Więcej cydru!

Na Vinisferze i w najnowszym numerze Przekroju pojawiła się informacja, że w końcu i Polska doczekała się swojego rodzimego cydru. W Krakowie Cydr Ignaców można dostać w sklepach Winnacji przy ul. Lipowej i Kazimierza Wielkiego. Pierwsza dostawa wyprzedała się natychmiast, udało mi się kupić ostatnią butelkę. Ładny, nowoczesny design butelki i etykiety przyciągają wzrok. A w środku? Świeżo, aromatycznie i wytrawnie. Bez nadęcia i sztucznych ozdobników. Lekko musująco. Przyjemność z picia. Taki cydr to dobry zamiennik dla piwa, świetnie sprawdzi się na weekendowe wypady, czy ciepłe (tak bardzo wyczekiwane!) wieczory na tarasie. Dobrze pasuje również do jedzenia. Niczym nie ustępuje francuskim cydrom, które piłam w Bretanii. Powiem więcej, spokojnie może z nimi konkurować.

Cydr Ignaców

Cena:  9zł (butelka 275 ml)

Advertisements

14 thoughts on “Więcej cydru!

 1. Pingback: Wino musujące na Sylwestra | Wino w Krakowie

 2. Pingback: Moda na cydr | Kobieta i Wino

 3. Pingback: Moda na cydr | Wino w Krakowie

 4. 5,5% to calkiem sporo, liczylem na cos kolo 3%. pozatym 9zl za 275 ml – hmm, kazdy kupi max 1 butelke dla sprobowania i tyle. potem wroci do cydra z lidla.

 5. Właściwie… dlaczego Polska doczekała się? Niejeden cydr w Polsce wszak produkuje się już dłuższa chwilę? Majątek Sławno w opoczyńskim przychodzi na myśl. Niemniej, to bardzo dobry znak – i bardzo się cieszę! Oby więcej cydrów! 🙂

 6. Czyżby ten rok miał zostać w Polsce rokiem cydru?! To by była frajda i niespodzianka. Coś chyba wisi w powietrzu. Ciekawe ile osób napisze dziś w winnej blogosferze jeszcze o cydrze… Jeśli więcej niż trzy będę traktował to jako dobry prognostyk.
  A odnośnie opisywanego cydru mam nadzieję, że po takim sukcesie pojawią się kolejne dostawy, bo już widzę że nie zdążyłem załapać się na pierwszą edycję. A tak na marginesie – czy mamy w Krakowie jeszcze jakieś inne źródło niezłego cydru? Może warto by opisać, czym można na razie wypełnić pustkę po opisywanym zjawisku 😉
  Z pozdrowieniami, PP

  • byłbym ostrożny z entuzjazmem. Polecam wywiad z współwłaścicielem firmy Cydr Ignaców, Tomaszem Porowskim, a w nim czytamy: “po półtora roku obowiązywania nowej Ustawy winiarskiej (z 2011 r.) z przepisu umożliwiającego produkcję cydru przez sadowników skorzystały – na 50 tys. sadowników w Polsce – jedynie dwie osoby, czyli my. Po tym, co przeszliśmy, wcale nas to nie dziwi”
   Więcej: http://krainacydru.pl/content/195-cydr-z-ignacowa.html

   • Sądzę, że trochę entuzjazmu się przyda. Sytuacja z polskim winem wydawała się kilkanaście lat temu o wiele trudniejsza, jednak to właśnie dzięki dużej dozie entuzjazmu i heroizmu niewielkiej początkowo grupy udało się dziś dojść do stanu, że polskie wino zaczyna być widoczne w Polsce (choć wiele jeszcze wody musi upłynąć w Wiśle, aby tradycja okrzepła). Natomiast odnośnie cydru największym problemem są rzeczywiście regulacje prawne wzięte nie wiadomo skąd i brak świadomości tego, że możemy być ważnym producentem. Jeśli to drugie się zmieni, to tylko wówczas może się zmienić to pierwsze (co pokazała historia z winem). Dziś o taką zmianę świadomości nie trudno – stąd entuzjazm. Pozostaje kwestia ryzyka inwestycyjnego w czasie kryzysu i naszego prawodawstwa – oby to się nie okazało kubłem zimnej wody!

  • Ja osobiście piłam francuski wytrawny cydr(mają jeszcze wersję słodką) w La Petite France (ul. św. Tomasza 25) i mogę polecić, istnieją jeszcze sklepy jak “kraina cydru” ale o tym kanale dystrybucji nic mi nie wiadomo. W Winnacji dostawa ma pojawić się koło czwartku najlepiej tam zadzwonić czy już jest.

   • Muszę się wreszcie wybrać do La Petite France – co krok coś za tym przemawia, na razie przeszkadzało zdrowie… Dziękuję pięknie za informacje.

 7. Pingback: Nie-winnie: Cydr, reaktywacja « Winne tradycje w kulturze polskiej

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s