Rok 2012 w Krakowie

Subiektywny przegląd wydarzeń, które opisywaliśmy w minionym roku. Wiadomości winiarskie i kulinarne, radosne i smutne, długo oczekiwane i zupełnie niespodziewane.

Styczeń – pierwsze dni działalności lokalu Konfederacka 4, dawniej mieściła się tu piekarnia, obecnie to modny lokal, miejsce spotkań, sesji fotograficznych i wystaw.

SONY DSC

Perspektywa nieodległej akcesji Chorwacji do Unii Europejskiej (planowanej na 1 lipiec 2013 r.) zmobilizowała tamtejszych wytwórców i eksporterów do większej aktywności na polskim rynku spożywczym. Na przełomie 2011/2012 odbyło się kilka imprez promujących chorwackie wino i regionalne produkty spożywcze, co śmiało nazwaliśmy  Chorwacką ofensywą.

Luty – zamknięty został  sklep Delikatesy Francuskie Rendez-Vous en France, rozmowa z Katarzyną Stobiecką To jeszcze nie koniec …

Marzec – wiosną uczestniczyliśmy w kilku spotkaniach degustacyjnych w Restauracji VINTAGE, rozmowa z Barbarą Lejkowską Osobisty wybór win

Po raz pierwszy (i jak dotąd jedyny) odbył się w naszym mieście  kiermasz Winicjatywy, z tej okazji rozmowa z Wojciechem Bońkowskim

Kwiecień – sezon na jagnięcinę w pełni, w jaki sposób ją przyrządzić żeby olśnić gości zobaczysz tu i tu

W kwietniu sklep La Wina świętował swoje pierwsze urodziny, rozmowa z Łukaszem Bielarzem

SONY DSC

Maj  – kolejny kraj szuka należnego mu miejsca na półkach sklepowych i na naszych stołach – Rumunia puka do naszych drzwi

rumunia-8Debiut importera i dystrybutora win francuskich Winnice Loary

Czerwiec – już po raz czwarty odbył się festiwal win i kuchni krajów CK Monarchii 4 DNI WĘGRZYNA & CK WINO;  to dobra lekcja historii i geografii. Tu dowiesz się jakie są historyczne granice cesarsko-królewskiego imperium – Monarchii Austro-Węgierskiej, jak daleko sięgały wpływy Habsburgów? Gdzie są położone  regiony o tak egzotycznie brzmiących nazwach jak Somlo, Friuli czy  Banat? Zwracamy uwagę na ciekawe spotkania z producentami i degustacje komentowane

Drugi weekend czerwca to dla miłośników chleba oraz produktów tradycyjnych i regionalnych czas spotkania ze wspaniałymi smakami. Na Placu Wolnica odbyła się 9. edycja Święta Chleba, połączona z krakowskim półfinałem VIII Małopolskiego Festiwalu Smaku.

Lipiec – pojawił się nowy importer i nowy sklep o wdzięcznej nazwie Francuski Gąsiorek, zlokalizowany  w dawnej przemysłowej dzielnicy Grzegórzki. Jest tu smacznie, zdrowo i tanio. Większość win pochodzi z upraw biologicznych lub z ograniczonym użyciem środków chemicznych. Wina zwykle mają oznaczenie apelacją regionalną, pochodzą głównie od spółdzielni i małych producentów, z reguły są to mniej znane etykiety.

Jak się zdrowo odżywiać – rozmowa z Renatą Rusnak z nieistniejącego już Ekobistro Papuamu.

Sierpień – trzecia krakowska edycja Festiwalu Spowalniania Czasu – Lato Leniwców po raz pierwszy odbyła się w nowej lokalizacji na Placu Szczepańskim, na stoiskach towary smaczne lub ładne (albo i takie, i takie): wina, sery, wędliny i inne  apetyczne produkty.

Wrzesień – po raz pierwszy zagościło w Krakowie Wino-Granie, akcja społecznościowa mająca na celu promowanie kultury picia wina, muzyki na wysokim poziomie artystycznym oraz dostarczać pretekstów do spotkań z bliskimi. W Harris Piano Jazz Bar wystąpiła Natalala czyli Natalia NATU Przybysz (wokal) i Jurek Zagórski (gitara akustyczna). W kolejnym koncie wystąpił duet Tymon Tymański i Dario Alberti, a w następnym zespół Muzykoterapia. Koncerty odbywają się co miesiąc – nie siedź w domu, przyjdź na Wino-Granie

Spotkanie w Sierakowie z redakcją magazynu “Czas Wina” – jak trafić w gusta klientów?

Październik – w naszej nadwiślańskiej kulturze pojawiła się nowa impreza –  HalloWine, zbieżność nazwy z Halloween jest nieprzypadkowa. HalloWine to tylko kiermasz dóbr doczesnych, bez transcendentnych odniesień, za to sprzyjający spotkaniom, a cóż jest milszego niż spędzać czas przy winie i jedzeniu w towarzystwie bliskich i znajomych. Dla winofilów: wina czerwone jak krew i trupioblade … i inne specjały.

Listopad – już 10. edycja Międzynarodowych Targów Wina ENOEXPO® 2012 – ponad 130 wystawców, najciekawsze stoiska: Portugalia, Hiszpania (Exovino), Armenia

OLYMPUS DIGITAL CAMERAZupełnie niespodziewanie nastąpiło zamknięcie WINOMAN-a,  winiarni bardzo lubianej i cenionej – przy dobrym winie dobrych przyjaciół znajdziesz – w przypadku Winomana przysłowie sprawdziło się w pełni. Przez dwa lata działalności lokal zyskał wielu przyjaciół, znajomych, stałych gości, których przyciągała domowa atmosfera rodzinnej firmy, dobra selekcja win i smaczna kuchnia.

dni_wegrzyna-82

Targ produktów lokalnych – z inicjatywy Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, w ramach projektu współfinansowanego ze środków rządu szwajcarskiego, co dwa tygodnie do kawiarni BAL na Zabłociu rolnicy przywożą swoje produkty: świeże warzywa, owoce, jajka, sery, mleko, śmietanę, ciasta pieczone tradycyjnymi metodami, konfitury, dżemy i tegoroczny miód itp.,  pochodzące z ekologicznych rejonów Małopolski.

Grudzień – w peryferyjnej dzielnicy na południu miasta, czyli w Swoszowicach został otwarty skład “Wino Kawa Oliwa” połączony z wine-barem. Lokal mieści się przy ulicy Merkuriusza Polskiego 2, w rejonie lokalnego centrum handlowo-usługowego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hiszpanię jakiej jeszcze nie znacie pokazuje nam nowy importer – EXOVINO, wina indywidualne, biologiczne, nieinterwencyjne. Udany debiut na ENOEXPO 2012, równie udana grudniowa prezentacja w Konfederacka 4 – jeszcze nie rozpoczęli sprzedaży a już stali się ulubieńcem naturalistów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s