W dojrzewającym słońcu. O kobiecie, która stworzyła winnicę

Największą zaletą tej książki jest przypomnienie związku pomiędzy winem a uprawą ziemi, ciężką pracą fizyczną, której końcowy rezultat jest uzależniony od kaprysów przyrody.

W dojrzewajacym sloncu.indd

Patricia Atkinson – Angielka, która w 1990 roku osiadła w miasteczku Gageac et Rouillac w rejonie Bergerac. Decyzje o przeprowadzce podjął mąż Patricii, ale to ona musiała samodzielnie zająć się winnicą, niemal nie znając francuskiego i nie mając pojęcia o wytwarzaniu wina. Po kilku latach pracy osiągnęła uznanie w środowisku winiarskim, a jej wina są sprzedawana na międzynarodowym rynku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wina z Clos d`Yvigne zaprezentowane na ENOEXPO 2012 przeszły właściwie bez echa, być może pochopnie i ze szkoda dla degustujących. Zapamiętamy je głównie z nazw nawiązujących do dzieł literatury francuskiej. Białe cuvée Princesse de Clèves (Księżna de Clèves) zapożyczyło nazwę od tytuł XVII-wiecznej powieści Marii de la Fayette, romansu jak chcą jedni lub pierwszej francuskiej powieści psychologicznej jak głoszą drudzy. Z kolei rosé Bel-Ami to tytuł powieści Guy de Maupassanta, Le Rouge et Le Noir (Czerwone i czarne) to najbardziej znane dzieło Stendhala, a Le Prince (Książe) wcześniej był Małym Księciem Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Tylko słodki saussignac, produkowany z gron dotkniętych szlachetną pleśnią zachował nazwę apelacji. Większe wrażenie niż wina zrobiła sama Patricia Atkinson, osoba sympatyczna i szalenie skromna, wyraźnie speszona zamieszaniem związanym z przyznaniem jej tytułu “Człowieka Roku” przez magazyn Czas Wina.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

“W dojrzewającym słońcu” jest zapisem kilku pierwszych lat, które Patricia spędziła w Gageac na pracy, nauce języka i winiarstwa, poznawaniu miejsca i ludzi. Potwierdziła się stara zasada, że najważniejsze jest spotkać odpowiednich ludzi na swojej drodze. Opisy domu, winnicy, sąsiedztwa zdradzają dużą wrażliwość autorki na światło, kolor, fakturę. Jednak największą zaletą tej książki jest przypomnienie związku pomiędzy winem a uprawą ziemi, ciężką pracą fizyczną, której końcowy rezultat jest uzależniony od kaprysów przyrody. Książkę czyta się dobrze, akcja płynie wartko, w rytm kolejnych pór roku.  Przyjemnej lektury!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Patricia Atkinson “W dojrzewającym słońcu. O kobiecie, która stworzyła winnicę” Wydawnictwo Literackie 2011

Rozmowa Michała Bardela z Patricią Atkinson – O tym, jak nie pomylić książki z butelką wina

Laudacja Michała Bardela – Człowiek Roku 2012

Recenzja na blogu Blurppp, zapiski z pustyni – Patricia Atkinson „W dojrzewającym słońcu”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s