Patricia Atkinson w Krakowie

Jej wina uznawane są za wybitne. Wielokrotnie zdobywały tytuł Coup de Coeur przyznawany przez renomowane wydawnictwo poświęcone winom – Guide Hachette des Vins. Docenia je nawet Królowa Brytyjska Elżbieta II, która nie wyobraża sobie pałacu Buckingham bez trunków produkowanych na południu Francji. Brytyjka Patricia Atkinson, autorka dwóch światowych literackich bestsellerów, właścicielka winnicy Clos d’Yvigne, producentka 130 tysięcy butelek wina rocznie, pojawi się na krakowskich Międzynarodowych Targach Wina ENOEXPO® 2012 (14-16 listopada 2012 r.), podczas których zostanie uhonorowana tytułem „Człowiek Roku 2012 magazynu Czas Wina”.

Organizowane przez nas Targi są największym wydarzeniem winiarskim i tak naprawdę jedyną profesjonalną imprezą tego typu w Polsce. W tym roku będziemy gościć ponad 130 producentów, dystrybutorów i importerów wina z Polski, ale także z Austrii, Francji, Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Chorwacji, Czech i Węgier. Targom towarzyszą specjalne szkolenia, seminaria branżowe oraz IV Konkurs Winiarski o Medal ENOEXPO® 2012. W zeszłym roku odwiedziła nas absolutna gwiazda światowego winiarstwa – Michel Rolland. W tym, najsłynniejsza Brytyjka produkująca wino – Patricia Atkinson, co niewątpliwie podniesie rangę wydarzenia zapowiada Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.

Historia Patricii Atkinson to gotowy scenariusz filmowy. Specjalistka ds. PR w banku porzuca swoje dotychczasowe zajęcie i wraz z mężem przenosi się na drugą stronę kanału La Manche, czyli do Francji. Nie znając francuskiego, kupuje posiadłość w Dordogne i… zaczyna produkować wino, o czym nie ma zielonego pojęcia. Efekt? Pierwsze zamieniło się w ocet. Kolejne podbiły podniebienia znawców tego trunku z całego świata. Dziś eksportowane są m.in. do Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Japonii. W międzyczasie, przez przypadek, Atkinson zostaje pisarką (!), a jej książkiW dojrzewającym słońcu oraz Sezon na winobranie stają się światowymi literackimi bestsellerami, tłumaczonymi na język francuski, duński, portugalski, rosyjski i polski. 

Drugiego dnia Targów ENOEXPO®, czyli 15 listopada, miłośnicy wina z Polski i zagranicy będą mogli spotkać Patricię Atkinson w hali targowej Targów w Krakowie. Brytyjka pojawi się na stoisku czołowego tytułu znawców wina w Polsce – magazynu „Czas Wina” o godz. 12.00 (stoisko nr E 20). Następnie, od g. 15.00 do g. 17.00, w Sali Degustacyjnej odbędzie się degustacja znakomitych win z Clos d’Yvigne komentowana przez Atkinson, która w tym samym czasie uroczyście odbierze tytuł  „Człowieka Roku” przyznawany właśnie przez magazyn „Czas Wina”. Wyróżnienie przyznawane jest od trzech lat. W 2010 r. zostało przyznane Agustiemu Torello Mata, wybitnemu hiszpańskiemu enologowi i producentowi Cavy. W 2011 r. nagrodę podczas Targów ENOEXPO odebrał najsłynniejszy winemaker świata Michel Rolland. Osoby wyróżnione tytułem to największe osobistości światowego winiarstwa.

Jak pokazują analizy, Polska jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków wina w Europie. Dzięki temu stajemy się ważnym partnerem dla zagranicznych dystrybutorów. Ważnym, bo jedynym miejscem spotkań branży w Polsce jest Kraków i organizowane tam Targi Wina ENOEXPO®. Odbędą się one w dniach 14-16 listopada 2012 r. na terenach wystawienniczych Targów w Krakowie przy ul. Centralnej 41A. W tym samym czasie organizowane są dwa równie ważne wydarzenia, czyli największe jesienne Targi branży HoReCa w Polsce – 20. Międzynarodowe Targi Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA® oraz 11. Targi Artykułów Spożywczych i Napojów dla Gastronomii GASTROFOOD®.

Informacja prasowa firmy Targi w Krakowie, zdjęcia Timothy White

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s