IV Dni Węgrzyna i CK Wino – lekcja historii i geografii

Festiwal win i kuchni krajów CK Monarchii to dobra lekcja historii i geografii. Jakie są historyczne granice cesarsko-królewskiego imperium – Monarchii Austro-Węgierskiej, jak daleko sięgały wpływy Habsburgów? Gdzie są położone  regiony o tak egzotycznie brzmiących nazwach jak Somlo, Friuli czy  Banat? Chcesz zweryfikować swoją książkową czy internetową wiedzę, zobaczyć jaka jest współczesna interpretacja historii – przyjdź na Mały Rynek w Krakowie, na czwartą już edycję festiwalu.

Wrażenia z Małego Rynku przedstawiamy poniżej, relacja jest subiektywna i pewnie niekompletna. Stoiska przedstawiamy w kolejności zgodnej z ruchem wskazówek zegara, zaczynając od strony ulicy Mikołajskiej.

Aptekarska Hurtownia Win Organicznych to kolejna firma łącząca podstawową działalność, w tym przypadku na rynku farmaceutycznym, ze sprzedażą wina. Na stoisku wystawione są dwa wina z Winnicy Lecha Jaworka: Traminer 2009 i Riesling 2010.

Pradis to poznański importer win, mający w portfolio najbardziej znane regiony, w najbardziej winiarskich krajach: (Hiszpania, Francja, Włochy, są też Niemcy, Austria i Słowenia). na przykład słoweńskie Korenika&Moskon.

Winoman co roku prezentuje nową gwiazdę. Dwa lata temu był to Tamas Duzsi (Szekszard) z winami różowymi i czerwonymi, w zeszłym roku Stephanie Berecz z Kikelet Pince i jej tokaje. Tegoroczną gwiazdą jest Frigyes Bott, opromieniony sławą nagrody dla najlepszego wina białego Juhfark Vinculum 2009 zdobytą na Pannon Bormustra 2012, najważniejszym węgierskim konkursie winiarskim.  A w kolejce czekają Radomil Baloun (Morawy), Dveri-Pax (Słowenia) i inni.

Kolejne stoisko to Figa ekologiczne sery kozie i Jasiołka  tradycyjne i ekologiczne wędliny z Dukli na Podkarpaciu. Palce lizać.

Wine Fashion wystawia wina z Egeru: Vilosa Thummerera i Egri Korona oraz Constantino z Sycylii z dwoma winami nagrodzonymi brązowymi medalami podczas ENOEXPO 2011: Catarretto oraz Syrah. Ozdobą stoiska jest pochodzące od Thummerera Egri Csillag czyli “Gwiazda Egeru”, kupaż win białych promowany jako odpowiednik Bikavera.

Domus Vini jest przedstawicielem w Polsce dużego węgierskiego producenta WAY FINE PROVIN KFT. Firma posiada ponad 95 ha upraw winorośli położonych w nie cieszącym się dużym uznaniem regionie Kunsag (na Wielkiej Nizinie Węgierskiej, w połowie drogi pomiędzy Budapesztem a granicą z Serbią), dodatkowo dzierżawi  prawie 500 ha. Roczna produkcja wynosi ponad pięć milionów butelek, w całości przeznaczona jest na eksport. Oprócz własnych win Domus Vini ma w ofercie dwóch uznanych producentów z Egeru Lajosza Gala i Vilosa Thummerera.

Rema Trade to wina z Moraw, a konkretnie  Trpělka & Oulehla (rejon znojemski), Gotberg, Novosedly Vinofol,  Reisten (wszyscy region mikulovski), Hrabal, Templářské sklepy (oba region velkopavlovicki). Są  węgierskie Heumann (Villany) oraz Attila Petreny (Eger), a także słowacki Macik (Tokaj).

Dionozos importer od dawna promujący wina z terenów dawnej Monarchii Austro-Węgierskiej, na stoisku czeka szeroka gama tokajów z Chateau Megyer i Chateau Pajzos, nowości: słoweńska Vila Marija, Trefolo i Rosso di Montalcino z toskańskiej winnicy TALENTI. Także znane już wcześniej wina słoweńskie SANTOMAS, MOVIA i MARJAN SIMCIĆ oraz węgierskie: Ferenc TAKLER (Szekszard), József BOCK (Villány).

Na stoisku Winnacja znajdziemy wina z Austrii, Węgier i Rumunii. Nowości to Weingut Beyer z austriackiego Weinviertel (Gruner Veltliner, Rivaner, Blauburger, Zweigelt) oraz Kolonics Károly Pincészete z węgierskiego Somlo (Juhfar, Harslevelu, Olaszrizling). Oczywiście jest też rumuński Stirbey.

Tuż obok znajdziemy Austriackie Exclusive z bogatą ofertą serów: 6-miesięczny ementaler, ser kozi, dwuletni ser górski, 10-miesięczny Alpentilsiter, ser z 5% dodatkiem piwa, ser dojrzewający w sianie, czy wreszcie ser dojrzewający w winie. Jest też lemoniada z 52 ziół.

Wątek austriacki podtrzymuje stoisko Austrovinu, gdzie znajdziemy duży wybór rieslingów, gruner veltlinerów, weissburgunderów, zweigeltów, blaufrankisch od różnych producentów. Są też bio-soki, bio-przekąski, bio-czekolady …

Poznański D.A.C. oferuje wina węgierskie Egri Korona  i Royal Tokaj oraz austriacki Gobelsburg.

Przednie wina to polskie wina. A konkretnie z Winnicy Zadora: Solis (czyli Solaris), Solano (cuvee Feniks, Helios, Merzling), RoRe (jak można się domyślić Rondo i Regent). Są też wina austriackie Hartl, Haider, Zahel, Zorer.

Winnica prezentuje wina słowackie z Chateau Topolcianky (tylko 214 km) i austriackie (tylko 332 km do Wiednia) producentów: Fruhwirth, Haller, Familie Schober, Zissler.

Miasto Win, na stoisku butelki Weingut Frank (Weinviertel, Austria), Karadi-Berger (Tokaj), Chateau Dereszla (Tokaj), Csaba Demeter (Eger) i Bolyki Pinceszet (Eger).

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s