V Dni Węgrzyna CK Wino

V_DNI_WEGRZYNA_plakat_1Piąty już festiwal win i kuchni krajów CK Monarchii odbędzie się w dniach 16-19 maja 2013 na Małym Rynku w Krakowie. Nasze relacje z poprzednich edycji Dni Węgrzyna CK Wino: https://winowkrakowie.wordpress.com/category/wydarzenia/dni-wegrzyna-i-ck-wino/

Jak zawsze będą wina węgierskie, austriackie, słoweńskie, morawskie, rumuńskie oraz wina słowackie w dużym wyborze (słowacki tokaj!). Sery austriackie, słowackie i polskie (oscypki, kozie, krowie), polskie wędliny, kiełbasy z grilla, węgierskie kiszonki, boczki, salami, kiełbasy i papryki.  A dalej: langosz, trdelnik, pierniki, słodycze, miody pitne i stałe. Festiwal trwać będzie cztery dni, od czwartku do niedzieli, od południa do północy.

W tegorocznym święcie win z CK Monarchii wezmą udział:

Winiarnie i importerzy:
Austrovin www.austrovin.pl
Borwww.borwinbor.pl
Dionizos www.dionizos.com
Domus Vini www.domusvini.pl
Miasto Win www.miastowin.pl
Modus Vivendi (wina austriackie) – debiut
Przednie Wina www.przedniewina.pl
Vinarin www.vinarin.pl
Vinners www.vinners.pl – również po raz pierwszy
Winnacja www.winnacja.pl
Wine Fashion www.winefashion.pl
Winoman www.winoman.pl

Ponadto trzy stoiska z winami słowackimi: Tokaj Macik www.tokajmacik.sk, Elesko www.elesko.sk z Modrej i Chateau Topolcianky  www.vinotop.sk. Po dwóch latach przerwy powracają wina Tamasa i Zoltana Gunzer oraz Tamasa Gere.

Inne produkty do jedzenia i picia:
Exclusiv – sery austriackie
Gospodarstwo Ekologiczne Figa www.serykozie.pl
Majerczyk – wędliny ze Skrzypnego www.majerczyk.com.pl
Miody Łysoń www.lyson.com.pl
Pro Tradici – trdelniky i langosze sławnych Braci Mate (Rudolfa i Petera)
Węgierskie Specjały – kiszonki i wędliny www.wegierskiespecjaly.pl

Będzie można także kupić wyroby ceramiczne i z drewna, srebra, biżuterię, szkło malowane, lalki, zabawki, korale z drewna i sto innych rzeczy (wśród nich świeże i długo świeżość utrzymujące zioła z Ogrodu Łobzów).

Turystyka
Czech Tourism www.czechtourism.com (stoisko będzie prezentować Góry Izerskie, Województwo Południowomorawskie, Morawy Środkowe & Jesioniki oraz Wschodnie Czechy).
Narodowe Przedstawicielstwo Turystyki Węgierskiej www.wegry.info.pl (m.in. miasto Eger, znane z wina, zabytków i modnych wód)
Narodowe Centrum Turystyki Słowackiej www.slovakia.travel  (tu: sery Kozi Vrsok www.kozivrsok.sk)
Koszyce – Europejska Stolica Kultury 2013

SONY DSC

Patronaty, partnerzy

Honorowe patronaty objęli: Prezydent Miasta Krakowa, Ambasada Republiki Węgierskiej, Ambasada Republiki Czeskiej oraz Konsulat Generalny Republiki Słowackiej oraz Węgierski Rok Europy Środkowej.

Partnerzy projektu: Austrian Wine, CzechTourism, Mondial Assistance, Słowacka Centrala Ruchu Turystycznego Wegry.info.

Poprzednie edycje
W czerwcu 2009 odbyły się pierwsze Dni Węgrzyna, w których wzięli udział winiarze z całych Węgier i ich polscy importerzy. Wino, jedzenie i węgierska muzyka przyciągnęły około 15.000 osób. Sprzedano ponad 2.100 butelek wina.

W roku 2010 formuła kiermaszu została rozszerzona, objęła wina z całej dawnej CK Monarchii – było to pierwsze CK Wino. Oprócz winiarzy pojawili się producenci serów. Odbył się konkurs na hasła sławiące węgrzyny. Zwyciężyło „Ach cóż za marka, wino kadarka”, ale jurorów szczególnie wzruszył pewien osiemdziesięciolatek hasłem: „Najlepsze są wina węgierskie, daję słowo harcerskie!” Pojawiło się około 20.000 osób, sprzedano ponad 4.300 butelek wina, 1.500 kiełbasek z grilla, 22 butelki oleju z pestek dyni oraz 7 sadzonek winorośli.

W maju 2011 odbyły się „III Dni Węgrzyna & CK Wino”. Tym razem obchodziliśmy 100 rocznicę urodzin literackiej postaci Józefa Szwejka (pierwszy tekst o dobrym wojaku ukazał się w maju 1912 roku). Do Krakowa przybyła ekipa Szwejków z Twierdzy Przemyśl, na miejscu gości witali red. Leszek Mazan oraz panowie oficerowie 13 Pułku Piechoty „Krakowskie Dzieci”. Mimo ulewnego deszczu sprzedano tyle wina, że trudno zliczyć. Samych sadzonek winorośli rozeszło się sztuk 56. Licznie zgromadzona PT Publiczność nie chciała się rozejść do domów i prosiła o więcej.

W roku 2012 impreza osiągnęła rozmiar dotąd niespotykany, dopisała i pogoda, i miłośnicy wina. Mały Rynek pękał w szwach, naród się weselił i było jak u cioci Niusi przed wojną – lecz z drugiej strony nie wydarzyło się nic godnego odnotowania w kronikach.

Informacja prasowa przygotowana przez Collegium Vini. Dni Węgrzyna CK Wino to impreza z cyklu Nieustający Festiwal Spowalniania Czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s