Winiarskie Konfrontacje, reaktywacja

wk_kpd_v5

Panel degustacyjny win biodynamicznych, ekologicznych i naturalnych

Po ponad rocznej przerwie powraca panel degustacyjny Winiarskie Konfrontacje. Dla przypomnienia, WK było spontanicznym pomysłem kilku osób piszących o winie, w większości zawodowo związanych z branżą. Mijając się na różnych degustacjach, rozmawiając o winie, stwierdziliśmy – czemu nie spotykać się na własną rękę i regularnie. Paneli odbyło się kilka, zostały ciepło przyjęte przez czytelników i importerów, jednak spontaniczna formuła działania szybko wyczerpała się, a spotkania panelowe zostały zawieszone. Podjęliśmy próbę reaktywacji Winiarskich Konfrontacji, jako wspólnej inicjatywy Szkoły Sommelierów, powstającego Stowarzyszenia Kobiety i Wino, Wino w Krakowie, Vinisfery i Winologii. Pracujemy nad nową formułą panelu, bardziej sprawną organizacyjnie i lepiej dostosowaną do wymogów rynku. Kierunki zmian to większa rotacja panelistów, otwarcie na środowiska około-winiarskie oraz zwiększenie nośności medialnej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Panel poświęcony winom biodynamicznych, ekologicznym i naturalnym odbył się 13 marca w znanym i lubianym lokalu Konfederacka 4. Uczestniczyli Monika Bielka-VescoviMonika ŁazęckaAndrzej ŁazęckiMariusz KapczyńskiWojciech Bosak, Kamila Gurdala, Massimiliano Beretta, David Raya Moreno, Joseph Di BlasiBorysa Łasko, Wojciech Lutomski,  Irek Wis, Magda Wójcik.

Swoje wina zaprezentowało sześć firm:

Moja Italia – niewielki, mocno wyspecjalizowany importer win włoskich, selekcji dokonuje włoski sommelier Massimiliano Beretta. W ofercie wina ekologiczne i naturalne, produkowane w sposób tradycyjny, jak robiły poprzednie pokolenia, bez sztucznych dodatków. Reprezentowanych jest siedem regionów północnych i środkowych Włoch: Piemont, Lombardia, Veneto, Toskania, Umbria, Marche, Abruzja. Dużo rzadkich, autochtonicznych szczepów, czasem z trudem odtwarzanych po latach zapomnienia. Moja Italia prowadzi sprzedaż wyłącznie hurtową, reklamując się zgrabnym hasłem “… prosto z winnicy“.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vini e Affini – również specjalizuje się w winach włoskich, hasło reklamowe “Jeśli chodzi o Włochy… to warto o nas pamiętać!” nie jest gołosłowne. Reprezentowane są niemal wszystkie regiony, świetna selekcja, ile ciekawych pozycji.  Sprzedaż hurtowa i detaliczna, także poprzez internet, w Krakowie sklep firmowy La Wina przy ul. Asnyka 7.

Winnacja – to zupełnie inna historia, oferta zdecydowanie odmienna od przeciętnej propozycji sklepowej; głównie Europa Wschodnia i Środkowa, od Gruzji i Armenii, poprzez Mołdawię, Rumunię, Macedonię aż po Austrię i Słowenię. Zarówno ciekawostki, jaki i wina przystępne smakowo i cenowo. Sprzedaż detaliczna i hurtowa, w Krakowie Winnacja ma dwa sklepy: przy ul. Lipowej 6E oraz Kazimierza Wielkiego 51.

Wina Armenii – nowość na rynku, importer wywołał spore zainteresowanie na targach ENOEXPO 2012. Wina mało znane, o odmiennych charakterze. Sprzedaż hurtowa, sklep internetowy, w Krakowie wina są dostępne w sklepach Winnacji.

Exovino – kolejny importer specjalizujący się w winach naturalnych, w portfolio wyjątkowa selekcja win z Francji, Hiszpanie, Włoch i Austrii. Firma była bodaj największym odkryciem targów ENOEXPO 2012. W Krakowie wina są dostępne na Konfederackiej 4 i w restauracji Ancora.

Skład Win Wojtek Lutomski – w Krakowie firma prowadzi sklep Wine Outlet przy ul. Królowej Jadwigi 84.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podczas panelu wina umownie nazywane ekologicznymi wzbudziły spore emocje, kilka dyskutowanych tematów:

 • jak oceniać wina ekologiczne, czy według ogólnie przyjętych kryteriów, czy też uwzględniając ich niewątpliwą odmienność?
 • czy wokół win ekologicznych nie tworzy się za dużo ideologii i marketingu, statystycznie część z nich musi być nieudana, czy warto je wszystkie bronić?
 • gdzie jest granica poza którą wino przestaje być naturalnym, czy przykładowo wyklucza to niewielki dodatek siarki, kontrola temperatury podczas fermentacji, użycie beczki (starej, dużych rozmiarów)?
 • czy wino z ewidentnymi wadami technicznymi powinno być w ogóle wprowadzone na rynek?
 • czy nieprzewidywalność win ekologicznych nie wynika z ich zbyt wczesnego wprowadzenia na rynek, przed biologicznym ustabilizowaniem się?
 • jak przebiega ewolucja wina w butelce, parabolicznie czy sinusoidalnie, inaczej mówiąc czy wino w którym dzisiaj stwierdzamy wady techniczne po jakimś czasie może odzyskać walory?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Starły się dwa poglądy: ortodoksyjny oraz funkcjonalny. Zwolennicy pierwszego w rygorystyczny sposób wykluczają możliwość interwencji winiarza, jednocześnie aprobując szeroką paletę doznań, często wykraczających poza ogólnie przyjęte standardy. W zamian oczekiwana jest większa intensywność, głębia i witalność wina oraz niezafałszowane poprzez technologię smaki i aromaty. Zwolennicy drugiego poglądu – funkcjonalnego – przedkładają efekt nad drogę. Oceniają wina według tych samych, powszechnie przyjętych kryteriów, a nie w specjalnej kategorii win ekologicznych. Odkładają na bok ideologię, wino ma również smakować konsumentom. Dopuszczona jest ograniczona interwencja winiarza (o czym konsument powinien być poinformowany) w celu wyeliminowania wad technicznych wina.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wina które podobały się najbardziej:

