Tour de France w Klimatach Południa

Inicjatywa Z Winem na Ty spotkaniem “Tour de France” zainaugurowała nowy cykl degustacji w winiarni Klimaty Południa

Z Winem na Ty to najbardziej dynamiczna i ciekawa inicjatywa ostatnich miesięcy w Krakowie. Projekt animowany przez Tomasza Fijała ujawnił i wykorzystuje zapotrzebowanie na niedrogie spotkania degustacyjne przeznaczone dla osób zainteresowanych winem w stopniu większym niż okazjonalna konsumpcja przypadkowych butelek, a jeszcze nie mających pełnego rozeznania w regionach i etykietach. Spotkania o nieformalnym charakterze pozwalają uczestnikom na dzielenia się wrażeniami i ocenami, selekcja win jest przemyślana i staranna.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

“Tour de France” to kolejna degustacja zorganizowana przez Z Winem na Ty. Prezentowane wina pochodzą od różnych importerów, wszystkie są w karcie winiarni Klimaty Południa, gdzie odbyło się spotkanie. Degustacja zainaugurowała cykl pod trochę niefortunnie przyjętą nazwą “Winne wtorki” (jest już projekt o tej samej nazwie w blogosferze winiarskiej).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Chateau Belle Cure Grand Vin du Bordeaux 2012 – proste, aromatyczne (owoce tropikalne, brzoskwinia, agrest) sauvignon blanc. W ustach wytrawne, z trawiastą kwasowością, niezbyt długie. Całkiem niezłe, przydatne gastronomicznie. Na minus zaliczam maślano- kremowy posmak (58 zł/46 zł).

Domaine de Rosier Plaisir Blanc 2011 (Coteaux du Tricastin, Dolina Rodanu) reklamowane przez importera jako prowansalskie wino o smaku lawendy jest mocno ryzykowanym wyborem. Ani nie pochodzi z Prowansji, ani lawendy nie dało się wyczuć. Blend 50% viognier, 20% grenache blanc, 15% roussanne, 15% marsanne – w smaku mydlany, bez wyrazu, bez kwasowej struktury. Jak dla mnie niekoniecznie (79 zł/ 55 zł).

Meyer-Fonne Gewurztraminer  2011 (Alzacja)zachęcający aromatycznie (róża, liczi), w ustach gęste, oleiste. Niestety z niską kwasowością, zdominowane przez cukier. Wobec win z Alzacji mam wysokie oczekiwania, to było co najwyżej przeciętne (89 zł/ 71 zł).

Michel Bloiun Cabernet d’Anjou 2011 (Dolina Loary) – czyste, konsekwentnie poukładane wino różowe (70% cabernet franc, 30% cabernet sauvignon). Dobre, jeżeli zaakceptuje się jego półsłodki charakter (62 zł/ 49 zł).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Domaine la Bartavelle Cuvée le Petit Perdrix 2010 (Dolina Rodanu) – beczkowy kupaż 50% grenache i 50% syrah. Średniej budowy, bardziej kwasowe niż taniczne, nieco pieprzne. Kulinarnie bardzo uniwersalne, przydatne gastronomicznie. Dobre – (67 zł/ 54 zł).

Chateau Millegrand Minervois 2011 (AOC Minervois, Langwedocja – Roussillion) – początkowo w zapachu dominują całkiem przyjemne nuty warzywne, potem ciemne owoce (wiśnie, jeżyny, czarna porzeczka). Niezbyt ciężkie, ma sporą kwasowość i koncentrację. Kolejne wino bardzo przydatne gastronomicznie. Dobre (54 zł/ 43 zł).

Domaine Boucabeille Monte Nero 2010 (Langwedocja – Roussillion) – początkowo zaskakuje zapachem zmywacza do paznokci, który ewoluuje w nuty wiśniowe, pestkowe. Dobra kwasowość, struktura, koncentracja, owocowość; eleganckie wino. Producent podaje, że winnica jest w trakcie konwersji na uprawę biologiczną, a wino fermentowane jest metodą tradycyjną, bez użycia selekcjonowanych drożdży i siarczynów. Bardzo dobre (86 zł/ 69 zł).

Domaine de la Janasse Terre d’Argile 2011 (Dolina Rodanu) – jeszcze młode, nie do końca ułożone, ale z dużym potencjałem. Można spodziewać się, że za jakiś czas więcej niż dobre (106 zł/ 85 zł)

Dodatkowo była okazja do spróbowania bardzo dobrego supertoskana  Borgo Scopeto Borgonero 2010, o którym piszę w oddzielnym wpisie oraz chilijskie Ventisquero Vertice Apalta Vineyards 2005.

 

W nawiasie (cena restauracyjna / cena “na wynos”)

Degustowałem na płatnej degustacji zorganizowanej przez Z Winem na Ty

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s