Lewicowy zwrot we Francji (Francuski Gąsiorek)

Lewicowy zwrot we francuskim społeczeństwie stał się faktem. Sześć tygodni po zwycięstwie Francoisa Hollande’a w wyborach prezydenckich francuscy socjaliści zdobyli  większość w obu izbach parlamentu. W ten lewicowy trend dobrze wpisuje się nowy importer i dystrybutor win o wdzięcznej nazwie Francuski Gąsiorek. W swojej ofercie ma wina wytwarzane przez rolników, przeznaczone dla robotników, urzędników i studentów – udany powrót do nieco zapomnianej idei sojuszu robotniczo-chłopskiego. Żadne “ę, ą” i “elegancja – Francja”, jest smacznie, zdrowo i tanio. Większość win pochodzi z upraw biologicznych lub z ograniczonym użyciem środków chemicznych. Wina zwykle mają oznaczenie apelacją regionalną, pochodzą głównie od spółdzielni i małych producentów, z reguły są to mniej znane etykiety.

Robert Tylenda, właściciel sklepu, odpowiedzialny za selekcję win

Sklep zlokalizowany jest w dawnej przemysłowej dzielnicy Grzegórzki, gdzie wciąż jest żywa pamięć Fabryki Maszyn Zieleniewskiego, Zakładów Gumowych “Semperit”, Fabryki Czekolady czy Miejskiej Rzeźni.  Adres to Grzegórzecka 9, ale wejście jest od strony al. Daszyńskiego. Portfolio dopiero jest tworzone, są wina z coraz modniejszej Doliny Loary (Anjou), już popularnej Langwedocji (Corbieres, Fitou), Roussilion, doliny Rodanu (Cote-Rotie), Bordeaux a z ostatniej dostawy jest Alzacja i Beaujolais. Poza winami butelkowymi jest sporo win pakowanych metodą Bag-in-Box o pojemnościach 3, 5 oraz 10 litrów.

Niedawno przywiezione wina z Alzacji i Beaujolais

We Francuskim Gąsiorku podoba mi się: bezpośredniość i entuzjazm właścicieli, profil sklepu i koncepcja marketingowa, umiejętność dotarcia do szerokiego i zróżnicowanego grona klientów oraz ciekawe plany na przyszłość (ogródek przed sklepem i winiarnia). Piwniczne wnętrze jest jak zwykle rozwiązaniem nieco ryzykownym, dobrze służy butelkom, ale nie wszystkim odpowiada. Jak wspominałem jest nadzieja na dodatkowy lokal na parterze przeznaczony na winiarnię.

Francuski Gąsiorek ma podwójną szansę na sukces rynkowy. Po pierwsze, ze swoją ofertą niezłych, łatwo pijalnych win w racjonalnych cenach dobrze wpisuje się w lukę pomiędzy sklepami dyskontowymi a innymi sklepami specjalistycznymi. Po drugie, lokal zlokalizowany poza Starym Miastem, w dzielnicy o proletariackich tradycjach może stać się lokalnym centrum integracji społecznej, miejscem sąsiedzkich spotkań. Cyklicznie organizowane są degustacje świeżo przywiezionych win, warto się wybrać, skosztować nowości lub wybrać coś sprawdzonego.

Degustację prowadzi niezmordowany popularyzator wina Paweł Kolorus

Advertisements

4 thoughts on “Lewicowy zwrot we Francji (Francuski Gąsiorek)

  1. Pingback: On the road – a chilly November weekend in Kraków – some sightseeing | Petra Peters

  2. Pingback: Francuski Gąsiorek, Szlachetny Gąsiorek | Wino w Krakowie

  3. Pingback: Rok 2012 w Krakowie « Wino w Krakowie

  4. Pingback: Winnica Świdnicka – winnica pana Ryszarda « Wino w Krakowie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s