Mała Francja według Kup Sobie Wino

Kup Sobie Wino to projekt animowany przez Pawła Kolorusa, człowieka o nieszablonowych poglądach, wielbiciela rocka i poezji Świetlickiego. Prezentowane były wina ekologiczne z oferty Wina Szlachetne, z trzech regionów Francji: Chablis, Roussillon i Langwedocji.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERANa początek poszły dwa Petit Chablis z Domaine Pommier. Winnica po kilkunastu latach stosowania metod zrównoważonego rolnictwa, dwa lata temu została w pełni przestawiona na uprawę organiczną. Wino z rocznika  2010 jest bardziej pełne, mniej wytrawne, z nutą kremowo-maślaną. Rocznik 2011 ma więcej charakteru, dużo aromatów roślinnych, dobrą kwasowość i długość. Dobre – pomimo, że klasyfikowane w apelacji Petit Chablis z powodzeniem mogłoby konkurować w wyższej kategorii (oba 49 zł).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kolejna para to wina z uprawy biodynamicznej od Marca Barriota z Clot de l`Origine (Côtes du Roussillon). Oba mają południowy charakter, dobrą jakość owocu, szczerość wykonania, delikatny słodki posmak w końcówce. Mon Petit Barriot 2011 – 100% syrah, po 21-dniowej maceracji węglowej dojrzewane jest na osadzie w stalowych kadziach. Nieklarowane, niefiltrowane, bez dodatku siarki. Soczyste, owocowe w charakterze, trochę rustykalne w smaku. Nie ma pieprzności jakiej można by oczekiwać po syrah. Dobre (54 zł). Soif de Plaisir 2010 to kupaż trzech szczepów (carignan, grenache, syrah) winifikowanych osobno. Dojrzewany na osadzie w beczce. Nieklarowane, niefiltrowane, z niewielką ilością siarki. Ma dobrą kwasowość, ciężar, krągłość i długość. Bardzo dobre (64 zł).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Trzy następne wina pochodzą z uprawy organicznej w Clos du Gravillas (Langwedocja). Przyznam, że mam kłopot z winami Nicole i Johna Bojanowskich. Są w porządku, sposób wykonania bez zarzutu, jakość co najmniej dobra. Tyle, że są zakręcone, ekscentryczne jak sam właściciel. Może moją rezerwę powoduje kredowy posmak tych win, jakaś daleka reminiscencja belferskiej surowości przy szkolnej tablicy? Clos du Gravillas to wina garażowe, dosłownie (są robione w garażu) i w przenośni. Sous les Cailloux des Grillons 2011 – kupaż 7 szczepów, dojrzewane 12 miesięcy w kadziach stalowych. Sur la Lune 2011 carignan 50 %, syrah 50 %, dojrzewane 12 miesięcy w kadziach stalowych (49 zł). Rocznik 2011 wydaje się być jeszcze młody, nie w pełni ułożony, ale z dużym potencjałem (65 zł). Le Rendez Vous du Soleil 2010 – syrah, cabernet sauvignon i carignan z małym dodatkiem mourvèdre i grenache. Dojrzewane przez 25 miesięcy, z czego 13 w dużych beczkach dębowych (62 zł).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

O winach Isabelle & Denis Pommier  pisał Wojciech Bońkowski na Winicjatywie – Domaine Pommier Petit Chablis 2010

O winach Johna Bojanowskiego pisał Kuba Małecki na blogu WineTasting PL – Ziemia księżycowa – Clos du Gravillas

Degustowałem na zaproszenie organizatora – Kup Sobie Wino

Advertisements

2 thoughts on “Mała Francja według Kup Sobie Wino

  1. Pingback: Domaine Pommier Petit Chablis 2012 | Wino w Krakowie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s