Ogrody Wina w Dworze Sieraków

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOgrody Wina to nowa odsłona corocznej imprezy Domu Wina, znanej dotychczas pod nazwą Salon Degustacyjny. Na przekór powiedzeniu, że lepsze jest wrogiem dobrego, w tym przypadku nowa formuła jest dużo atrakcyjniejsza od poprzedniej. Przeniesienie imprezy w plener, do Dworu Sieraków było strzałem w dziesiątkę. Dopisała pogoda, parkowe otoczenie sprzyjało relaksowi, duża ilość miejsca wystawienniczego pozwoliła na uniknięcie tłoku. Dobrym pomysłem było poproszenie gości o przybycie w nakryciach głowy, dodało to spotkaniu szyku i elegancji. Inwencja twórcza uczestników przerosła najśmielsze oczekiwania. Pojawiły się kapelusze z całego świata, niektóre zdobione kwiatami, inne korkami.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Istotą imprezy była możliwość zapoznania się z portfolio win importowanych przez Dom Wina oraz bezpośrednie spotkania z producentami. Główną atrakcją niewątpliwie było spotkanie z Alejandro Fernándezem, twórcą apelacji Ribera del Duero, właścicielem Grupo Pescquera uznawanym za jednego z najlepszych winiarzy świata. Alejandro, już ponad 80-letni człowiek pełen zdrowia i wigoru, może służyć za przykład dobroczynnego wpływu wina (i ciężkiej pracy). Dom Wina uhonorował gościa wyróżnieniem w dowód uznania za wkład włożony w rozwój winiarstwa.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERASwoje wina zaprezentowało ponad dwadzieścia winnic. Nie zdążyliśmy skosztować wszystkich win,  w naszej subiektywnej ocenie wyróżniły się wśród win białych: Verus ((Słowenia), Muscadet i Touraine Sauvignon z Ackerman de Neuville (Dolina Loary), Grand Cru Steinert Riesling Domain Riefle (Alzacja). Spośród win czerwonych, oprócz Grupo Pescquera, uwagę zwróciły Fuentespina Roble i  Fuentespina Selection z Avelino Vegas (Kastylia-Leon), słodki Haider Blauer Zweigelt (Austria).

OLYMPUS DIGITAL CAMERADużym powodzeniem cieszyły się degustacje komentowane w formule „master classes”: win z Grupo Pesquera, Yarden (Izrael), Tbilivino (Gruzja) oraz hiszpańskich produktów – oliwy, szynki serrano i win z apelacji Ribera del Duero, które zaprezentowali goście specjalni Ogrodów Wina, odwiedzający Polskę pod szyldem akcji „Original Flavors”. Promowali oni wśród uczestników degustacji najlepsze produkty oznaczone europejskim znakiem pochodzenia. Można było skosztować świeżo krojonej szynki Serrano ze znakiem jakości GTS, aromatycznej oliwy z oliwek Extra Virgin Baena oraz wielu win z Ribera del Duero, które ich producenci chcą sprzedawać na polskim rynku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Imprezę zakończyła kolacja pod gołym niebem, z menu przygotowanym przez restaurację Dworu Sierków i degustacją doskonałych hiszpańskich tapas wyczarowywanych przez Fernando del Cerro, szefa kuchni w Restauracji Casa José, odznaczonej gwiazdką Michelina. Była to naprawdę nie lada gratka dla wielbicieli haute cuisine.

Goście w dobrych humorach rozjechali się do domów, już teraz zapowiadając swój przyjazd na Ogrody Wina 2014.

Advertisements

3 thoughts on “Ogrody Wina w Dworze Sieraków

  1. Pingback: Ogrody Wina w Dworze Sieraków (konkurs) | Wino w Krakowie

  2. Pingback: Ogrody Wina w Dworze Sieraków | Wino w Krakowie

  3. Pingback: Rok 2013 w Krakowie – wydarzenia | Wino w Krakowie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s