V Dni Węgrzyna CK Wino- relacja

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po trzech pracowicie spędzonych dniach na festiwalu można pokusić się o drobne podsumowanie. Po pierwsze festiwal się odbył, co w epoce płynnej rzeczywistości wcale nie jest takie oczywiste. Po drugie festiwal zachowuje swoją odrębność, związaną z winami i kuchnią krajów dawnej CK Monarchii. Wydaje się, że kluczem do sukcesu jest utrzymanie regionalnego kulinarno-winiarskiego charakteru imprezy. Inaczej festiwal roztopi się w zalewie podobnych imprezy, które w sezonie letnim odbywają się praktycznie co tydzień. Na każdej z nich sprzedawany jest podobny zestaw ozdób, biżuterii, błyskotek i innych niby-regionalnych pamiątek. Dla podtrzymania festiwalowego charakteru wydarzenia potrzebne są również spotkania z winiarzami i degustacje komentowane. W tym roku odbyła się tylko jedna, zorganizowana naprędce degustacja, a to stanowczo za mało. Po trzecie wino i jedzenie sprzyjają biesiadowaniu, a to wymaga odpowiedniej ilości miejsc siedzących, których przynajmniej w pierwszych dwóch dniach brakowało.  Po czwarte promocja zaprzyjaźnionych regionów jest ważna i potrzebna, ale nie w ten sposób realizowana, nie takimi metodami! Tylko Koszyce miały ciekawą ofertę. Stoiska z folderami (aż cztery!) wystarczały kilkanaście lat temu, dzisiaj w epoce powszechnie dostępnej informacji, trzeba pomysłu, impulsu, zachęty, by przyciągnąć uwagę potencjalnych turystów. Po kolejne i już ostatnie – było sporo dobrych, ciekawych win i dużo znajomych twarzy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

To chyba najważniejsza wiadomość imprezy – WINOMAN powraca na scenę. Na razie trochę tylnymi drzwiami, jako importer, ale już niedługo być może także z ofertą dla indywidualnych klientów. Z winami, które znamy, lubimy i na które czekamy, do tego w nowych niższych cenach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zadebiutowała firma Borwinbor z winami od Bocka, Tamasa i Zoltana Gunzer oraz Tamasa Gere. Jest szansa na dobrą, przystępną ofertę winiarską z regionu Villany.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wzrasta zainteresowanie winami ze Słowacji. Winnica, obok Château Topolčianky zaczęła współpracę z cenionym producentem Elesko z Modrej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERAObok kosztowaliśmy świetne sery z Kozi Vrsok, a na stoisku miasta Koszyce można było degustować słowackie tokaje z Tokaj Macik Winery w parze z gulaszem lub pieczonym karczkiem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dużo było win austriackich. Na stoisku Miasto Win uwagę zwróciły wyjątkowe butelki od Neumayera (Wachau), były smaczne wina z Winegut Frank (Weinviertel).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJak zwykle szeroką ofertę zaprezentował Austrovin.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Po raz pierwszy w Krakowie wystawiła się firma Modus Vivendi: Fred Loimer, Horst Schuckert, Schwarzbock (wszyscy Weinviertel), Andreas Gsellamnn i Paul Achs (obaj Burgenland).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Cieszy dobra forma dwóch zasłużonych krakowskich importerów. Winnacja pokazała wina rumuńskie Nachbil i Stirbey, austriackie Beyer (Weinviertel), świetne węgierskie Kolonics (Somlo).

OLYMPUS DIGITAL CAMERADionizos promował swój sklep w nowej lokalizacji przy ulicy Kościuszki 72.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Advertisements

One thought on “V Dni Węgrzyna CK Wino- relacja

  1. Pingback: Tradycja jarmarków i kiermaszów czy jarmarczna tradycja? | Winne tradycje w kulturze polskiej

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s