Pijmy polskie wino świętomarcińskie!

Pijmy polskie wino świętomarcińskie, jedzmy polską gęsinę. Nie dlatego, że są “nasze”, ale dlatego że są dobre. To atrakcyjny, slowfoodowy sposób uczczenia naszego święta narodowego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W krakowskim Hotelu Pod Różą odbyła się przedpremierowa prezentacja młodych win z Winnicy Srebrna Góra – od jutra będą dostępne w wybranych sklepach i restauracjach. Białe świętomarcińskie (66% Solaris i 34% Siegerrebe) jest radosne, daje dużą przyjemność – aromatyczne (przeważają owoce tropikalne), w typie off-dry, ma całkiem sporo ciała, może się podobać. Będzie pasować do gęsiny z jabłkami czy gruszkami. Ale wyprodukowana tylko 400 butelek więc nie każdemu będzie dane go skosztować. Świętomarcińskie czerwone (50% Rondo i 50% Acolon) jest czysto i poprawnie zrobione, średniej budowy, łagodne w smaku. Nie dostarczy jakiś wielkich wrażeń, jest pomyślane jako wino do jedzenia i w tej roli nieźle się sprawdzi. Lepsze od przeciętnego Beaujolais Nouveau jakie za kilkanaście dni pojawią się w sklepach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przez najbliższe tygodnie (do 1 grudnia) wina świętomarcińskie będą serwowane w restauracjach biorących udział w ogólnopolskiej akcji Slow Food „Gęsina na Świętego Marcina”, wykaz restauracji dostępny jest na stronie  http://www.gesina.pl/. W trakcie spotkania wręczono nagrody w konkursie na najlepszy przepis. Tytuł “Króla Gęsiny 2013/2014” szefowie kuchni przyznali ex aequo Witoldowi Iwańskiemu (restauracja Aruana, Hotel NARVIL w Serocku) oraz Przemysław Błaszczyk (Maniana Bistro w Chorzowie).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jest to godna odnotowania próba odbudowy tradycji świętowania końca zbiorów oraz dnia św. Marcina, patrona winiarzy. Tym bardziej atrakcyjny, że dzień św. Marcina zbiega się w czasie z naszym świętem narodowym. Na Świętego Marcina pijmy więc polskie wino świętomarcińskie, jedzmy polską gęsinę.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wyłącznym dystrybutorem win z winnicy Srebrna Góra jest firma WINA.PL, która dostarcza wina do sektora HoReCa oraz sklepów specjalistycznych w całej Polsce. W Krakowie można je kupić w sklepach: Wina.pl (Krowoderska 46, Królowej Jadwigi) oraz Winnicy (Kazimierza Wielkiego 124).

W bezpłatnej prezentacji uczestniczyłem na zaproszenie organizatorów

Advertisements

3 thoughts on “Pijmy polskie wino świętomarcińskie!

  1. Pingback: Wino Świętomarcińskie 2014 | Wino w Krakowie

  2. Pingback: Rok 2013 w Krakowie – trendy | Wino w Krakowie

  3. Pingback: Małopolski Szlak Winny – Winnica Srebrna Góra | Wino w Krakowie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s