Andy Warhol. Konteksty

Wino pojawia się w najbardziej nieoczekiwanych momentach naszego życia. Czasem przychodzi mi do głowy niebezpieczna myśl, że może odstawić je na trochę, na chwilę, żeby zająć się czymś innym – i w tym momencie działa wino-przyciąganie. Tak właśnie zdarzyło się podczas wystawy Andy Warhola w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Galeria, wystawa, uniesienia artystyczne – a tu psikus. Ale zacznijmy od początku.

Warhol_gl

Andy Warhol to artysta znany i ceniony, znany głównie z pop-artowych serigrafii, przedstawiających puszki zupy Campbell’s, banknoty dolarowe i oblicza gwiazd filmu i muzyki. Przyjaciele nieopatrznie zasugerowali mu, że powinien malować rzeczy, które kocha najbardziej co też potraktował dosłownie ;). Kuratorki wystawy w MCK postawiły sobie za zadanie “przedstawienie wielowymiarowego oblicza artysty. Konteksty i kontrasty – to nasz klucz do odczytania zarówno jego życia, jak i twórczości, rozpiętych między skrajnościami. Poznamy Warhola prywatnego i publicznego, introwertyka i celebrytę, balansującego między sacrum a profanum, figuracją a abstrakcją, USA a Słowacją.” Wystawa bardzo udana, ciekawie zaaranżowana, z dbałością o szczegóły. Dzieła artysty przeplatają się z historią jego życia, a wszystko pokazane jest w przystępnej i atrakcyjnej formie. Krótko i treściwie, bez zadęcia i zbędnych komentarzy, co jest dla mnie kwintesencją osoby Warhola.

Mało osób wie o słowackim i łemkowskim pochodzeniu Warhola, wielu mogła zaskoczyć informacja, że prezentowane dzieła pochodzą z prywatnej kolekcji Zoya Museum w Modrej na Słowacji. A Modra to przecież centrum małokarpackiego winiarstwa. W regionie bardzo aktywnie działa stowarzyszenie Małokarpacki Szlak Winny. Główną atrakcją są dni otwartych piwnic w maju na św. Urbana oraz w listopadzie. To tak niedaleko, może warto pomyśleć o enoturystycznym wyjeździe i odkryć korzenie twórczości Andy Warhola?

Wyczerpujące informacje o regionie Małokarpackim (Malokarpatská vinohradnícka oblasť) i Szlaku Winnym można znaleźć na stroniewww.winoslowackie.pl

MŁ – wystawa “Andy Warhol. Konteksty” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie 11.12.2012 – 10.02.2013

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s