“Śladami Młodej Polski” odcinek 1

Poznaj swoje terroir – spacer po winiarskich miejscach Krakowa

“Śladami Młodej Polski” – proponujemy spacer po miejscach i ulicach historycznie związanych z młodopolskim artystami: Stanisławem Wyspiańskim, Lucjanem Rydlem, Stanisławem Przybyszewskim.  Młoda Polska to okres przełomu XIX i XX wieku, czas buntu i zanegowania starego, pozytywistycznego porządku świata. Czas zerwania (secesji) z ustalonym porządkiem  i tworzenia nowych nurtów w sztuce. Kraków był jednym z głównych ośrodków życia literacko-artystycznego Młodej Polski. Trasa poprowadzi nas od Placu Szczepańskiego do Bronowic. Mapa z zaznaczoną trasą znajduje się na dole wpisu.

Odcinek 1 – Dzielnica Piasek

Odwiedzimy: La Wina Asnyka 7, In Vino Veritas Łobzowska 26, Wina.pl Krowoderska 46, Jadalnia Aleja Słowackiego 29

Spacer zaczynamy na Placu Szczepańskim. Narożnik Placu i ulicy Szczepańskiej zajmuje Kamienica Szołayskich, obecnie siedziba Muzeum Stanisława Wyspiańskiego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zainteresowani sztuką powinni zobaczyć wystawę „Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900″ prezentującą 300 dzieł sztuki polskiej przełomu XIX i XX wieku, m. in. Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Leon Wyczółkowskiego i Stanisława Wyspiańskiego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fragment wystawy „Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900”, ekspozycja plakatów

Narożnik Placu Szczepańskiego i ulicy Jagiellońskiej zajmuje secesyjny gmach Teatru Starego, obok stoi secesyjna kamienica Wolnego (pl. Szczepański 2).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Północno-zachodnią pierzeję tworzy secesyjny budynek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych zwany Pałacem Sztuki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fryz zdobiący Pałac Sztuki jest dziełem Jacka Malczewskiego, a prace wykonawcze nadzorował sam Włodzimierz Tetmajer. Fryz symbolizujący zmienność losów artysty przedstawia dwa pochody, wyruszające w przeciwnych kierunkach ze ściany północnej i spotykające się na ścianie południowej. Pochód artystów szczęśliwych, triumfatorów  roztacza się na fasadzie wschodniej. Pochód tych, których sztuka ugina i łamie ciągnie się wzdłuż strony zachodniej. Oba pochody spotykają się na frontonie południowym (nad wejściem głównym), ich przywódcy klękają przed Muzą. Jednemu bogini podaje wieniec laurowy, stoi przy nim Pegaz z rozpostartymi skrzydłami. Drugiego Muza pociesza, wręczając gałązkę podobną do palmy męczeńskiej, Pegaz ledwo się trzyma na nogach, zwieszając skrzydła jak ptak ranny. Nad wejściem góruje figura Apollina w słonecznej aureoli.  (opis fryzu za: http://palac-sztuki.krakow.pl/muzea/palac-sztuki/).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pochód artystów szczęśliwych, których Muza wynagradza wieńcem laurowym

Pochód artystów niespełnionych, których Muza pociesza wręczając gałązkę podobną do palmy męczeńskiej

Za plecami mamy kolejny secesyjny budynek Towarzystwa Rolniczego (Pl. Szczepański 8), a po prawej ręce zbudowany w 1936 r. w stylu art déco budynek Komunalnej Kasy Oszczędnościowej, jest to najwyższy budynek w obrębie Starego Miasta (7 pięter), był zwany przed wojną krakowskim “drapaczem chmur” (pl. Szczepański 5, u wylotu ul. Reformackiej).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Plantami przechodzimy w kierunku wylotu ul. Łobzowskiej, mijamy modernistyczny budynek banku (kolejny krakowski “wieżowiec” – 9 kondygnacji!), kierujemy się ulicą Asnyka pod nr 7.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

La Wina – sklep firmowy Vini e Affini, importera z ambitnym, szerokim i dobrym wyborem win z Włoch, głównie od małych, cenionych producentów. Odnajdziemy tu charakterystyczną dla Włoch różnorodność regionów i szczepów. Przeważa średnia półka cenowa, często są promocje typu “druga butelka za 50% ceny” i rabaty dla stałych klientów. Lokalizacja blisko Starego Miasta, przyjazne godziny otwarcia.  Parkowanie na ulicy w strefie płatnej, zwykle można znaleść miejsce w pobliżu. Rozmowa z Łukaszem Bielarzem – Wybieram Włochy. Więcej o sklepie La Wina na naszych stronach.

