Champagne Nomine-Renard

Na rynku zdominowanym przez wielkie domy szampańskie mniejsi producenci muszą znaleźć własną drogę do sukcesu. Wspólne działanie pozwala prowadzi sprawniejszy, bardziej efektywny marketing. “Trésors de Champagne Club” zrzesza 26 producentów (pełna lista tutaj), Członkowie tego ekskluzywnego klubu podkreślają różnorodność siedlisk i tradycji, każdy z nich prezentuje unikalny styl. Zrzeszeni producenci muszą spełniać kilka wymogów:

  • wykorzystywane są wyłącznie grona pochodzące z własnych upraw,
  • cały proces produkcyjny odbywa się w obrębie własnej posiadłości,
  • obowiązują dodatkowe wymagania dotyczące dbałości o środowisko, jakości produkcji i etyki w zarządzaniu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Spotkanie z Cecylią Nomine było dobrą okazją do poznania szampanów Nomine-Renard. To niewielka (20 ha) posiadłości, z sięgającą pięciu pokoleń tradycją winiarską. Producent podkreśla kluczowe dla jakości wina znaczenie własnych upraw – “first we are wine-growers”. Wprawdzie winnice nie są uprawiane w sposób organiczny, ale użycie środków chemicznych jest ograniczone i ściśle kontrolowane, z dbałością o jakość gleby i poszanowaniem środowiska. Winifikacja prowadzona jest oddzielnie dla każdego szczepu i każdej działki. Dzięki temu enolog ma do dyspozycji szeroki wachlarz win bazowych, pozwalający na komponowanie różnorodnych cuvee.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podczas degustacji w Restauracji i Winiarni Vintage próbowaliśmy czterech win. Brut Nomine (40% Chardonney, Pinot Noir, Pinot Meunier) to świeży aperitif, dobrze wytrawny, doskonale wyważony, uosabia to co zwykle kojarzy się z szampanem: szyk, elegancję i lekkość ducha. Brut Reserve Blanc de Blancs (100% Chardonney) to poważniejszej zawodnik, ma więcej ciała i pewną krągłość budowy. Owocowy, bogaty i intensywny w smaku, wręcz domaga się jedzenia, a mineralne, słone nuty od razu przywodzą na myśl ostrygi. Brut Rose (Chardonney i Pinot Meunier) ze względu na intensywny owocowy smak i niewielką dawkę cukru resztkowego będzie dobrze pasować do mocno przyprawionych dań kuchni azjatyckiej. Szampan rocznikowi z segmentu premium, Club 2008 oznaczony jako “Special Club”, przenosi nas na zupełnie inny poziom jakości. Mineralny, przy zachowaniu dobrego owocu, bardzo intensywny i złożony w smaku, o bardzo długim finiszu. Świetne wino.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nomine-Renard wypracował własny styl, cechujący się mineralnością, świeżością i elegancją. Wina są nietuzinkowe, odróżniają się od najbardziej znanych, produkowanych na masową skalę etykiet. Każde z probowanych win można śmiało ocenić jako bardzo dobre, a rocznikowe Club 2008 jako wyjątkowe. Importerem szampanów Nomine-Renard jest Dom Szampana.

W degustacji uczestniczyłem na zaproszenie importera

Advertisements

2 thoughts on “Champagne Nomine-Renard

  1. Pingback: Wino musujące na Sylwestra | Wino w Krakowie

  2. Pingback: Degustacja szampanów na Konfederackiej 4 | Wino w Krakowie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s