Zapowiedź festiwalu w Erdőbénye

Grupa winiarzy z Erdőbénye odwiedziła Kraków promując letni festiwal “Bor, mámor … Bénye”. To już piąta edycja festiwalu, który w ciągu zaledwie kilku lat urósł do rangi wydarzenia ponadregionalnego, zyskał liczne międzynarodowe grono sympatyków i uznanie nie tylko środowiska winiarskiego.

Festiwal jest lokalną inicjatywą winiarzy z Erdőbénye zachęconych przez Zsolta Bergera. Powstał jako odpowiedź na mało sprawny marketing turystyczny, skoncentrowany na niezbyt ciekawym mieście Tokaj, a niemal pomijający bogactwo regionu Tokaj- Hegyalja. Piąta edycja “Bor, mámor … Bénye” odbędzie się 16-18 sierpnia 2013, główną atrakcją jest udział 12 lokalnych producentów wina Ábrahám, Bardon, Béres, Csiszovszki, Homonna, Illés, Karádi-Berger, Kerékgyártó, Olze-Vin, Vayi, Turjan,V ivamus. Będzie też gastronomia, lokalna i regionalna. Będą koncerty, zwiedzanie miejscowości, zwiedzanie winnic, degustacje w winiarniach. Festiwal odbywa się w ogrodach i podwórkach winiarni, w swobodnej atmosferze, z możliwością degustacji i bezpośredniej rozmowy z winiarzami. Możliwość swobodnego przechodzenia od winiarni do winiarni, od koncert do koncertu, po drodze zahaczając o warsztat rzemieślniczy (kowal, bednarz, serowar) lub zabytkowy obiekt i świetna atmosfera są największymi atrakcjami festiwalu. Więcej o Erdőbénye można dowiedzieć się we wpisie Erdőbénye – zauroczenie

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W Krakowie gościliśmy czterech winiarzy. Zsolt Berger (Karádi-Berger Winery) przywiózł dwa bardzo dobre wina. Wytrawny furmint & hars (70/30%) świeży z całkiem wyraźnym owocem, jak zwykle u Bergera mocno mineralny. Drugie wino to słodkie Selectio 2008 wypadło rewelacyjne, doskonale wyważone, w którym świeżość owocu, kwasowość i mineralność pozwalają zapomnieć o potężnej (135g/l – odpowiednik 5-puttonowego aszu) dawce cukru resztkowego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Duże wrażenie swoją pasją, zaangażowaniem, osobowością zrobił Peter Robert z Ábrahám Pince. Robert potrafi godzinami opowiadać o walorach poszczególnych działek, procesie winifikacji i swoich winach. Ma zacięcie eksperymentatora, spośród kilkunastu produkowanych w ilościach garażowych win zaprezentował jedynie dwa: bardzo wytrawny, żwirowo-wulkaniczny Furmint Palánkos 2012 oraz Furmint Kerektölgyes 2011, który początkowo uwodzi słodkim aromatami (akacja, miód, dojrzałe owoce), by potem po prowadzić od owocowego ataku do mineralno-kwasowego finiszu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Timea Szabo z Bardon zaprezentowała trzy wina. Bardzo sympatyczna, otwarta Timea dopiero rozpoczyna swoją karierę enologiczną. W 2012 roku po raz pierwszy samodzielnie wyprodukował dwa z nich i wyniki są bardzo obiecujące. Furmint 2012 jest wytrawny, świeży, mineralny. Dopiero co zabutelkowany, jeszcze ma szypułkowo-warzywne nuty (które zapewne ustąpią po jakimś czasie dojrzewania w butelce). Alpha (80% furmint, 20% harszlevelu) to aromatyczne, pełniejsze wino wymagające towarzystwa jedzenia. Był też dobry słodki Phaidon 2008, tokaj typu late harvest, gdzie bardzo dojrzałe grona przemieszano z częściowo zbotrytyzowanymi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Illes to producent odmienny stylistycznie, bardziej utrzymany w tradycji. O ile pozostali winiarze mocno stawiają na wina wytrawne, w nowoczesnym, świeżym i mineralnym stylu to Illes produkujący wina słodkie i połsłodkie, z przytłumionym owocem, zdominowane smakowo przez cukier mocno odróżniał się od pozostałych. Można było spróbować półwytrawny Tokaj Kövérszőló 2011, półsłodkie Sarga Muskotaly 2011 oraz Aszú 4 Puttonyos 2004. Wielu degustatorem wina Illes podobały się, dla mnie były zbyt odlegle stylistycznie od pozostałych, być może lepiej wypadły by w innym zestawieniu.

To było bardzo udane spotkanie. A w sierpniu warto wybrać się na festiwal do Erdőbénye.

 O degustacji winiarzy z Erdőbénye pisał również Gabriel Kurczewski (relacja ze spotkania w Warszawie)

Degustacja miała charakter bezpłatny, uczestniczyłem na zaproszenie organizatora

 

 

Advertisements

One thought on “Zapowiedź festiwalu w Erdőbénye

  1. Pingback: Zaproszenie do Erdőbénye | Blisko Tokaju

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s