“Śladami Młodej Polski” odcinek 2

Poznaj swoje terroir – spacer po winiarskich miejscach Krakowa

Drugi odcinek spaceru zaczynamy na skrzyżowaniu Alei Słowackiego i Krowoderskiej – mapa z zaznaczoną trasą znajduje się na dole wpisu.

Odcinek 2 – Łobzów

Odwiedzimy: Garaż Food&Wine  Józefitów 8, Winnacja Kazimierza Wielkiego 51, Winnica Kazimierza Wielkiego 124

Przecinamy Aleję Słowackiego, podążamy ulicą Mazowiecką, skręcamy w lewo w uliczkę o uroczej nazwie Gzymsików. Po prawej stronie mijamy charakterystyczne, parterowe budynki osiedla Modrzejówka. To dawne osiedle mieszkań robotniczych, budowanych od 1898 przez Towarzystwo Tanich Mieszkań dr Henryka Jordana. Na skraju osiedla, przy Alei Grottgera stoi dawna willa Heleny Modrzejewskiej, obecnie mieszcząca przedszkole. Ciągnący się wzdłuż Grottgera park to teren dawnej Młynówki Królewskiej, doprowadzającej wody rzeki Rudawy z Mydlnik do centrum Krakowa. Młynówka była podstawą systemu zaopatrzenia miasta w wodę,  wody Młynówki wykorzystywane były do napędu młynów wodnych, zasilały fosy obronne wokół Starego Miasta w miejscu dzisiejszych Plant, jak również były wykorzystywane w celach komunalnych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

willa Heleny Modrzejewskiej

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Grottgera docieramy do ulicy Wyspiańskiego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przechodzimy przez teren kolonii domów profesorskich. Budowane w latach 1908-1914 wille były ucieleśnieniem idei miasta ogrodu, realizację osiedla przerwał wybuch I wojny światowej. Była to pionierska próba wcielenia w życie wizji miasta – ogrodu, wyprzedzająca nawet o rok, oparte na podobnych założeniach, realizacje na Salwatorze (więcej informacji zawiera artykuł Krzysztofa Jakubowskiego Na starych widokówkach. Kolonia domów profesorskich).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Warto przyjrzeć się ciekawej architekturze willi. Podążając Wyspiańskiego mijamy Plac Axentowicza (właściwiej byłoby powiedzieć park), wchodzimy w ulicę Józefitów.

Wine Garage – bar, winiarnia i sklep z winem; lokal o wyrazistym, ekologicznym charakterze. Kuchnia autorska, łącząca smaki z różnych stron świata, chętnie korzystając z  produktów sezonowych i lokalnych. Znajdziemy tu wina organiczne, biodynamiczne, naturalne – wszystkie od małych producentów, z własnego importu. Parkowanie na ulicy, trzeba szukać miejsca w okolicy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Garaż Food  & Wine – Józefitów 8, Kraków   
godziny otwarcia: pn – pt 13-22; sb 14 – 20
tel. 506 995 746

W tej części miasta zachowało się w niezmienionym stanie wiele kaminic powstałych  w dwudziestoleciu 1919-39  XX w., część z nich zdobią charakterystyczne godła. Więcej informacji na temat godeł i detali architektonicznych można znaleźć tutaj i tutaj.

