Primavera Italiana

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dwór Sieraków przywitał gości grubą warstwą śniegu i ujemną temperaturą, pomimo to Primavera Italiana, czyli Włoska Wiosna nie okazała się falstartem. Liczne atrakcje i gorąca atmosfera pozwoliły zapomnieć o niesprzyjającej aurze. Primavera była spotkaniem firmy Dom Wina z przedstawicielami branży HORECA z południowej Polski (od Wrocławia po Rzeszów). Jednym z elementów wydarzenia była degustacja win włoskich z aktualnej lub przyszłej oferty Domu Wina, z udziałem przedstawicieli sześciu producentów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Cantine Calatrasi  to holding z północno-zachodniej Sycylii, posiada też winnice w Apulii i Tunezji. Magnifico Viogner, IGT Sicilia – winorośl rosnąca na wzgórzach dystryktu Corleone o wysokości powyżej 600 m npm dała wino o intensywnym kolorze, bardzo aromatyczne, z przewagą nut owocowych (brzoskwinie, cytrusy) i roślinno-kwiatowych. W ustach sympatycznie świeże, niemal kamienne, o mocnej strukturze i długim finiszu. Terre di Ginestra Catarratto, IGT Sicilia – pełne ciała wino, w nosie brzoskwinia, nektarynka  i cytrusy, w ustach świeże i eleganckie. Terre di Ginestra Nero d’Avola, IGT Sicilia  – szczep nero d’Avola nazywany jest „królem sycylijskich win czerwonych”; Terre di Ginestra to wino o głębokim kolorze, specyficznym zapachu, gdzie obok czereśni, maliny, porzeczki znajdujemy wyrazisty eukaliptus, lukrecję, palone ziarna kawy;  w smaku intensywne, o miękkich taninach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Cantine Menhir, producent z Apulii, regionu nizinnego, bardzo nasłonecznionego; wytwarzane tu wina są pełne słońca i dojrzałych owoców. Menhir Salice Salentino DOC 2010 – negroamaro z 20% dodatkiem malvasia nera, czuć w nim ciepło, słońce, dojrzałe owoce (porzeczki, jagody), średniej budowy, z delikatną słodyczą i goryczką na finiszu. Menhir Primitivo di Manduria DOC 2010 – wita nas zapachem lukrecji, eukaliptusa i ziół; wino szczere, wyraziste i bogate; intensywne choć miękkie taniny, bardzo długi finisz. CalaMuri Primitivo DOC 2008 – 80-letnie krzewy i dużo słońca pozwalają wyprodukować wino bardzo intensywne w każdym elemencie, począwszy od koloru aż po finisz czuć moc i koncentrację; początkowe skórzane i ziemiste nuty zapachowe szybko ustępują ciemnym jagodom i czekoladzie; w ustach dużo mocno dojrzałego owocu, taniny niezbyt intensywne, wysoki poziom alkoholu (15%) daje uczucie ciepła i słodyczy, długi finisz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vetrina Włoska, przedstawiciel handlowy producentów win i produktów regionalnych z Włoch. Famiglia Gattavecchi Poggio alla Sala Vino Nobile di Montepulciano DOCG 2010 – pełne werwy sangiovese, dużo świeżości, owocowości (dojrzałe wiśnie i śliwy), nieagresywne taniny. Sasso di Sole Brunello di Montalcino DOCG 2007 – wino dobrze zrobione, daje przyjemność; dużo ciała, dużo garbnika; ma potencjał do starzenia choć dobre do picia już teraz. Sasso di Sole Brunello di Montalcino Reserva DOCG 2007 – duży potencjał do starzenia, wymaga ułożenia, z czasem zniknie wyraźna dzisiaj goryczka i dymne nuty.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Cielo e Terra to związek producentów z Colli Berici, próbowaliśmy dwóch win z linii Casa Defra, nie przypadło nam do gustu ani landrynkowe, mocno pieniste Prosecco ani niewiele mniej landrynkowe Pinot Grigio.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Casa al Vento to przede wszystkim pensjonat Country Resort koło Sieny. Wina pochodzą z uprawy organicznej, próbowaliśmy Chianti Essenza 2010 oraz dwa Chianti Classico DOCG: Aria 2008 oraz Foho Riserva 2008, niezbyt przypadły nam do gustu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tenute Folonari, rodzina uznanych producentów, wladająca sześcioma posiadłościami w Toskanii.  Bardzo dobry poziom wszystkich czterech win, które degustowaliśmy: podstawowe, owocowe (malina, czerwona porzeczka, wiśnie) Torcalvano Nobile di Montepulciano DOCG 2009, równie bogate w owoc, ale  z nutą dymną i drewna Nozzole Chianti Classico DOCG 2010, świetny blend 70% Sangiovese i 30% Cabernet Sauvignon  Cabreo Il Borgo Toscana IGT 2008 oraz przeznaczone do starzenia La Fuga Brunello Di Montalcino DOCG 2008.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Adessoitalia.pl to importer produktów rolno-spożywczych z Azienda Agricola Toscani Dario zaprezentował zestaw oliw: przede wszystkim świetna Extra Virgine, a także oliwy smakowe: truflowa, cytrynowa, pomarańczowa, peperoncino.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Winefit i jego polski przedstawiciel  pokazali kompaktowy dyspenser do wina. Urządzenie umożliwia sprzedaż wina na kieliszki, dzięki dodatkowym zamknięciom możliwe jest obsługiwanie kilku butelek.  Ilość wina jest ściśle odmierzana i zliczana. Do utrzymania wina w świeżości wykorzystywany jest argon, jeden pojemnik wystarcza na ok.50 butelek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Z punktu widzenia postronnego uczestnika impreza była udana, z przemyślaną koncepcją i sprawną organizacją. Przedstawiciele sektora  HORECA również wyglądali na zadowolonych.

W degustacji uczestniczyliśmy na zaproszenie organizatora

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s