Polskie wina, małopolskie winnice

W sympatycznym lokalu Wino Kawa Oliwa odbyła się degustacja win polskich, co samo w sobie już dawno przestało być czymś niezwykłym. Wyjątkowość wydarzenia polegała na prezentacji win pochodzących z winnic zlokalizowanych w bezpośredniej bliskości Krakowa, na terenie Jury Krakowskiej, w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego. Gośćmi byli Marcin Niemiec z Winnicy Amonit, Robert Zięba z Winnicy Kresy i Marek Górski z Winnicy Krokoszówka Górska. Te mniej znane winnice zostały skonfrontowane z markami już uznanymi, jak Winnica Srebrna Góra z Krakowa czy Winnicą Solaris z Opola Lubelskiego. Uzupełnienie zestawu tanim, piknikowym winem z Chateau Topolcianky nie było dobrym pomysłem, producent ten ma wiele lepszych etykiet a jego najtańsza linia nie wyznacza poziomu do którego polscy winiarze powinni dążyć.

Degustowaliśmy w ciemno. Wina białe z rocznik 2012 wypadły dobrze. Warto wyróżnić Solaris Seblanc – atrakcyjne aromatycznie, mineralno-wytrawne w smaku i Cuvee ze Srebrnej Góry – o którym pisaliśmy już wcześniej. Jednak hitem wieczoru okazały się oba wina z Winnicy Amonit, mnie szczególnie przypadło do gustu Cuvee Triple – zapachowo bardzo delikatne, w smaku poukładane, kwasowe, z dobrej jakości owocem w tle. Ogólnie podobało się słodko-kwaśne Cuvee Blanc, chociaż jak dla mnie dawka cukru resztkowego była zbyt duża.

1395411_369451856520371_756158013_nDSC_4433

Gorzej było z winami czerwonymi (nie degustowaliśmy czerwieni ze Srebrnej Góry), trudno któreś wyróżnić. Czerwone wina były w najlepszym razie nijakie, a w gorszym słabo zrównoważone, rozchodzące się na boki, ze mikrą strukturą, niekiedy nieczyste aromatycznie. Z nie do końca wyjaśnionych powodów przepadły nawet dobrze oceniane etykiety, być może zaszkodziły trudy transportu, a może smogowe krakowskie powietrze ;). Cos poszlo nie tak, trzeba będzie dać tym winom drugą szansę.

1394435_369451879853702_389206138_n

Spotkanie było okazją do ciekawej rozmowy o możliwości reaktywacji, przynajmniej w rejonie Krakowa, małopolskiego szlaku winiarskiego. Dla przypomnienia – w latach 2006-2009 Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego realizowała program “Winnice Małopolski”, w ramach którego taki szlak został wytyczony. Niestety po zakończeniu programu zabrakło funduszy, zapału i energii aby projekt był kontynuowany. Jako Wino w Krakowie widzimy potencjał turystyczny takiego przedsięwzięcia, a i reakcja winiarzy na naszą inicjatywę była pozytywna. Będziemy pracować nad tym, by już wiosną można było w wybrane dni odwiedzać winnice, jak to się dzieje chociażby w krajach nam bliskich (Morawy, Węgry, Słowacja).

DSC_4450

Sklep Wino Kawa Oliwa, funkcjonujący jako mała winiarnia i kawiarnia mieści się w Swoszowicach przy ulicy Merkuriusza Polskiego 2. Lokal jest dobrą (a właściwie jedyną rozsądną) opcją dla miłośników wina mieszkających w południowych osiedlach Krakowa, polecamy!DSC_4451

Foto: Tomasz Wagner 
Degustowałem na koszt własny

PS. Niektóre z degustowanych win zostały nagrodzone w 5. Konkursie Polskich Win o Medal Targów ENOEXPO® 2013:

  • Winnica KRESY SOLARIS 2012 – brązowy medal
  • Winnica KRESY RONDO KLARET 2012 – srebrny medal
  • Winnica KROKOSZÓWKA GÓRSKA LEON MILLOT 2012 – brązowy medal

 

Advertisements

5 thoughts on “Polskie wina, małopolskie winnice

  1. Pingback: Rok 2013 w Krakowie – trendy | Wino w Krakowie

  2. Coraz wiecej slysze o polskich winach z checia odwiedzilabym kraj azeby poznac winnice majac za przewodnika Ciebie Tomku.
    Mozemy pomyslec o wymianie kulturalnej wlosko-polskiej, szlak win malopolskich i strada del vino nel Lazio.
    Dobrego dnia

  3. Nagrody dla Kresów i Krokoszówki, to albo żart na EnoExpo, albo żartem były dowiezione butelki do WKO, dla mnie wina niepijalne, szczególnie, że jak pokazał Amonit można robić bardzo dobre wina w PL

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s