Pomorska 6 – żaglowiec

Józefitów 2 – lew zagryzajacy węża

Wracamy do ulicy Kazimierza Wielkiego, kierujemy się w lewo (na zachód). Ulica Kazimierza Wielkiego pokrywa się z przebiegiem średniowiecznego traktu prowadzącego z Krakowa do Pałacu Królewskiego w Łobzowie. Do II wojny światowej była główną ulicą Nowej Wsi i Łobzowa, tędy jeździł tramwaj do Bronowic. Kilka miesięcy po zajęciu miasta Niemcy rozpoczęli intensywną zabudowę terenów położonych na północny-zachód od centrum Krakowa, planując stworzyć tam dla siebie nowoczesną dzielnicę mieszkaniową. W celu poprawy komunikacji, w 1940 zlikwidowano torowisko wzdłuż ulic Pomorskiej i Kazimierza Wielkiego, oddając jednocześnie do użytku nowe, wzdłuż nowowybudowanej ulicy Królewskiej. Przed budynkiem nr 33, mieszczącym obecnie zespół szkół Kolegium Europejskie stoi kapliczka maryjna w formie słupa z piaskowca posiadającego na szczycie przeszkloną gablotkę zawierającą kolorową figurę Maryi. W postumencie wmurowana jest płyta marmurowa z sentencją “Zdrowaś Maryo, Boga Rodzico błagamy Ciebie Święta Dziewico, niech łaska Twoja zawsze nam sprzyja, módl się za nami Zdrowaś Marya!”

ulica Kazimierza Wielkiego

kapliczka maryjna przed budynkiem Kazimierza Wielkiego 33

Sklep z winem Winnacja – specjalizuje się w winach z Europy Wschodniej: Gruzji, Armenii, Mołdawii, Rumunii, Macedonii, Czarnej Góry, Chorwacji, Austrii. Dużo ciekawych etykiet w rozsądnych cenach. Z tyłu, za budynkiem jest parking dla klientów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Winnacja – Kazimierza Wielkiego 51, Kraków
godziny otwarcia: pn – pt 13-22; sb 14-20

Dalej podążamy ulicą Kazimierza Wielkiego. Zatrzymajmy się na chwilę przed kapliczką w formie  krzyża z figurą Chrystusa na kamiennym cokole. Krzyż od góry posiada półokrągły kamienny baldachim. Na cokole  sentencja na białej marmurowej płycie, nietypowo wyrównywana do prawej, która głosi “Żeśmy ze wspólne groszowej ofiary stawili tobie tą figurę Boże, ramiony swemi otocz Łobzów stary błagamy Ciebię w pokorze Obywatele Łobzowscy”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sklep  Winnica – dużo ciekawych etykiet w rozsądnych cenach, od kilku importerów (m in. Wina Szlachetne).  Winnica konsekwentnie promuje wina ze Słowacji, prowadząc wlasny import z Chateau Topoľčianky, w linii podstawowej są to wina w świetnej relacji jakość/cena, w linii Retro to ekskluzywne, limitowane butelki warte swej ceny. Sklep wyróżnia się przyjazną obsługą, oprócz wina znajdziemy tu ocet balsamiczny (polecam figowo-daktylowy), oliwę, pasty i przetwory. A na stoisku DoMieszka szeroką gamę ozdobnych, prezentowych opakowań.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Winnica  – Kazimierza Wielkiego 124, Kraków
godziny otwarcia: pn –  sb 10.30-20.30
tel. 12 638 25 10

Godła i detale kamienic z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Urzędnicza 37 – chiński smok

Siemieńskiego 4 – Struś Pędziwiatr

Urzędnicza 57 – kruki

Urzędnicza 55 – zając

Sienkiewicza 9 – głowa w narożniku portalu

W Winnicy możemy zakończyć drugi odcinek spaceru lub nabrać sił przed dalszą wędrówką. Spacer możemy kontynuować przechodząc ulicami Podchorążych i Bronowicką zgodnie z trasą odcinka 3. Powrót do centrum możliwy jest tramwajem linii nr 4, 13, 14, 20, 24 z przystanky ulicy Podchorążych.

Odcinek 2 spaceru “Śladami Młodej Polski” liczy ok. 1,5 km, rekomendujemy przejście go pieszo, potrzebny czas to ok. 2-3 godziny, w zależności od ilości czasu spędzonego w lokalach. Po kliknięciu linku View Larger Map (pod mapą) otworzy się mapa ze szczegółowym rozpisaniem trasy, pokazującym odległości i czas przejścia poszczególnych odcinków.

Advertisements

One thought on ““Śladami Młodej Polski” odcinek 2

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s