Beaujolais w Negatywie

Wbrew tytułowi nie będzie negatywnie o Beaujolais, a wprost przeciwnie. Piliśmy dobre i bardzo dobre wino. Jeżeli znacie ten region tylko z kiepskiego sikacza sprzedawanego jako Beaujolais Nouveau w trzeci czwartek listopada to koniecznie wstąpcie do piwnicy restauracji Negatyw (Kraków, Mostowa 1) by zmienić zdanie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Domaine Bertrand  to niewielka wytwórnia, posiadająca 20 ha winnic w ośmiu lokalizacjach, obsadzonych gamay (duża gęstość nasadzeń) oraz chardonnay. Winifikacja przebiega zwykle zgodnie ze schematem: ręczny zbiór, maceracja węglowa, fermentacja w kontrolowanej temperaturze, dojrzewanie w zbiornikach stalowych (poza Brouilly Pisse Vieille 2009). Wina mają wspólny rys: w smaku są świeże, owocowo-kwasowe. Bardzo czysto i precyzyjnie wykonane, tu nie spotkacie dysonansów i fałszywych nut.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Piliśmy 6 win z różnych gmin Beaujolais. Degustacja była niezłą lekcją różnorodności siedlisk i odmienności interpretacji. Zaskakująco lekkie i delikatne Fleurie 2010, tylko drobinę cięższe, ale też pełniejsze Régnié 2011. Bardziej surowe w smaku, zawieszone w pół drogi do win poważniejszych Julienas 2011. Odrobinę rozczarowujące, bo po najlepszej apelacji spodziwałem się więcej Moulin à vent 2010. Kapitalne, sprawiające dużą przyjemność Brouilly 2010, intensywne, owocowo-ziemiste, z kwasowością i aksamitnymi taninami, dojrzałe, pełne i długie. Brouilly Pisse Vieille 2009 to jedyne wino, które dojrzewało w beczce. Skoncentrowane, aż  gęste, w smaku pełne ciepła dojrzałych owoców. W smaku dominują nuty tostowe, gorzkiej czekolady, przypraw, wanilii. Duży potencjał. ale dla mnie to wino wymaga czasu bądź jedzenia, które by złagodziło dębowy posmak.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Spotkanie poprowadził Paweł Kolorus z Kup Sobie Wino. Beaujolais jest do nabycia w restauracji Negatyw. Importerem jest Impresja, należąca do Joanny i François Philippe firma sprowadzająca wina i szampany z Francji.

W spotkaniu uczestniczyłem na zaproszenie organizatora

Advertisements

One thought on “Beaujolais w Negatywie

  1. Pingback: Beaujolais w Negatywie – konkurs | Wino w Krakowie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s