Są wina słowackie z Elesko i JM Dolany (Małokarpackie), Tokaj & Co z apelacji Tokajský. Węgry reprezentują  min. Pendits (Tokaj), Bolyki i Egri Borvár (Eger). Czechy, a właściwie Morawy reprezentuje Livi Dubňany natomiast Rumunię Corcova (Oltenia), Wine Princess (Crisana) i Cramele Halewood (Transylwania). Ale szczególnie dumni jesteśmy z win Fundus Regius (Wschodniosłowackie) ze Słowacji, Tűske Pince (Szekszard) oraz Gal Pince (Villany) z Węgier czy z  Crama Girboiu z Rumunii.

 IMG_0153IMG_0183IMG_0154

Na co mogą liczyć goście odwiedzający Salon?

Kolekcja obecnie liczy ponad 100 win. Do degustacji czasowej udostępnionych jest około 50 etykiet.  Goście mogą degustować je samodzielnie i według swojego uznania, przez 60 lub 90 minut w zależności od wykupionego wstępu. Pozostałe wina udostępnione są do degustacji komentowanych. Na miejscu można również kupić prezentowane wina. Zapraszamy do Komborni!

Dziękuję za rozmowę

Więcej informacji o Salonie Win Karpackich można znaleźć na stronie www.SalonWinKarpackich.pl

O Dworze Kombornia pisaliśmy już wcześniej

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s