La Wina ul. Asnyka 7, Kraków
godziny otwarcia: wt – czw 12-20; pt – sb 12-22
tel. 12 353 03 58 lub 503 101 182

Po wyjściu z La Winy kierujemy się w prawo, po kilkunastu krokach skręcamy w lewo. Przechodzimy obok starannie odrestaurowanego budynku dawnej podstacji elektrycznej i dalej ulicą Łobzowską, zatrzymujemy się przed skrzyżowaniem z ulicą Siemiradzkiego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zdobienia kamienic przy ulicy Łobzowskiej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sklep z winem In Vino Veritas – nowi (od 2011) właściciele kontynuują tradycje sklepu winiarskiego istniejącego w tym miejscu od 1995 r. Sklep współpracuje z kilkoma importerami. Na półkach znajdziemy wina z całego świata, głównie z Nowego Świata: Australia, Chile, RPA, USA, ale jest też Europa a nawet wina z Maroka i Indii. Oferta dostosowana jest do oczekiwań klientów, przeważają wina przystępne smakowo i cenowo, głównie z niższej i średniej półki. Parkowanie na ulicy w strefie płatnej, zwykle można znaleźć miejsce w pobliżu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sklep z winem In Vino Veritas ul. Łobzowska 26, Kraków
godziny otwarcia: pn – pt 10-20; sb 10-16
tel. 606 805 151

Podążamy dalej ulicą Łobzowską. Po lewej stronie mijamy Szpital Ginekologiczno-Położniczy, poprzednio (do 1950)w tym miejscu stał Dom Zdrowia, miejsce gdzie zmarł Stanisław Wyspiański. Ulicą Siemiradzkiego można dojść do Karmelickiej, gdzie w narożnym budynku (Karmelicka 53) w latach 1898-99 mieszkał Stanisław Przybyszewski, przywódca cyganerii krakowskiej. Przybyszewski, nazywany Smutnym Szatanem,  podejmował w tym niewyróżniającym się budynku zapatrzonych w niego młodych artystów –  Dzieci Szatana.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ale my nie ulegamy pokusie dekadenckich wizji i ulicą Szlak przechodzimy do Krowoderskiej pod nr 46.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sklep  Wina.pl – dizajnerski wystrój, meble po dziadku nawiązujące do mieszczańskiej tradycji, liczne nagrody i dyplomy na ścianach.  Firma nie bez powodu otrzymała w 2011 roku nagrodę Magazynu Wino dla najlepszego importer. Własny import, poważna selekcja, w sklepie znajdziemy szeroki wybór win z całego świata, są ciekawe etkiety w każdej kategorii cenowej, poczynając od niższej półki do wyjątkowych butelek dla koneserów. Parkowanie na ulicy w strefie płatnej, zwykle trzeba szukać miejsca w okolicy. Więcej o Wina.pl na naszych stronach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sklep Wina.pl ul. Krowoderska 46, Kraków   
godziny otwarcia: pn – pt 11-19; sb 11-15
tel. 12 626 0321

Ulicą Krowoderską dochodzimy do Alei Słowackiego. W narożnym budynku (Krowoderska 79)  mieszkanie na II piętrze wynajmował Stanisław Wyspiański, również tu miał swoją pracownię. Według anegdoty, na drzwiach wisiała kartka o treści: Tu mieszka Stanisław Wyspiański i prosi, aby go nie odwiedzać.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Proponujemy przez chwilę odpocząć w Jadalni, lokalu skrytym w podwórku kamienicy przy Al. Słowackiego 29. Jadalnia to sympatyczny bar z jedzeniem ekologicznym, także wegetariańskim. Tu możemy miło zakończyć pierwszy odcinek spaceru lub nabrać sił przed dalszą wędrówką.OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jadalnia  Al. Słowackiego 29, Kraków   
godziny otwarcia: pn – sb 8-16
tel. 12 633 44 99

Detale kamienic przy ulicy Łobzowskiej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pierwszy odcinek spaceru “Śladami Młodej Polski” liczy ok. 2,5 km, rekomendujemy przejście go pieszo, potrzebny czas to ok. 2-3 godziny, w zależności od ilości czasu spędzonego w lokalach. Po kliknięciu linku View Larger Map (pod mapą) otworzy się mapa ze szczegółowym rozpisaniem trasy, pokazującym odległości i czas przejścia poszczególnych odcinków.

Zachęcamy do kontynuowania spaceru – Odcinek 2 Łobzów

Advertisements

One thought on ““Śladami Młodej Polski” odcinek 1

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s