Erdőbénye – zauroczenie

Tegoroczna edycja festiwalu “Bor, mámor …Bénye” odbędzie się 17-19 sierpnia 2012. Nie znam węgierskiego, tłumaczenia niezbyt mi się podobają, więc proponuję własną nazwę festiwalu “Erdőbénye – zauroczenie”.

Erdőbénye to niewielka miejscowość w regionie Pogórza Tokajskiego, położona  nieco na uboczu, 20 km na północ od miasta Tokaj. Dawniej Erdőbénye  było miastem (pierwsza wzmianka pochodzi z 1331 r., w 1808 r. otrzymało rangę miasta targowego), obecnie to większa wieś. Od wieków było znane z produkcji rzemieślniczej, pracowali tu bednarze, kamieniarze, kowale. Tradycje rzemiosła są obecne do dziś. Od końca lat 90. XX w. we wiosce osiadają winiarze, młodzi i dynamiczni, szukający własnego stylu, w czym pomaga specyfika siedliska: miejscowość ulokowana jest w dolinie, winnice położone są wyżej od innych w regionie i często mniej nasłonecznione.  Jeszcze kilka lat temu mieszkało tu więcej bednarzy niż winiarzy – twierdzi Zsolt Berger, pomysłodawca festiwalu – obecnie jest nas tu parunastu. Nadajemy dynamikę miejscu, tworzymy nową jakość.

Zsolt Berger, pomysłodawca festiwalu i jeden z najbardziej znanych winiarzy w Erdőbénye

Winiarnia Karádi & Berger od strony podwórka, jedno z miejsc festiwalowych

Festiwal jest odpowiedzią na niemrawy tokajski marketing i próbą wypromowania miejscowości oraz osób z nią związanych: winiarzy, rzemieślników, restauratorów. Odbywa się w ogrodach i podwórkach winiarni, w swobodnej atmosferze, z możliwością degustacji i bezpośredniej rozmowy. W tegorocznej edycji w festiwalu weźmie udział 11 winiarni, kilka dobrych restauracji z regionu, rzemieślnicy, będzie kilkanaście koncertów – od jazzu poprzez muzykę świata do rocka – oraz dużo luzu i dobrej zabawy.

Szczegółowy program znajdziecie na stronie  domowej Bor, mámor …Bénye 2012

Obszerną relację z ubiegłorocznej edycji festiwalu znajdziecie na blogu Blisko Tokaju, pisał o nim również Wojciech Bońkowski

Advertisements

2 thoughts on “Erdőbénye – zauroczenie

  1. Pingback: Zapowiedź festiwalu w Erdőbénye | Wino w Krakowie

  2. Pingback: Jak trafić w gusta klientów? « Wino w Krakowie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s