Nachbil, Versil 2012  – w nosie bardzo czyste: cytrusy, białe kwiaty i inne rośliny cienia; w ustach świeże, lekkie i mineralne, z dobrą kwasowością i średnią długością.

Kolonics, Somlói Olaszrizling 2009 – kamienno-mineralne, solidnej budowy z dominującą kwasowością wymagającą czasu do ułożenia, ziołowy finisz; wino z dużym potencjałem dojrzewania.

Rosi, Anisos Vallagarina IGT Trentino Alto Adige – pomimo, że odnajdujemy zaskakujące nuty zapachowe (warzywne, ziołowe, herbaciane, zielona papryka) to jako  całość odbieramy bardzo pozytywnie; wino dobrze zrobione, raczej chude, z niezłym finiszem.

Societa Agricola ALE.P.A., Ricco Nero  Pallagrello 2008, Nero Terre del Volturno IGT  – 100% pallagrello nero, niemal zapomnianego autochtonicznego szczepu występującego w prowincji Caserta. W nosie ewoluuje od zapachów skórzanych, dymnych poprzez zioła, cydr do ciemnych miękkich owoców (wiśnia, jeżyna). W ustach dużo drobnych tanin, wysoka kwasowość, czysty owoc, dlugi finisz.

Les Vin de Julien, Fleur de Savagnin, „en chalasse” 2010, Jura Sud Revermont – intygujące aromatycznie (cytrusy, skórka pomarańczy, rośliny z cienia, kamieniste), dużo obiecuje; w ustach sporo garbników i niedojrzała, nieułożona jeszcze kwasowość. Wino zostało zabutelkowane zaledwie 2 miesiące temu, już dzisiaj pokazuje spory potencjał, ale potrzebuje więcej czasu by pokazać pełnię swoich możliwość.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Inne relacje: Irek Wis (Blurppp, Zapiski z pustyni) „Cesarz jest nagi

Pełna lista win:

1. Nachbil, Versil, Rumunia 2012 12%  – Winnacja

2. Narine, Getnatoun Reserve, Armenia 2009  10-12 % – Wina Armenii

3. Azienda Agricola Porta del Vento  Cataratto Sicilia  IGP 2011  12,5 % – Moja Italia

4. Coume Marie, La Preceptorie , Cotes du Roussilion 2011  14% – Winkolekcja

4a. Les Vin de Julien, Fleur de Savagnin, „en chalasse”, Jura Sud Revermont 2010 14,8% –  Skład Win Wojtek Lutomski

5. Kolonics, Olasz Rizling, Somloi 2009 13% – Winnacja

6. Rosi Anisos Vallagarina IGT Trentino Alto Adige, 2009 12,5% – Vini e Affini

7. Societa Agricola ALE.P.A. Ricco Bianco Pallagrello Bianco Terre del Volturno IGT 2010, 14% – Moja Italia

8. Podre Veneri Vecchio Nigrum Tempo Dopo Tempo Beneventano Boanco IGT 2011 – Moja Italia

9. Porta del Vento Maque Rose Sicilia IGP 2010 11% – Moja Italia

9a. Domaine Rossignol-Trapet, Les bas Liards, Savigny les Beaune 2011 13% – Skład Win Wojtek Lutomski

10. Terre Nobili Cariglio Valle del Crati IGP 2010 14,5% – Vini e Affini

11. Mendal, Carbonica Classic, 14,6% – Exovino

12. Getnatoun, Vayots Dzor, Armenia 2005 – Wina Armenii

13. Societa Agricola ALE.P.A. Ricco Nero  Pallagrello Nero Terre del Volturno IGT 2008 – Moja Italia

14. Podre Veneri Vecchio Il Nigrum Aglianico Beneventano IGT  2008 13% – Moja Italia

Wina na panel  importerzy udostępnili nieodpłatnie

Advertisements

7 thoughts on “Winiarskie Konfrontacje, reaktywacja

 1. Pingback: Rok 2013 w Krakowie – trendy | Wino w Krakowie

 2. Pingback: Porta del Vento Saray Catarratto 2009, IGT Sicilia (import Moja Italia) | Wino w Krakowie

 3. ostatnia próba komentarza – ja bym nie wrzucałą fiołków, paproci, bluszczu czy wiciokrzewu do jednego worka
  pzdr

 4. jak bym potrafił nazwać, to bym opisał mądrzej 😉 chodzi mi o specyficzny zielny zapach roślin rosnących w głębokim cieniu, np. w cieniu dużych, rzadko rosnących drzew

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s