W oczekiwaniu na Świetlickiego

Czy czekając na kogoś można przyjemnie spędzić czas? Oczywiście, na przykład na degustacji. To, że Marcin Świetlicki nie pojawił się nie było niespodzianką, a za sprawą Kup Sobie Wino przenieśliśmy się na kilka godzin do “Winnego trójkąta“.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

“Winny trójkąt” tworzą sąsiadujące kraje: Włochy, Słowenia i Austria. Trzy kraje, sześć regionów, siedem win, dla których jednak trudno znaleźć wspólny mianownik: geograficzny czy historyczny. No, może poza tym, że wszystkie wina pochodzą od krakowskiego importera Prados. Degustowaliśmy zróżnicowaną mieszankę smakowo-stylistyczną.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Venturini Baldini Malvasia Dolce (Włochy, Emilia-Romania) – słodkie wino musujące. Jak dla mnie zdecydowanie za słodkie. W smaku miód akacjowy, dużo przejrzałych jabłek, nawet trochę przypomina  niektóre cydry.  Za zaletę można uznać niski poziom alkoholu, zaledwie 6%. Valdhuber Traminec 2009 (Słowenia, Podravje) – ten wytrawny traminer nie przymila się do pijącego. Kamienisto-pokrzywowy, z lekką goryczką, tylko aromatami (róża, liczi) przypomina swoje słodsze odpowiedniki. Warty uwagi, choć w sprzedaży jest już rocznik 2011. Korenika & Moškon Malvazija 2008 (Słowenia, Primorska) – cenię tego producenta, kilkukrotnie miałem okazję pić jego malvazje, tym razem wypadła poniżej oczekiwań, brakowało świeżości, napięcia. Franz Netzl  Rosanna 2010 (Austria, Carnuntum) – różowe wino, wyprodukowane trzy lata wcześniej to wybór co najmniej ryzykowny, nawet jeżeli producent zapewnia o kilkuletniej przydatności do spożycia. Obawy potwierdziły się, kto chce spróbować różowego zweigelta powinien sięgnąć po nowy rocznik. Franz Netzl Zweigelt Classic 2009 (Austria, Carnuntum) podstawowy zweigelt Netzla nie zostawił większych wrażeń. Claudio Alario Dolcetto di Diano d’Alba Costa Fiore 2009 (Włochy, Piemont) – pełne, owocowe, z dobrą długością, kulinarnie bardzo przydatne, podobało mi się, tyle że dwa lata temu. Batič Merlot 2008 (Słowenia, Primorska, Vipavska Dolina) – warto było przyjść dla tego merlota z produkcji ekologicznej. Bogaty, intensywny, szczery, ma sporo owocu i świeżości. Bardzo dobry, myślę, że docenią go nawet fani filmu “Bezdroża”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prados wznawiając działalność w końcówce 2011 r. miał kilka ciekawych pomysłów i kilku intersujacych winiarzy w portfolio, m. in. dobrą ofertę win ze Słowenii (Batić, Kristančič, Korenika & Moškon, Ščurek, Valdhuber, Kogl). Po upływie niemal dwóch lat niewiele się zmieniło, w ofercie są te same butelki, głównie z roczników 2009 i 2010, z rzadka trafia się rocznik 2011. A mówimy tu o winach w większości nie przeznaczonych do długiego przechowywania. Przywiązanie do starszych roczników nie zawsze jest zaletą, czas na przewietrzenie magazynu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Degustacja miała miejsce w Coffee Club przy Batorego 6A. Lokal jest niewielki, zaledwie trzy miniaturowe stoliczki i lada z kilkoma stołkami barowymi. Proste menu: kawa, świeżo wyciskane soki, kanapki (panini) w sporym wyborze, desery oraz włoskie produkty delikatesowe na wynos. Duży plus dla Pawła Kolorusa z Kup Sobie WIno za odkrywanie dla nas nowych miejsc.

W degustacji uczestniczyłem na zaproszenie organizatora

Advertisements

2 thoughts on “W oczekiwaniu na Świetlickiego

  1. Jednak ludzie i tak, jak potem przeprowadziłem głosowanie wybrali malvaziję od K&M, i zweigelta czerwonego, ale też docenili Batica, na którego tak stawiałem. Mi osobiście także tego wieczoru podszedł Alario ze swym korzennym i ziemistym charakterem 🙂

    Jednakże jak dojdzie do tego, że nasz gość na którego tak pięknie czekaliśmy, w końcu zjawi się, należy przygotować same nowalijki 🙂

    Następne spotkanie już niebawem…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s