ETNOmania i wina naturalne

Dwa wydarzenia zdominowały ostatnie dni: ETNOmania i degustacja win naturalnych z nowej oferty Vini e Affini. Wprawdzie były to wydarzenia krańcowo odmienne w charakterze, jednak intuicja podpowiada, że mają ze sobą coś wspólnego. Sprawdźmy, czy tak jest rzeczywiście.

Ważnym, pozostającym w pamięci, wydarzeniem lipca była degustacja prezentująca nowości w ofercie importera Vini e Affini, czyli wina naturalne od takich producentów jak: La Castellada, Bressan, Filippi, COS. Wina naturalne to znaczy wytworzone z winogron uprawianych ekologicznie lub biodynamicznie, winifikowanych w procesie możliwie nieinterwencyjnym, bez dodawania i bez ujmowania niczego.

SONY DSC

Najlepsze wrażenie zrobiły wina od COS (Frappato, Nero di Luo, Cerasuolo di Vittoria), winnicy w Cerasuolo di Vittoria, pierwszej i dotąd jedynej apelacji DOCG na Sycylii. COS to od lat uznana marka. Uprawa biodynamiczna, fermentacja w zbiornikach betonowych, nieinterwencjonizm, udane doświadczenia z amforami – to rzeczy, które cechują tego producenta. Wina COS są świeże i owocowe, czyste, nieprzesadzone i bardzo dobrze pijalne.

SONY DSCSONY DSC

Dobrze pokazały się wina Bressan (Friuli): białe cuvee Carat i Verduzzo Friulano. Win czerwonych Bressana (Pinot Nero, Schiopettino, Pignol) nie dane mi było skosztować, skończyły się wcześnie. La Castellada wydała mi się nieco ekstrawagancka ze swoim bogactwem smakowo-zapachowym (dobra Ribolla Gala), Feudo Montoni pociągający (dobre Grillo), a Rossi powściągliwy (Anisis Bianco). Dodatkowo były również wina znane już wcześniej: Sottoriva Malibran, Trebbiano Capestrano Valle Reale. Wszystkie prezentowane wina dostępne są w krakowskim sklepie La Wina (Asnyka 7), a sama degustacja odbyła się w jak zwykle gościnnych wnętrzach restauracji Konfederacka 4.

SONY DSC

SONY DSC

Drugim lipcowym wydarzeniem wartym zapamiętania była ETNOmania – festiwal tradycyjnego rzemiosła zrealizowany w całkiem nietradycyjny sposób. Festiwal jest udaną próbą pokazania  “ludowości” w atrakcyjnym, współczesnym wydaniu, w oderwaniu od stereotypu kojarzonego z Cepelią. Impreza jest kapitalnie zlokalizowana w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie, miejscu niedocenianym a wartym uwagi nie tylko od święta. Muzeum w Wygiełzowie tworzą: zamek Lipowiec, dwór oraz skansen budownictwa drewnianego: chłopskiego i małomiasteczkowego. Obiekty skansenu, wraz z parkowym otoczeniem stanowią naturalną scenografię dla rozlicznych atrakcji festiwalu, ulokowanych w kilku strefach tematycznych. Strefa rzemiosła to pokazy i warsztaty: garncarstwa, kowalstwa, snycerki, wikliniarstwa, bibułkarstwa, zabawkarstwa, a nawet kaligrafii i ikonopisarstwa.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Strefa folkdizajnu to szereg stoisku z wyrobami wykorzystującymi tradycyjne wzory (a często również tradycyjne technologie) we współczesnych wyrobach.

SONY DSCSONY DSC SONY DSC

Strefa ekowyrobów, tutaj uwagę zwracały nie  tylko wyroby (ubrania, zabawki) wytwarzane z ekologicznych, certyfikowanych materiałów, ale przede wszystkim produkty powstałe z wykorzystaniem przeróżnych odpadów: makulatury, torebek foliowych, resztek tkanin i  starych ubrań, a także biżuteria tworzona ze zużytych mechanizmów zegarkowych, łożysk.

SONY DSCSONY DSCSONY DSC

Były też strefy: relaksu, dzieci oraz muzyki.

SONY DSC

SONY DSCSONY DSCSONY DSC

Zorganizowany już po raz trzeci festiwal cieszył się dużym powodzeniem, organizator podaje liczbę 5000 odwiedzających (impreza była biletowana). Odwiedzających przeważnie przybyłych całymi rodzinami, zadowolonych, zainteresowanych ofertą, często z zakupami w ręce. Zgodnie z zapowiedzią było ” twórczo, aktywnie, kolorowo” – bardzo udana impreza.

SONY DSC

SONY DSC

Czy na ETNOmani jest miejsce dla win naturalnych? Myślę, że nie. Regiony z których wina te pochodzą są zbyt odległe, obce kulturowo. Wino sycylijskie nie pasowałyby do malowanych koników, ceramicznych ptaszków czy beskidzkich wycinanek. Już raczej wina polskie, ale to też niekoniecznie ze względu na rodzinno-piknikowy charakter festiwalu. Czy prezentacja win naturalnych mogłaby zaistnieć obok ETNOmani jako impreza towarzysząca? Tak, z pewnością. Oba nurty, zarówno etniczny jak i naturalny, odwołują się do podobnych  wartości i tradycji oraz kierują, przynajmniej częściowo, do publiczności o podobnych zainteresowaniach.

Degustacja Vini e Affini miała charakter publiczny i była nieodpłatna, w ETNOmani uczestniczyłem na wlasny koszt

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Advertisements

One thought on “ETNOmania i wina naturalne

  1. Pingback: ETNOmania i etnomaniacy | Wino w Krakowie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s