Wina karpackie i Dwór Kombornia

Dwór Kombornia to zabytkowe założenie dworskie o skomplikowanej historii, obecnie mieści czterogwiazdkowy hotel z zapleczem spa i wellness. Ambicją właścicieli jest utworzenie w Dworze Kombornia Salonu Win Karpackich, ponadregionalnego centrum promującego wina z regionów karpackich.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przeszłość – historia dworu sięga XVI wieku, początkowo był to zamek o charakterze obronnym, otoczony fosą – jej ślady to dzisiejsze stawy okalające wzgórze. W pierwszej połowie XVII w.  obok starszego obiektu wybudowano typowo polski dwór alkierzowy. Był on przebudowywany w XVIII i pod koniec XIX stuleciu, kiedy dobudowano ośmioboczną wieżę mieszczącą kaplicę oraz przewiązkę łączącą dwór, wieżę i  oddaloną dotąd oficynę. Od końca XVIII w. dwór należał do rodziny Urbańskich, a jego losy były równie skomplikowane, dramatyczne i fascynujące jak historia ówczesnej Polski.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dwór jest częścią większego, dobrze zachowanego założenia, które tworzą: dobudowany współcześnie pawilon mieszczący basen i spa (wzorowany na łańcuckiej oranżerii), dawne czworaki (obecnie pokoje dla gości), stajnie (obecnie sale konferencyjno-bankietowe), lamus (w ruinie), 10 hektarowy park z wiekowymi drzewami różnych gatunków, sad, warzywnik i niewielka winnica. Wnętrze dworu zostało zniszczone podczas II wojny światowej, zachowały się nieliczne oryginalne elementy: klasycystyczne polichromie i kominki z piaskowca.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Teraźniejszość – po 1990 r. kolejni właściciele (Akademia Medyczna i Uniwersytet Jagielloński, firma meblowa “Nowy Styl”, spółka RSF) przywracali obiektowi świetność. Dwór został odrestaurowany z wielką starannością, obecnie mieści czterogwiazdkowy hotel z zapleczem spa i wellness. Właściciele, państwo Marzena i Ryszard Skotniczny starają się o przywrócenie jego pierwotnego charakteru – polskiego dworu ziemiańskiego. Miejsca otwartego na gości, zasobnego, zapewniającego przybyłym komfort i opiekę. Znajdziemy tutaj ciszę i spokój, możliwość odcięcia się od zgiełku świata. Dużą zaletą jest dobra kuchnia i tworząca się piwnica z autorską selekcją win. Zalety kuchni mieliśmy okazję docenić podczas uroczystej kolacji towarzyszącej odbywającym się w Rzeszowie Targom “Alpejsko-Karpackie Forum Współpracy”. Podany został m. in. kapitalny sorbet limonowy, jagnięcina, comber z jelenia czy delikatny mus z białej czekolady, malin i różowego pieprzu. Kolacji i późniejszym rozmowom towarzyszyły wina z Winnicy Łany (Polska), Elesko (Słowacja), Pendits (Tokaj, Węgry), Crama Girboiu (Rumunia) oraz winiarni Filicko z Małej Trnej (Tokaj, Słowacja).

Marzena i Ryszard Skotniczny

Katarzyna Hamela, Fundacja Eno Carpathian

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Spojrzenie w przyszłość – współczesny świat wymaga specjalizacji, pomysłem na wyróżnienie się wśród innych ofert jest utworzenie w Dworze Kombornia Salonu Win Karpackich. Euroregion Karpacki jest miejscem przenikania się różnych kultur i tradycji oraz współpracy transgranicznej. Obejmuje swoim zasięgiem regiony winiarski charakteryzujące się chłodnym klimatem i trudnymi warunkami uprawy, co nadaje pewną specyfikę winom tam powstającym. Salon ma szanse zostać ponadregionalnym centrum spełniającym funkcje informacyjne (udostępnianie wiedzy o regionach i winach karpackich), edukacyjne (szkolenia dla sommelierów, pracowników gastronomii i sklepów specjalistycznych), promocyjne (“oswajanie” konsumentów ze specyfika win karpackich, udział w targach, akcje promocyjne) oraz handlowe (import oraz sprzedaż hurtowa i detaliczna win). We współpracy z kierowaną przez panią Katarzynę Hamelę Fundacją Eno Carpathian tworzona jest kolekcja win z obszaru Karpat.  Obecnie dostępne są wina z Polski (Podkarpacie, Małopolska), Słowacji (Malokarpatske i Tokajske), Czech (Morawy) oraz Węgier (Tokaj). Planowane jest poszerzenie portfolio o wina z kolejnych krajów i regionów: Ukrainy (region: Zakarpacie), Węgier (regiony: Szekszard, Villany) oraz Rumunii (regiony: Muntenia, Oltenia, Moldova).

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

W spotkaniu uczestniczyłem na zaproszenie Dworu Kombornia

Advertisements

One thought on “Wina karpackie i Dwór Kombornia

  1. Pingback: Salon Win Karpackich | Wino w Krakowie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s