Subiektywny ranking win francuskich w Vintage

Krakowskie winiarnie oferują szeroki wachlarz stylów prowadzenia spotkań degustacyjnych, od wystawnych kolacji z winem i atrakcjami słowno-muzycznymi po spotkania zapaleńców chcących porozmawiać o winie. Osobnym nurtem są spotkania biznesowe w formie prezentacji krajów/regionów lub w formule b2b. Spotkanie w Vintage “Subiektywny ranking win francuskich, cz.I” miało charakter kameralnej rozmowy. Zaprezentowanych zostało 6 win z oferty firmy Wina Szlachetne, prowadzący spotkanie Michał Stępień (Wine Art Consulting) zestawił wina organiczne i biodynamiczne z winami wykonanymi sposobem tradycyjnym.

Pierwsze wino pochodziło od Pierre`a Fricka, pioniera uprawy biologicznej (od 1970) i biodynamicznej (od 1981) w Alzacji. Od 2004 roku Frick posługuje się certyfikatem wydawanym przez międzynarodowe stowarzyszenie Ecocert oraz certyfikatem Demeter. Dla rodziny Fricków biodynamika to filozofia i styl życia. Według Pierra biodynamika sprawiła, że wino stało się dla nas przyprawą, która nadała życiu artystycznego wyrazu. Dla mnie i mojej żony biodynamika to sedno togo, co robimy, czyli tworzenie wina. I nie chodzi tylko o wyjątkowy charakter i smak samego wina, ale o całą otoczką, która jest dla nas równie ważna. Biodynamika to swoista homeopatia, ale nie tylko dla samych roślin, ale również dla ludzi, którzy je uprawiaj. Cuvée Precieuse Sylvaner 2003 to wino w Polsce dobrze znane, nagrodzone srebrnym medalem Grand Prix Magazynu WINO 2011 w kategorii „najlepsze wina białe do 100 zł”. Sylvaner jest leżakowany przez 4 lata w beczkach wykonanych ze stuletnich drewnianych bali, neutralnych aromatycznie, następnie kolejne kilka lata leżakowany w zakorkowanych butelkach, by ostatecznie po zakapslowaniu trafić do sklepów. Wino jest utlenione, o urzekającym, dojrzałym aromacie miodowo-karmelowo-orzechowym. W smaku jest pełne i okrągłe a późniejszemu zbiorowi zawdzięcza sporą zawartość cukru resztkowego. Importer do opisu wina użył określenia “medytacyjne”, co całkiem dobrze oddaje jego charakter i przeznaczenie – raczej długie zimowe wieczory niż codzienny obiad.

Kolejne 3 wina zostały wytworzone przez Le Gravillas Cave Des Vignerons, spółdzielni winiarskiej z południowej części doliny Rodanu. Te butelki nie miały swojego dnia, wszystkie trzy wydawały się matowe, bez błysku, jakby ktoś wypuścił z nich energię. L’Emblème du Terroir, kupaż Granache i Syrah z apelacji regionalnej IGP Côtes du Rhône był płaski, krótki, bez wrażeń. Sablet 2009, także kupaż Granache i Syrah z Côtes du Rhône Villages, apelacji obejmującej wyselekcjonowane gminy. Wino pieprzne, mające pewien ciężar, pełne w ustach, niestety nieco zgaszone. Vacqueyras 2010 z wyodrębnionej w 1990 apelacji Vacqueyras, znanej z tego, że jest położona tuż obok Gigondas, drugiej najważniejszej apelacji w regionie. W kupażu obok Granache i Syrah znalazły się mniejsze ilości Cinsault i Mourvedre. Wino ma więcej niż poprzednie owocu, tanin, z goryczka w końcówce, trochę rozchwiane.

Kolejne dwa wina pochodzą z upraw ekologicznych w Langwedocji-Roussillon. Mon P’tit Barriot 2010, Vin de Pays des Côtes Catalanes, Clot de l’Origine to kolejne wino nagrodzone Grand Prix Magazynu WINO 2011 (złoty medal w kategorii „najlepsze wina czerwone do 50 zł”).Pochodzące z francuskiej części Katalonii Mon P’tit Barriot ma na etykiecie rysunek wdzięcznego bobasa. Wino pochodzi z uprawy biodynamicznej, jest nie filtrowane, bez użycia siarki. Stuprocentowy Syrah o intensywnym zapachu owoców leśnych, w drugim planie pojawiają się nuty bananowe charakterystyczne dla węglowej maceracji jakiej poddane były grona. Wino świeże, pełne owocu z lekko pikantną końcówką, może się podobać.

Rendez-vous du Soleil 2007, Domain du Gravillas, z posiadłości Nicole i Johna Bojanowski położonej w apelacji Minervois Carignan to blend Carignan, Cabernet Sauvignon i Syrah z małą domieszką Mourvedre and Grenache.

Nie było zaskoczeniem, że wina organiczne zaprezentowały sie lepiej od wykonanych sposobem tradycyjnym. Były żywsze, ciekawsze, bardziej intensywne. Najbardziej podobały się: Sylvaner oraz Mon P’tit Barriot. Sukces organików był tym łatwiejszy, że naprzeciwko spółdzielni winiarskiej z niezbyt liczącej się apelacji wystawione zostały butelki tak silnych osobowości jak Pierre Frick, czy Nicole i John Bojanowscy. Degustacja udana, dobre wina, ciekawi ludzie, żywa dyskusja. Nieunikniony ciąg dalszy niewątpliwie nastąpi …

Więcej informacji:

Vintage Restauracja & Winiarnia i Sklep z winem

Wineart.com.pl

Wina Szlachetne

.

Advertisements

2 thoughts on “Subiektywny ranking win francuskich w Vintage

  1. w sprawie zakupu wina z Win Szlachetnych proszę się skontaktować z Michałem Stępniem tel. 601 336 132; w sprawie sklepu internetowego niestety nie mam informacji

  2. WIna Szlachetne planowały otworzyć sklep internetowy dla klientów indywidualnych… Info było już ponad pół roku temu … Do dziś na stronie WSz takiego sklepu nie ma… Czy coś wiadomo na ten temat ? Albo inaczej … Gdzie można zakupić proponowane w artykule wina ?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s