Sarolta Bárdos (Tokaj Nobilis)

Butikowe wina Sarolty Bárdos mają charakterystyczny, rozpoznawalny styl, który najlepiej oddają określenia: równowaga oraz powściągliwa elegancja, nakazująca nie epatowanie swoim bogactwem. Mineralność, głębia, oddanie charakteru siedliska nie są tu pustymi słowami, lecz treścią win Tokaj Nobilis.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sarolta jest właścicielem i enologiem w rodzinnej winiarni Tokaj Nobilis. Wcześniej doświadczenie zdobywała w Béres Vineyards and Winery czy Gróf Degenfeld. Wraz z mężem Peterem Molnarem, enologiem w firmie Patricius Borház, posiada 6 ha winnic w kilku lokalizacjach (Csirke-mál, Barakonyi). Uprawiane są 4 szczepy charakterystyczne dla rejonu tokajskiego: furmint (70%), harslevelu, sarga muskotaly, kövérszőlő. Dzięki firmie Rafa  Wine & Spirit mieliśmy możliwość odwiedzenie winiarni i winnicy oraz dwukrotnego uczestnictwa w degustacji, w Bodrogkeresztúr oraz w Krakowie na Konfederackiej 4.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podstawowe wino wytrawne Furmint 2012 jest świeże, umiarkowanie owocowe, uwydatnia raczej aromaty roślinne. Ma średnią budowę, w sam raz – ani za dużo ani za mało ciała. Delikatnie zaokrąglone beczką (40% wina jest fermentowane i dojrzewane przez 3 miesiące w dębie). Kwasowość jest niska,  to wino jest zbudowane na mineralności. Dojrzałe, gotowe do picia. Furmint Susogo 2012 – bogatszy aromatycznie, więcej tu nut owocowych a mniej roślinnych. W smaku bogate, okrągłe, w roczniku 2012 także i w tym furmincie kwasowość jest niska, a dominują nuty mineralne, goryczka, nuty słone. Barakonyi Hárs 2012 to wytrawne hárslevelű, skoncentrowane i bogaty. Wprawdzie wino jest sklasyfikowane jako wytrawne, ale ilość cukru resztkowego (8 g/l) bliska jest górnej dopuszczalne granicy. I ten słodko-kwaśny smak  w połączeniu ze sporym ciężarem czyni to wino inspirującym kulinarnie. Głębokie, eleganckie i smaczne wino.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sárga Muskotály 2012 to summer wine w dobrym wydaniu. Bardzo aromatyczne, półwytrawne, owocowe, radosne. Wśród innych win w tym typie wyróżnia się pozytywnie dobrą równowagą. Kövérszőlő 2008 – niewielu winiarzy uprawia ten szczepu o dużych gronach z grubą skórką, nieliczni decydują się na zrobienie z kövérszőlő jednoodmianowego wina. W tym przypadku efekt jest znakomity, pomimo 66 g/l cukru resztkowego (co odpowiada aszu 3 puttonowym) wino jest lekkie (ma tylko 11,5% alkoholu) i elegancko zrównoważone. Specyficzna dla kövérszőlő nuta smakowa wyróżnia je spośród innych słodkich win tokajskich. Ze wszech miar warte poznania. Amicus 2008 (80% furmint, 10% hárslevelű, 10% kövérszőlő) to cuvee w typie late harvest, podobnie jak tokaj szamorodni robione z przemieszanych dojrzałych i zbotrytyzowanych gron, ale dojrzewające krócej niż przepisy apelacyjne wymagają (tylko 6 miesięcy w beczce). Świeżość, fantastyczny zapach, nienaganna równowaga – to cechy, które podobają mi się w tym słodkim winie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Butikowe wina Sarolty Bárdos mają charakterystyczny, rozpoznawalny styl, który najlepiej oddają określenie: równowaga oraz powściągliwa elegancja, nakazująca nie epatowanie swoim bogactwem. Wina wytrawne są bardziej mineralne niż kwasowe, wina słodkie są świeże i lekkie. Duże wrażenie zrobił wytrawny hars, a także oba wina słodkie, z przewagą Kövérszőlő nad Amicus. Oba furminty w roczniku 2012 mają zaskakująco niską kwasowość, potrzeba chwili czasu by się przekonać do ich niewątpliwych zalet. Szczególnie Furmint Susogo należy do win, które trzeba spróbować. W przypadku Sarolty Bárdos określenia mineralność, głębia, oddanie charakteru siedliska nie są pustymi słowami, lecz treścią win Tokaj Nobilis.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wina Tokaj Nobilis są importowane do Polski przez firmę Rafa Wine & Spirit, dostępne w niektórych sklepach specjalistycznych i restauracjach, a także w sklepie internetowym rafa-wino.pl

Wyjazd odbył się na koszy własny, wizyta w winnicy i obie degustacja na zaproszenie organizatora – Rafa Wine & Spirit

Advertisements

4 thoughts on “Sarolta Bárdos (Tokaj Nobilis)

  1. Pingback: Rafa, Trójkąt, Tokaj | Wino w Krakowie

  2. Pingback: Tokaj Nobilis Furmint Barakonyi 2011 | Wino w Krakowie

  3. Kilkukrotnie w tekście (i w tagach) pada słowo Amicius. Wino od Sarolty do Amicus .
    p.s. Zazdroszczę spotkania z Saroltą… 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s